موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : ایران مقتدر جمعیت 150 میلیونی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
ایران مقتدر جمعیت 150 میلیونی.docx
تعداد صفحه :
14
قیمت :
7500 تومان

مقدمه:
نگاه کلان راهبردي و همه جانبه به مسائل کشور و تنظيم فهرست نقاط قوت وضعف نظام آخرين مطالبه رهبر انقلاب از نخبگان حوزوي و دانشگاهي در ديدار اخير خود با کارگزاران نظام است. رويکرد متفاوت ايشان به مسائل کلان و بيان فهرستي از نقاط ضعف و قوت نظام را شايد بتوان نقطه عطفي در پرداختن نخبگان به مسائل کشور در فضاي عمومي دانست.
ايشان در تبيين اين نگاه فرمودند: «من با يک نگاه ديگري مسائل کلي کشور را مطرح ميکنم، و اين براي ما مهم است. چرا مهم است؟ اولاً اطلاع از وضع کلي کشور و اينکه ما کجا قرار داريم، به کجا رسيده‌ايم، از کدام طرف بايد برويم، خيلي مهم است، هميشه مهم است؛ ليکن امروز بالخصوص اهميت بيشتري دارد و شايد بشود گفت به خاطر اوضاعي که بر دنيا حاکم است، اهميت مضاعفي دارد.خب، در يک چنين شرائطي، ما بايد خودمان را يک بازشناسي بکنيم، ببينيم ما در چه وضعي هستيم. البته در اين نگاه کلي بايستي واقع‌بينانه نگاه کنيم؛ خودمان را نبايستي دچار خطا کنيم؛ يکسونگري نکنيم. ما نقاط مثبتي داريم، نقاط منفي‌اي هم داريم؛ هر دو را ببينيم.»
و همين سخنان بهانه‌اي شد براي انتشار سلسله مطالبي با رويکرد نقاط ضعف و قوت نظام و آنکه کجا بوده‌ايم، کجا ايستاده‌ايم و به کجا مي‌رويم؟ مقام معظم رهبري در ديدار اخيرشان با مسئولان نظام نسبت به استمرار سياست‌هاي سال‌هاي گذشته در حوزه جمعيت موضع گرفتند و از مطلوب بودن جمعيت 150 ميليون نفري براي کشور سخن به ميان آوردند.با توجه به حساسيت‌هايي که نسبت به اين موضوع وجود دارد، ممکن است برخي از افراد به صورت علني و يا غيرعلني نسبت به اين فرمايشات موضع‌گيري کنند، بنابراين، در اينجا تلاش شده است با برخي از توضيحات، درستي اين سخنان تبيين و بيان شود که ظرفيت مطلوب کشور براي افزايش جمعيت حتي فراتر از 150 ميليون نفر است و نه تنها جاي نگراني از افزايش جمعيت نيست بلکه روند رو به رشد کشور در زمينه هاي مختلف علمي و فناوري و اقتصادي نشان دهنده‌ي نياز کشور به افزايش جمعيت و از همه مهم‌تر جلوگيري از متوقف شدن رشد جمعيت و سالخوردگي جمعيت است.
1- کشور پهناور ايران به لحاظ اقليمي داراي ظرفيت¬ بالايي براي جمعيت است؛ برخلاف تصور عمومي جامعه، ايران به لحاظ سرزمين‌هاي زيستي رتبه بالايي را داراست. در حالي که ايران با وسعت 1.6 ميليون کيلومتر مربع در رتبه 18 کشورهاي جهان قرار دارد، به لحاظ سرزمين¬هاي زيستي با حدود 616 هزار کيلومتر مربع در رتبه 15 کشورهاي دنيا قرار دارد.
تراکم جمعيتي ايران با جمعيت 75 ميليون نفر در حدود 50 نفر در کيلومتر مربع است. اين در حالي است که به نسبت اکثر کشورهاي منطقه و جهان تراکم پاييني است و از آن مهم تر تراکم زيستي کشور در حدود 116 نفر در کيلومتر مربع است که باز هم به نسبت اکثر کشورهاي جهان در رتبه‌ي بسيار پاييني قرار دارد.

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007