یکشنبه 25 آذر 1397
بازدید امروز : 2395 نفر

موضوع : اصل های 116-117-118-119-120 قانون اساسی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
اصل های 116-117-118-119-120 قانون اساسی
تعداد صفحه :
20
قیمت :
2000 تومان

اصل صد و شانزدهم (116) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:
نامزدهای ریاست جمهوری باید قبل از شروع انتخابات آمادگی خود را رسما اعلام کنند. نحوه برگزاری انتخاب رییس جمهوری را قانون معین می‌کند.
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ توسط مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۷۵ اصل تصویب و همان سال به همه پرسی گذاشته شد و نتیجه آن با رای مثبت اعلام گردید. در سال ۱۳۶۸ اصلاحاتی در این قانون صورت پذیرفت که طی آن از جمله پست نخست وزیری حذف و اختیارات بیشتری به رئیس جمهور داده شد. قانون اساسی در حال حاضر شامل ۱۷۷ اصل می باشد.
انتخابات يكي از مسائل اصلي كشور است كه در آن به صورت آزادانه تصميم‌گيري صورت مي‌گيرد و اتاق ايران به عنوان كانون فعالان اقتصادي كشور موظف است به دور از نگاه جانب‌گرايانه نظرات اقتصادي كانديداها را جويا شود. نامزدهای ریاست جمهوری باید اقتصاد کشور را به عنوان ضامن عزت و استقلال کشور مورد توجه قرار دهند.
قانون اساسی، رئیس جمهوری را عالی ترین مقام کشور بعد از مقام رهبری شناخته است. رئیس قوه ی مجریه مسئول اجرایی قانون اساسی است ولی به طور مستقیم از جانب ملت انتخاب می شود و باید ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبّر، موثق، متقی، امین، مومن، معتقد بر مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد و از رجال مذهبی – سیاسی شناخته شود. قبل از انتخابات، از جهت واجد شرایط بودن مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته و در انتخابات، اکثریت مطلق آراء را به دست آورد. تنفیذ حکم ریاست جمهوری با مقام رهبری است و بعد از ادای سوگند در مجلس، دوره ی چهارساله ی ریاست جمهوری شروع می شود که فقط برای یک دوره قابل تمدید است. رئیس جمهور، در مقابل رهبر، مجلس و مردم مسئول است. وی ریاست هیأت وزیران را بر عهده داشته و بر کار آنان نظارت می کند و نصب وزراء همراه با رأی اعتماد مجلس بر عهده ی ریاست جمهوری است و هر وقت بخواهد می تواند هر کدام از وزرا را عزل کند. رئیس جمهور می تواند به تعداد لازم معاون و مشاور داشته باشد. او مسئول امور برنامه، بودجه و امور استخدامی کشور و بعضی سازمان های مستقل دیگر نیز هست. امضای قوانین بعد از تأیید شورای نگهبان و مبادله ی قراردادها و اعزام سفرا و قبول نمایندگان سیاسی خارجی و اعطای نشان های دولتی با وی می باشد. وی از جهت مسئولیت سیاسی در مقابل مجلس، ممکن است مورد سوال و استیضاح قرار گرفته و در نهایت با حکم رهبری برکنار شود. محاکمه ی رئیس جمهور در صورت تخلف از انجام وظایف قانونی با دیوان عالی کشور است و در صورت محکومیت، بر کناری او فقط با تأیید و حکم رهبری امکان پذیر است.»
اصل ۱۱۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:
رییس جمهور با اکثریت مطلق آراء شرکت‏کنندگان انتخاب می‏شود، ولی هر گاه در دوره نخست هیچ‌یک از نامزدها چنین اکثریتی بدست نیاورد، روز جمعه هفته بعد برای بار دوم رأی گرفته می‌شود. در دور دوم تنها دو نفر از نامزدها که در دور نخست‏ آراء بیشتری داشته‏اند شرکت می‌کنند، ولی اگر بعضی از نامزدهای دارنده آراء بیشتر، از شرکت در انتخابات منصرف شوند، از میان بقیه، دو نفر که در دور نخست بیش از دیگران رأی داشته‏اند برای انتخاب مجدد معرف می‌شوند.‏ا
در دوره دوم تنها دو نفر از نامزدها که در دوره نخست آرای بیشتری داشته اند شرکت می کنند،ولی اگر بعضی از نامزدهای دارنده آرای بیشتر ،از شرکت در انتخابات منصرف شوند، از میان بقیه،دو نفر که در دور نخست بیش از دیگران رای داشته اند ، برای انتخاب مجدد معرفی می شوند». در این صورت کسب اکثریت مطلق آرا برای انتخاب به ریاست جمهوری لازم است.

تحقیقهای مشابه
بررسی اصل 44 قانون اساسی ایران
24 صفحه - 2000 تومان
بررسی اصل 116 و 117 و 118و 119و 120 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
22 صفحه - 2000 تومان
سازمان بازرسی کشور و چگونگی نظارت بر اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی
25 صفحه - 2000 تومان
سازمان بازرسی کشور و چگونگی نظارت بر اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی- روش تحقیق
29 صفحه - 2000 تومان
سازمان بازرسی کشور و چگونگی نظارت بر اجرای صحیح سیاستهای اصل 44 قانون اساسی- روش تحقیق
29 صفحه - 2000 تومان
بررسی و گذری بر تفاوت قانون اساسی ایران و فرانسه
18 صفحه - 2000 تومان
مقایسه مردم سالاری در قانون اساسی ایران با کشورهای اروپایی
24 صفحه - 2000 تومان
گذاری بر قانون اساسی ایران
21 صفحه - 2000 تومان
اصل های 86 و 87 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
24 صفحه - 2000 تومان
مسئله تفکیک قوا در قانون اساسی به چه شکل و چگونه است؟
38 صفحه - 2000 تومان
نقش قانون اساسی در حل پالشهای اساسی - روش تحقیق
19 صفحه - 2000 تومان
آزادیها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
79 صفحه - 2000 تومان
بررسی قانون اساسی سوریه، عراق، پاکستان، تونس،افغانستان)
38 صفحه - 2000 تومان
بررسی قانون اساسی مصر
14 صفحه - 2000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007