موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط : word

عنوان : رهيافت تجاري تراز كشش ها

عنوان سفارش :
رهيافت تجاري تراز كشش ها
تعداد صفحه :
12
قیمت :
6000 تومان

خلاصه تحقیق
مقدمه
طور معمول نرخ واقعي مبادله‌ي يك ارز در مقابل ارزهاي ديگر به كمك شرايط عرضه و تقاضا در بازار، تعيين مي‌شود. شرايط عرضه و تقاضاي ارز به وضعيت تراز پرداخت‌هاي كشور، ميزان تقاضا براي ارزها و انتظارات از نوسانات آينده‌ي ارز، بستگي دارد. در اين شرايط اگر تعيين ارزش و يا كنترل نرخ برابري ارزها از سوي دولت اعمال نشود و بازار از راه مبادله‌ي آزاد به تعيين اين نرخ بپردازد، نرخ مبادله‌ي ارز به صورت شناور و به كمك شرايط عرضه و تقاضا تعيين مي¬شود اما اين نظام هميشه بهترين كارآيي را ندارد. هرچند نظام نرخ‌ شناور در مقايسه با نرخ‌ ثابت از مزيت‌هايي مانند تخصيص بهينه‌ي منابع توليد از راه فعاليت آزادانه‌ي مكانيسم قيمت‌ها و ... برخوردار است ولي از طرف ديگر همين تغييرات كوتاه‌مدت بازار ارز به دليل فشار انتقال كوتاه مدت سرمايه و يا سفته‌بازي مي‌تواند در مسيري حركت كند كه برخلاف منافع اقتصادي كشور باشد.تغيير نرخ ارز با بر هم زدن قيمت‌هاي نسبي ميان قيمت‌هاي داخلي و خارجي،‌ مزيّت‌هاي وارداتي، صادراتي و حتي توليدي را دست خوش تغيير مي‌كند از اين رو هر گونه تغيير در سياست‌هاي ارزي بايد با علم، آگاهي و نگاه كلان صورت پذيرد و هر گونه تغيير در نرخ ارز ـ با نگاه بخشي حتي ـ با توجيه مديريت واردات و توسعه‌ي صادرات مي¬تواند در ميان مدت و بلند مدت اقتصاد كشور را با چالش‌هايي جدي مواجه سازد.
براي تعيين نرخ ارز نظريه‌هاي مختلفي در ادبيات اقتصادي وجود دارد كه مي¬توان به چهار نظريه‌ي زير اشاره كرد:
1- رهيافت تجاري يا رويكرد كشش‌ها؛
2- نظريّه‌ي برابري قدرت خريد؛
3- رويكرد پولي؛
4- رويكرد تراز موجودي اوراق بهادار.
نتايج عملي نظريّه¬هاي ياد شده در نظام¬هاي ارزي مختلف به شرح زير عملياتي مي¬شوند:
1- نظام ارز شناور؛
2- نظام نرخ ارز ثابت؛
3- نظام نرخ ارز ميخكوب قابل تعديل؛
4- نظام نرخ ارز ميخكوب خزنده؛
5- نظام نرخ ارز شناور مديريت‌ شده.
قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، نظام حاكم بر بخش ارزي كشور، نظام نرخ ارز ثابت بود كه براساس مقتضيات زمان و با توجه به توانمندي‌هاي مالي خارجي، نرخ اسعار از طرف دولت تنظيم و تعيين مي¬شد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز سياست كنترل ارزي به واسطه‌ي فشارهاي بسيار شديد شرايط جنگ تحميلي، كاهش امكانات صادرات نفت، افزايش تقاضا براي واردات، كاهش قيمت نفت و ... ادامه يافت. در اين دوران هدف دولت اين بود كه ارزش رسمي ريال را ثابت نگاه دارد، بنابراين ناچار بود سياست‌هاي به شدت مداخله‌گرايانه‌اي در بازار ارز اعمال كند. با پايان يافتن جنگ و كاهش مشكلات و موانع برون‌مرزي، ادامه‌ي سياست‌هاي اداري و كنترل شده در تخصيص عوامل توليد، منطق خود را از دست داد. از اين‌ رو سياست‌هاي اقتصادي با هدف دست‌يابي به وضعيتي متعادل و قابل قبول مورد تجديد نظر قرار گرفت.
....
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007