موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : چه عاملی باعث می شود در جامعه دروغ زیاد شود
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
چه عاملی باعث می شود در جامعه دروغ زیاد شود
تعداد صفحه :
12
قیمت :
9000 تومان

مقدمه
پدیده « دروغ »در جامعه ما پدیده فرهنگی بسیار كارآمد و چند منظوره ای است كه با زندگی روزمره ما آمیخته و قرین شده است.
نونهالان در محیط خانه و خانواده ،كودكان در مدرسه، جوانان در بین دوستان و همسالانن و مردان و زنان ما در اداره و كارخانه و کوچه و بازار و همچنین از دولتمردان خود و نیزاز صدا و سیما و رسانه ها و مطبوعات، آن را می آموزندبه كار می گیرند و با هوشمندی به تظریف و تكمیل آن می پردازند و با هنرمندی آنرا عرضه می كنند و بارها شاید کارها یشان حل می شود و گره ها گشوده.
نظارت بر دروغ اگر غیر ممكن نباشد، كار ساده ای نیست. سوگند به خدای عالم، سوگند به ائمه ، سوگند به مقدّسات و بالاخره سوگند به جان عزیزترین كسان دروغ را در ذهن شنونده آن جا می اندازد. با وجود مطالعاتی كه در مورد ارتعاشات بریدگیهای كلامی ناشی از این رفتار، حركات ناموزون چشم، خشكیدگی دهان، لكنت زبان، ضربان شدید قلب، پوشیدگی نگاه و خلاصه حدود و ثغور فیزیكی و شكل بیرونی آن در تحقیقات پزشكی و قضایی و روان شناختی انجام گرفته است، هنوز مهمترین دستگاههای فنی دروغ سنج موفق نشده اند بُرد این پدیده را به روشنی تعیین كنند .
تعریف درو غ
« دروغ واقعیت قلب شده است كه از جانب شخص یا اشخاصی ، به صور معّین و در شرایط معّین، در موارد گوناگون زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی در روابط بین اشخاص و حتی بر اثر نیازهای روانی برای شخص یا اشخاص دیگری گفته، نوشته و یا اجرا می شود و دانسته یا ندانسته با توجه یا نه بی توجه به فایده یا ضرر آن برای خود یا دیگری به كار گرفته می شود و در هر صورت به یكی از نیازهای فردی یا جمعی در زندگی اجتماعی پاسخ می گوید.» با توجه به تعریف بالا و با در نظر گرفتن كاركردهای متنوع و فراوان دروغ در صحنه روابط اجتماعی و سیاسی می توان چنین پنداشت كه راستگویی فاقد چنین كاركردهایی است و در شرایط واحد به خیال شخص دروغگو – مایه و موجب بعضی خطرها و خسرانها می‌گردد. تحقیقات بسیار جالبی می تواند در این زمینه از شناخت سازمان پذیرد، ولی از هم اكنون می توان تصور كرد كه اگر ثروتمندان میزان ثروت خویش را به اطلاع عموم می‌رساندند!، اگر كسبه بهای خرید كالاهای خود را بروی كالاها می نوشتند!، اگر بازرگانان برنامه های تجاری آینده خود را فاش می ساختند !، اگر كارخانه داران میزان سود خود را به دیوارهای كارخانه ها می چسباندند !، اگر دولتمردان و حکمرانان همه چیز را بطور شفاف و با صداقت با مردم در میان می گذاشتند و اگر خانم ها ناتوانییهای مالی شوهرانشان را برای یكدیگر می شمردند!، اگر معلمان به بیسوادی خود اعتراف می كردند !، اگر پزشكان عدم تشخیص درست بیماری را نزد بیمار بازگو می كردند!، اگر محصلان نزد معلمان خود اقرار می كردند كه به اندازه كافی درس نمی خواندند!، اگر شوهران به همسران خود می‌گفتند آن طور كه ادعا می كنند آنها را دوست نمی دارند! اگر کارمندان به مدیران خود می گفتند که همه این احترامها و تعریف و تمجید ها به خاطر رشد و ارتقاء و یا اضافه کاری است و اگر رانندگان متخلف برای رهایی از جریمه پلیس، همسر و مادر و فرزند خود را نمی کشته و راهی بیمارستان نمی کردند ! و اگر فروشندگان می گفتند که کدام جنس واقعا کیفیت بهتری دارد و اگر بدهکاران به طلبکاران راست می گفتند که چه موقعی بدهکاری خود را پرداخت می کنند و اگر همه افرادی که از صبح تا شب قربان هم می رفتند به یکدیگر می گفتند که اینها فقط از سر زبان است واقعا چقدر خوب می شد ؟

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007