موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : پروژه اکوتوریسم ، مزایا و معایب
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه اکوتوریسم ، مزایا و معایب
تعداد صفحه :
43
قیمت :
36000 تومان

فهرست مطالب
مقدمه
تاریخچه ی اکوتوریسم
اکوتوریسم چیست ؟
مزایا اکوتوریسم
اکوتوریسم به عنوان بخشی از اقتصاد
اصول اکوتوریسم
معیارها
تجربه ی مزایا اکوتوریسم
تعداد اکوتوریست ها
معایب اکوتوریسم
اثرات اجتماعی منفی حاصل از اکوتوریسم
اثرات مستقیم محیطی
خطرات محیطی 16 افراد محلی (بومی )
جابجایی افراد بومی
تهدید فرهنگهای بومی
عدم مدیریت صحیح سایت های اکوتوریسم
ارتقا و بهبود در برداشت پایدار
اعتبار گذاری و ضوابط مربوطه
راهنما ها و اکوتوریست های تحصیل کرده
اکوتوریسم محلی بر مبنای ظرفیت های کوچک و رشد آهسته تر
جمعیت شناسی گردشگران طبیعی
مشخصات مرکز طبیعت گردی
اجزای اکوتوریسم موفق
ذی نفعان اکوتوریسم
صنعت اکوتوریسم
آژانس های مسافرتی
تورگردانان خارجی
تورگردانان داخلی
آثار گردشگری (اکوتوریسم)
اثرات اقتصادی
گردشگری بین المللی و موازنه پرداختها
گردشگری و موازنه سرمایه ها
تاثیر گردشگری بر درامد ملی
تاثیر تبدیل ارز خارجی
تاثیر گردشگری بر اشتغال
اثرات فرهنگی و اجتماعی
عوامل(اثرات) زیست محیطی
اثرات سیاسی
پیشبرد توسعه اقتصادی
حمایت از صنایع
تامین در آمد
ایجاد یک محیط با ثبات اقتصادی
اثرات گردشگری بر محیط فیزیکی
بررسی مزیت ها ، برتریها ، محدودیت ها و معایب گردشگری( آثار منفی و مثبت)
مزایای بالقوه صنعت جهانگردی
اثرات منفی این صنعت بر آثار فرهنگی و طبیعی
آثار مثبت (اقتصادی)
آثار مثبت (روحی – روانی – سیاسی)
نتیجه گیری
منابع
مقدمه
اکوتوریسم در طول دهه های گذشته به سرعت گسترش یافته است . با وجود این که اکوتوریسم بالقوه می تواند اثرات مثبت محیط زیستی و اجتماعی داشته باشد ، در صورت انجام نادرست به اندازه ی توریسم انبوه زیان آور خواهد بود .پروژه های اکوتوریسمی که در مناطق بکر و اکوتوریسم های حساس اجرا می شوند ، احتمال تخریب منابع زیستی این مناطق را که اکوتوریسم به آن ها وابسته است ، بالا می برند . خسارت به تنوع زیستی و زیستگاه های حیات وحش ، تولید مواد زائد و فاضلاب های آلوده و وجود مناطقی که ظرفیت جذب این مواد را نداشته یا از ظرفیت پایینی برخوردارند ، تنها بخشی از نگرانی های موجود هستند . به منظور تشخیص اهمیت جهانی موضوع ، سازمان ملل سال 2002 را سال بین المللی اکوتوریسم تعیین کرد و کمیسیون توسعه ی پایدار ، یونپ و سازمان جهانی گردشگری را موظف به انجام فعالیت هایی در این سال ساخت . هدف از این کار ، مرور مجدد تجربیات گذشته در زمینه اکوتوریسم ، تشخیص و ترویج انواعی از اکوتوریسم که در آن ها از اکوتوریسم های در معرض خظر حفاظت می شود ، تقسیم فواید حاصل از فعالیت ها یا جوامع محلی و احترام به فرهنگ های بومی است .توریسم در جهان صنعتی امروز به سرعت در حال رشد است و به عنوان منبع در آمدی مهم برای بسیاری از کشور های در حال توسعه محسوب می شود . سازمان جهانی گردشگری میانگین نرخ رشد عایدات حاصل از توریسم بین المللی را در فاصله سال های 1988 و 1997 ، 9 درصد اعلام کرده است . تعداد گردشگران بین المللی در سال 1991 به 664 میلیون نفر ، یعنی حدود 10 درصد از جمعیت جهان رسید . انتظار می رود تعداد گردشگران بین المللی در سال 2010 به یک میلیارد نفر بالغ شود . اهمیت گردشگری در پیشرفت اقتصادی موجب جلب توجه بسیاری از کشور ها به این پدیده شده است . در همین حال رشد جهانی گردشگری تهدیدی جدی برای تنوع زیستی و فرهنگی به شمار می آید . در میان اجزای مختلف گردشگری ، اکوتوریسم از رشد قابل توجه و روز افزونی برخوردار است و ابزاری مهم برای توسعه ی پایدار محسوب می شود . با میلیارد ها دلار در آمد سالانه ، اکوتوریسم صنعتی واقعی است که پتانسیل بالایی برای رقابت اقتصادی ایجاد می کند . به علاوه ، اکوتوریسم در اغلب موارد به شکلی متفاوت از سایر بخش های گردشگری عمل می کند ، زیر این شاخه از توریسم ، مزایای توسعه ی پایدار از جمله حفاظت از منابع طبیعی ، آموزش بازدید کنندگان مقوله پایدار و کسب سود توسط مردم بومی را نیز دارا است
