تلگرام سایت تحقیق
یکشنبه 2 بهمن 1396
بازدید امروز : 3629 نفر

موضوع : تلمیح در ادب فارسی
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
تلمیح در ادب فارسی
تعداد صفحه :
7
قیمت :
1500 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

مقدمه
« تلمیح در لغت به معنی نمودن و آشکار کردن (فرهنگ نفیسی)،نگاه سبک کردن
به سوی چیزی (غیاث اللغات)و در اصطلاح بدیع اشارت کردن در کلام به قصه ، یا آوردن اصطلاحات علوم نجوم و موسیقی و غیره ، یا در کلام خود آوردن آیات قرآن مجید یا احادیث است (غیاث اللغات ، فرهنگ آنندراج). تلمیح در نزد بلغا عبارت است از این که در اثناء سخن ، به سوی افسانه یا شعری یا مثلی سائر اشارتی رود ؛ بی آن که از کیفیات مشار الیه ذکری به میان آورند .
پس تلمیح بر شش وجه باشد ؛ زیرا تلمیح را یا در اثناء سخن منثور آورند و یا در ضمن گفتار منظوم ، و در هر یک از این گونه به افسانه یا شعر و یا مثل سائر کنند» (لغت نامه دهخدا ذیل واژه تلمیح). تلمیح در ابدع البدایع ص 167 نیز چنین تعریف شده است :
« آن است که متکلم ، در نظم یا نثر اشهره نماید به قصه ای معروف یا مثلی مشهور ؛ به طوری که معنی مقصود را قوت دهد ، و گاه به شعری اشاره نماید».
معنی تلمیح در دایرة المعارف فارسی نیز چنین آمده است:
« تلمیح [ سبک نگریستن] ، در علم بدیع ، برای اثبات سخن خویش به داستان مشهور یا آیه ای یا حدیثی یا مثلی معروف اشاره کردن ، یا اصطلاحات برخی ازعلوم را آوردن ؛
مانند این بیت سعدی :
سحر سخنم در همه آفاق برفته است لیکن چه کند با ید بیضا که تو داری که اشاره دارد به معجزه حضرت موسی (ع) که دست خود در گریبان فرو می برد و چون بر می آورد مانند ستاره ای می درخشید».
در دره نجفی آمده است : « تلمیح آن است که در شعر ، اشارتی ضمنی به گذشته های دور ، اساطیر و داستانهای معروف و زبانزد بشود.


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
xسفارش ترجمه
xمشاوره پایان نامه
xسفارش تایپ سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2018