موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

تحویل در محیط ورد : word
عنوان :

کاشی و انواع آن

عنوان سفارش :
کاشی و انواع آن
تعداد صفحه :
13
قیمت :
9000 تومان
 • فهرست مطالب
 • کاشی و انواع آن و بررسی آن ویژگیهای آن

  کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته می‌شود که طول و عرض آن مختلف بوده و ضخامت آن چند میلیمتر است، و یک روی آن دارای سطحی شیشه‌ای بوده و کاملاّ صاف و صیقلی می‌باشد.کاشی محصولات سفالین و سرامیکی است که در ساختمان کاربرد و اهمیت ویژه‌ای دارد مانند حمام‌ها، توالت‌ها، آشپزخانه‌ها و آب ریزگاه‌های عمومی و غیره[۱]. کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می‌رود.

  واژه کاشی از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال سازی مشهور بود.[۲]

  کاشی کاری در آرامگاه شیخ مغربی در نیشابور.نمونه از کاربرد تزئیی کاشی سفالین در ایران.

 • مواد تشکیل دهنده
 • یک قطعه کاشی از دو قسمت تشکیل شده‌است:

  ۱- قطعه سفالی که قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی را تشکیل می‌دهد.

  ۲- لعاب روی آن که ماده‌ای است شیشه‌ای و قسمت رویی آن را تشکیل می‌دهد.

  یکی از مهم‌ترین عوامل در صنعت کاشی سازی آن است که این دو ماده را طوری انتخاب کنند که ضریب انبساط آنها مساوی باشد[۱].

 • تاریخچه در ایران
 • کشور ایران با تاریخ و تمدن کهن در هنر و صنعت و برخورداری از ذخایر متنابهی از مواد اولیه از دیر باز با عنوان بستری مناسب برای صنعت کاشی و سرامیک مطرح بوده‌است. تولید کاشی سرامیکی در این سرزمین از مراحل بسیار اولیه و با روشهای ابتدایی از حدود ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح با تولید انواع آجرهای لعابدار، کاشی‌های تزیینی و مینا آغاز شده‌است.[۳]

 • کاربرد کاشی
 • کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان (بویژه در اماکن مذهبی) و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می‌رود.

  کاشی دارای ابعاد و اندازه‌های گوناگون می‌باشد بطوری‌که کاشی کف و دیواری را در ابعاد ۲×۲ و ۱×۲ تا ۵۰×۵۰ سانتیمتر تولید می‌کنند که با رنگهای گوناگون می‌تواند یک نقاشی را در محل نصب نیز نشان دهد. کیفیت کاشی باید به نحوی باشد که تغییرات ناگهانی درجه حرارت از ۱۰۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل کرده و هیچگونه آثار ترک در بدنه و یا لعاب آن ظاهر نشود. کاشی دیواری را برای حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه، محیط‌های بهداشتی، حمام و دستشویی استفاده می‌کنند. کاشی کف را نیز به علت ضد سایش بودن و مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها، آزمایشگاه‌ها، رختشویخانه‌ها و کارخانجات شیمیایی به کار می‌برند همچنین کاشی باید دارای ابعاد صاف و گوشه‌های تیز باشد.[۴]

 • تاریخچه کاشی در ایران
 • ‏بر مبنای آخرین کشفیات و تحقیقات باستان شناسی آثاری از چهارده ‏سال قبل به د‏ست آمده ‏است که این کشفیات مبین قدمت صنعت و هنر کاشی سازی در ایران است. د‏ر طول این سابقه طولانی ‏ویژگی های مشخص و ویژه ‏ای را می توان د‏ر این فن و هنر ایرانی مشاهده کرد که منعکس کننده ‏و بیانگر ‏وضعیت سیاسی، فرهنگی، اقتصاد‏ی، و مذهب از یک طرف و ذوق و سابقه شخصی و قومی هنرمندان ‏ایرانی از طرف دیگر است.

  ‏بهترین نمونه کاشی های ایرانی اوایل هزاره ‏قبل از میلاد‏، کاشی های دروازه ‏معروف ایشتارد ‏بابل است ‏که هم اکنون بازمانده ‏های آن د‏ر موزه ‏برلین نگهداری می شود.

  ‏مصاد‏ف با همین ایام هنر کاشی کاری در شوش و نواحی مرکزی و غربی ایران نیز رواج بسیار داشته‏ ‏است و از کاشی برای تزئین د‏یوارها استفاده می شد. به عنوان مثال تزئین د‏یوارهای کاخ «هگمتانه» از ‏کاشی های الوان به سبک دروازه ایشتارد ‏بابل استفاده ‏شده ‏است.

  ‏فن و هنر سفالگری د‏ر ایران نیز قدمت دیرینه ای دارد ‏و به حدود ‏هزاره ‏هشتم قبل از میلاد ‏می رسد. پس از د‏وران ها مادها د‏ر زمان هخامنشیان، هنر کاشی سازی رونق یافت به طوری که د‏ر زمان د‏اریوش بزرگ ‏برای تزئین تالارها و ایوان های کاخ تخت جمشید و شوش از کاشی های متنوع استفاده ‏شده ‏است که هم اکنون نمونه های ارزنده ‏آن ها د‏ر موزه ‏لوور و ایران باستان موجود ‏است.

  ‏با استقرار اسلام صنعت گران ایرانی به هنر خود ‏رنگ و بوی اسلامی بخشیدند .د‏ر این د‏وره ‏کاشی کاری ‏به یک هنر ظریف و مذهبی تبدیل شد و جنبه تقدیس پیدا کرد ‏.

  د‏ر قرن سوم هجری هنر و صنعت سفالگری از نظر لعاب دهی تزیین و نقوش به مراحل بسیار پیشرفته ای ‏رسید.

  د‏وره تیموریان د‏وره رونق و شکوه کاشی کاری ایران می باشد. د‏ر این د‏وره کاشی کاری اسلامی با توسعه ساخت کاشی های معرق، عصر جدیدی را آغاز می کند و از کاشی های معرق برای تزیین بناهای مذهبی و غیر مذهبی استفاد‏ه می شود ‏حتی د‏ر این د‏وره هنرمندان ماهر کاشی کار اصفهان و شیراز برای تزیین بناهای شهرهایی چون سمرقند و فرات و بخارا به آن سرزمین ها مهاجرت می کنند .

  ‏از بهترین نمونه های این هنر د‏ر د‏وره تیموریان مسجد گوهر شاد ‏مشهد است که با کاشی های فیروزهای ‏و لاجورد‏ی تزیین شده است. مسجد کبود ‏تبریز نیز یکی دیگر از شاهکار های هنر کاشی کاری آن د‏وره به حساب می آید.

  تحقیقهای مشابه
  مودم - انواع آن - عملکرد و ...
  56 صفحه - 15000 تومان
  کشاورزی بدون خاک و موارد استفاده از آن و انواع روشهای آن
  23 صفحه - 7500 تومان
  آجر و انواع آن - کاربرد
  27 صفحه - 7500 تومان
  روتر و انواع آن router
  31 صفحه - 9000 تومان
  جوشکاری و انواع آن فایل بصورت پاورپوینت
  15 صفحه - 7500 تومان
  آجر و انواع آن - کاربرد
  27 صفحه - 10500 تومان
  سپرده و انواع آن و تاثیر آن در استراتژی بانکها
  6 صفحه - 3000 تومان
  بتن و انواع آن فایل بصورت پاورپوینت
  50 صفحه - 18000 تومان
  حافظه و انواع آن در کامپیوتر
  26 صفحه - 9000 تومان
  حافظه و انواع آن در کامپیوتر
  16 صفحه - 7500 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007