یکشنبه 25 آذر 1397
بازدید امروز : 2456 نفر
تحویل در محیط : word

عنوان : فاكتور فيبرينوژن بررسی

عنوان سفارش :
فاكتور فيبرينوژن بررسی
تعداد صفحه :
14
قیمت :
2000 تومان

خلاصه تحقیق
تعریف
فاکتور فیبرینوژن یکی از فاکتورهای انعقا خونی می باشد . خون مي تواند به صورت كامل و يا پس از جداسازي اجزاء مختلف بصورت فرآورده هاي آن مصرف شود . انسان بندرت به تمامي اجزاي خون كامل احتياج دارند , بنابراين استفاده از فرآورده ها بدليل اثرات درماني بهتر و عوارض كمتر بر مصرف خون كامل ارجحيت دارد و همچنين امكان استفاده چند بيمار از يك واحد خون فراهم مي شود , انواع فرآورده ها عبارتند از گلبول هاي قرمز فشرده , پلاسما , پلاكت , فاكتور VIII انعقادي ( كرايو , پرسيتيت ) بنابراين چهار فرآورده از يك واحد خون مي توان تهيه نمود .
خون كامل :
بافت زنده اي است كه توسط قلب و از طريق شريانها توسط مويرگها در تمام بدن جريان مي يابد و مواد غذايي , مواد معدني , هورمونها , ويتامينها و آنتي باديها را به تمام سلولهاي بدن مي رساند , اكسيژن نيز از طريق خون به تمام بدن منتشر مي شود . خون از گلبولهاي قرمز , گلبول هاي سفيد و پلاكتها كه در مايعي به نام پلاسما شناور مي باشد تشكيل شده است .
كيسه خون توسط ماده اي كه درون آن قرار دارد از انعقاد خون جلوگيري مي كند , اگر كيسه خون مدتي به صورت عمودي و ثابت قرار گيرد، گلبولهاي قرمز بخاطر وزن بيشتر ته نشين مي شود و پلاسما روي آن قرار مي گيرد و گلبولهاي سفيد و پلاكتها نيز بين گلبولهاي قرمز و پلاسما بصورت معلق باقي مي ماند , دستگاه سانتريفيوژ كه از آن براي تهيه فرآوره ها استفاده مي شود , در واقع همين عمل را در زمان كمتري با استفاده از مكانيزم دوران سريع انجام مي دهد و سپس پلاسماي غني از پلاكت به يك كيسه جانبي هدايت مي شود . حال اگر بخواهيم از اين كيسه , پلاكتها را جدا كنيم مجدداً آن را در دستگاه سانتريفيوژ قرار مي دهيم تا پلاكتها ته نشين شوند و سپس پلاسماي روي آنها به يك كيسه جانبي ديگر هدايت مي گردد .
گلبولهاي قرمز :
RBC بالغ شبيه ديسك است كه حداكثر تبادل گازي را در بافت انجام مي دهد و سايز آن 7-8 mµ مي باشد . هيچ ارگانلي مثل ساختمان گلژی ميكروزوم يا نوكلئوس ندارد.غشاي آن نيمه تراوا است که دو لايه غشاي ليپيدي و يك لايه پروتئين مابين آنها وجود دارد و ارتباط پروتئينهاي غشاي مـحيـطـي بـه RBC انعطـاف مي دهد و سبب تغيير شكل RBC مي شود به طوري كه RBC به را حتي در گردش خون حركت كرده و از منافذ (روزنه های) كوچك , كاپيلرهاي کوچک بدن و سينوزوئيدهاي طحال عبور مي كند. گلبول هاي قرمز شايد قابل تشخيص ترين جزء خون بوده و حاوي هموگلوبين مي باشد كه از پيوند آهن و هم ايجاد شده است . هموگلوبين اكسيژن را به سراسر بدن مي رساند و عامل قرمزي رنگ خون نيز مي باشد . Hb تقريباً 95% پروتئين داخل سلول گلبول قرمز است. O2 به هموگلوبين متصل شده و اكسي هموگلوبين را تشكيل مي دهد كه بوسيله آن O2 از ريه به بافتها حمل مي شود. داكسي هموگلوبين نيز CO2 را از بافتها به ريه برده و آنرا از بدن خارج مي نمايد .تحويلO2 به بافت بر اساس فاکتورهای زيادی مثل PH خون، ساختمان Hb، سطح 2,3DPG ، غلظتATP و ..... می باشد. درصد حجمي گلبولهاي قرمز هماتوكريت ناميده مي شود . ميزان هماتوكريت در فرد بزرگسال مذكر 47% مي باشد . حدود يك ميليون گلبول قرمز در دو سه قطره خون وجود دارد و به ازاي هر 600 گلبول قرمز يك گلبول سفيد و حدود چهل عدد پلاكت وجود دارد . گلبولهاي قرمز بطور مداوم در حال توليد ( در مغز استخوان ) و تخريب ( در طحال ) هستند و طول عمر آنها 120 روز مي باشد . فرآورده گلبول قرمز فشرده بعد از جدا كردن پلاسما ( همان بخش مايع خون ) به دست مي آيد و لذا تزريق اين فرآورده باعث بالا رفتن هماتوكريت بيماران , بدون افزايش حجم خون آنها شود . بيماران مبتلا به كم خوني مزمن مانند افراد مبتلا به نارسايي كليه و سرطان بيشترين نتيجه را از گلبول قرمز فشرده خواهند گرفت .
همچنين بيماراني كه بصورت ناگهاني حجم زيادي از خون را از دست داده اند مانند خونريزيهاي گوارشي و يا جراحي نياز مبرمي به اين فرآورده دارند . اكنون با استفاده از محلول هاي نگهدارنده پيشرفته طول عمر گلبول قرمز فشرده در خارج از بدن تا 42 افزايش يافته است . در مواقع نياز مي توان گلبول هاي قرمز را بصورت منجمد حتي تا 10 سال نگهداري نمود.
پلاسما بخش مايع خون را تشكيل مي دهد و در واقع محلولي متشكل از پروتئينها و املاح مي باشد كه در آن گلبولهاي قرمز و پلاكتها شناورند , 90% پلاسما را آب تشكيل مي دهد . پروتئين اصلي پلاسما آلبومين است. ساير پروتئينها عبارتند از فيبرينوژن ( كه از عوامل اصلي ايجاد لخته مي باشد ) ، گلبولين ها و ساير فاكتورهاي انعقادي. مصرف درماني پلاسما بسيار گسترده است و از تنظيم فشار و حجم مطلوب خون گرفته تا رساندن پروتئينهاي حياتي انعقادي و ايمني به محلهاي موردنظر متفاوت مي باشد , توليد فرآورده هاي پلاسمايي با جداسازي بخش مايع خون از بخش سلولي آغاز گردد , پلاسما معمولاً براي تزريق مستقيم نبايد استفاده شود بلكه بهتر است ابتدا به اجزاء مختلف نظير آلبومين , فاكتورهاي انعقادي و ايمونوگلوبين ( Ivig ) تجزيه شده و سپس بر حسب نياز بيماران مصرف شود .

....
تحقیقهای مشابه

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007