شنبه 31 شهریور 1397
بازدید امروز : 6279 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : جنگ و شایعه
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
جنگ و شایعه
تعداد صفحه :
14
قیمت :
2000 تومان

امروزه «شایعه» به عنوان یکى از شیوه‏هاى مهم جنگ روانى مطرح است و پدیده‏اى است که براساس شنیده‏ها و زمینه‏هاى قبلى افکار عمومى شکل مى‏گیرد. شایعه یا از یک خبر ناشى مى‏شود و یا برپایه هیاهویى بى‏اساس به‏وجود مى‏آید. به کمک شایعه مى‏توان تمایلات و امیال ذهنى یک طبقه و قشر اجتماعى را به صورت واقعیتى عینى نشان داد.
امپریالیسم جهانى، در کشورهایى که بر اثر انقلاب‏هاى رهایى‏بخش، پایگاه سیاسى و اجتماعى و اقتصادى خود را از دست مى‏دهد، با توسل به امکانات تبلیغى و فرهنگى که در اختیار دارد از شایعه به عنوان حربه روانى- سیاسى بهره‏بردارى مى‏کند.
شایعه در ارتباط با مسائل روز و به طور مبهم مطرح مى‏شود و به نسبت اهمیت و ابهامى که در زندگى اجتماعى دارد، بر سر زبان‏ها مى‏افتد.
معناى لغوى شایعه: شایعه از «شَیَعَ» به معناى رواج یافتن و منتشر شدن اخذ شده و کلمات شیوع و شایعه به معناى انتشار و بیان خبر است.
تعریف اصطلاحى شایعه:
برخى از کارشناسان تبلیغات، شایعه را چنین تعریف مى‏نمایند:
شایعه عبارت است از انتقال پیام خبرى از طریق شفاهى (چهره به چهره) که در اندک زمان محدود مى‏تواند در سطح وسیعى از جامعه انتشار یابد بدون آن که منبع آن شناخته شود و یا معلوم گردد از کجا سرچشمه گرفته است.
عوامل و علل شایعه‏پراکنى‏
علل گسترش شایعه را باید در جو عمومى گروه‏هاى اجتماعى و یا در نیازهاى شخصى افراد تشکیل‏دهنده گروه جستجو کرد. شایعه اغلب در میان گروه‏هاى متجانس که احساسات مشترکى دارند اعم از ملت یا شهر یا ارتش گسترش مى‏یابد. جنگ به علت وجود هیجانات مشترک شدید میان کسانى که با آن ارتباط دارند از قبیل امید به پیروزى، ترس از شکست، سرخوردگى ناشى از جدایى عزیزانشان و خصومت نسبت به دشمن و …موجب گسترش شایعه مى‏شود. شایعه‏اى که این هیجانات را بیان مى‏نماید به سادگى هم شنیده مى‏شود و هم نقل مى‏گردد.
یکى از علل مهم گسترش شایعه، فقدان اطلاعات در مورد موضوعات مهم است. مردم خواهان اطلاعات در مورد موضوعاتى هستند که بیش از همه آنها را نگران مى‏کند. هرقدر نگرانى آنها بیشتر باشد، اطلاعات بیشترى را طلب مى‏کنند. در این وضعیت، شایعه به راحتى گسترش مى‏یابد. چون مردم دنبال اطلاعات هستند و هر چیزى را که به عنوان خبر پخش مى‏شود مى‏پذیرند. از سوى دیگر، اطلاعات واقعى که جلو شایعه دروغین را بگیرد در اختیار ندارند.نارضایتى، سرخوردگى، ملال و بیکارى موجب گسترش شایعه در اجتماعات کوچک مى‏شود.


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007