تحقیقات درباره وضعیت بازار نشان می دهد که گردشگران طبیعی بیشتر علاقمند به مناطق بکر و محیط های دست نخورده هستند بر اساس نتایج پنجمین نشست اعضای کنوانسیون تنوع زیستی ، اکوتوریسم نقش ویژه ای در آموزش گردشگران درباره ارزش محیط زیست سالم و تنوع زیستی دارد . از سوی دیگر ، برنامه ریزی صحیح و مدیریت توسعه ی اکوتوریسم امری حیاتی است ، در غیر این صورت اکوتوریسم خود تهدیدی برای تنوع زیستی و آن چه خود به آن وابسته است ، خواهد بود .
در طول ده سال گذشته پروژه های الهام گرفته شده از اکوتوریسم که در ابعاد کوچک و با تأثیرات مخرب کم انجام می شوند ، در مناطق حساس از نظر طبیعی و فرهنگی بسیار موفق بودند . هر چند این روش ها بر بازار گردشگری تأثیر گذاشته اند ، اما نمی توانند صنعت توریسم را به طور کامل دگرگون کنند . از طرف دیگر ، روش های به کار گرفته شده در اکوتوریسم مدل های مناسبی برای همه ی انواع توریسم نیز هستند . مانند سایر انواع توریسم پایدار ، اکوتوریسم هم مقوله ای متنوع است و هر سال با تکنیک ها و روش های جدیدی مطرح می شود . گروه های مختلف سرمایه گذاران باید در اجرای اکوتوریسم مشارکت کنند ، از جمله سرمایه گذاران خصوصی ، دولتی ، سازمان های غیر دولتی و جوامع محلی .سرمایه گذاران باید مسوولانه و مطابق با دستورالعمل ها ، گواهینامه ها و مقررات ، گردشگران را هدایت کنند . مردم بومی باید برای سرمایه گذاری در مدیریت اکوتوریسم آمادگی داشته باشند ، در غیر این صورت ، آن ها منابع طبیعی و فرهنگی خود را به خطر خواهند انداخت و در نهایت موقعیت خود را در بازار بین المللی که به سرعت در حال رشد است ، از دست خواهد داد .از آن جا که جوامع محلی وابسته به سرمایه ی اصلی اکوتوریسم ، یعنی منابع طبیعی اند ، خطرات ناشی از این صنعت نیز آنان را بیش از سایرین تهدید می کند . در حالی که پدیده ی جهانی شدن ، کنترل اقتصاد محلی را به شدت دشوار کرده است ، اکوتوریسم در پی تغییر این روند با تأکید بر نقش اساسی مالکان تجارت های محلی و جوامع بومی است . فرصت های موجود برای مشارکت جوامع محلی در توریسم ، نگاه ها را به خود معطوف داشته و توقعات را بالا برده است ، در حالی که عدم دقت و آمادگی کافی در عمل می تواند مشکلات زیادی را به بار آورد . مردم بومی باید علاوه بر این که اثرات توسعه ی گردشگری در منطقه آگاهی داشته باشند ، از اشاعه ی آن رضایت کامل خود را ابراز کنند .استاندارد های جدیدی برای صنعت گردشگری بر مبنای مفاهیم و اصول اکوتوریسم تعریف و تبیین شده است که همچنان در حال تکمیل شدن است . بسیاری از این قواعد نیاز به بررسی و بازبینی هنگام اجرا دارند . هنگامی که پاسخ برخی سوالات در میدان عمل پیدا می شود ، باید ترتیبی اتخاذ گردد تا نتایج جدید به سرعت در اختیار دیگر دست اندر کاران قرار گیرد . این سند مقدمه ی مختصری از اکوتوریسم ارائه داده است و با نگاهی به پیشرفت های حاصل در دهه های گذشته ، آن چه را که برای پایداری اکوتوریسم در آینده مورد نیاز است ، عرضه کرده است . سعی شده است تا این گزارش از نظر ساختار به شکل علمی طراحی شود .

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007