سه شنبه 9 خرداد 1396
بازدید امروز : 4037 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : اصل های 116-117-118-119-120 قانون اساسی
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
اصل های 116-117-118-119-120 قانون اساسی
تعداد صفحه :
20
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

اصل صد و شانزدهم (116) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:
نامزدهای ریاست جمهوری باید قبل از شروع انتخابات آمادگی خود را رسما اعلام کنند. نحوه برگزاری انتخاب رییس جمهوری را قانون معین می‌کند.
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ توسط مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۷۵ اصل تصویب و همان سال به همه پرسی گذاشته شد و نتیجه آن با رای مثبت اعلام گردید. در سال ۱۳۶۸ اصلاحاتی در این قانون صورت پذیرفت که طی آن از جمله پست نخست وزیری حذف و اختیارات بیشتری به رئیس جمهور داده شد. قانون اساسی در حال حاضر شامل ۱۷۷ اصل می باشد.
انتخابات يكي از مسائل اصلي كشور است كه در آن به صورت آزادانه تصميم‌گيري صورت مي‌گيرد و اتاق ايران به عنوان كانون فعالان اقتصادي كشور موظف است به دور از نگاه جانب‌گرايانه نظرات اقتصادي كانديداها را جويا شود. نامزدهای ریاست جمهوری باید اقتصاد کشور را به عنوان ضامن عزت و استقلال کشور مورد توجه قرار دهند.
قانون اساسی، رئیس جمهوری را عالی ترین مقام کشور بعد از مقام رهبری شناخته است. رئیس قوه ی مجریه مسئول اجرایی قانون اساسی است ولی به طور مستقیم از جانب ملت انتخاب می شود و باید ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبّر، موثق، متقی، امین، مومن، معتقد بر مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد و از رجال مذهبی – سیاسی شناخته شود. قبل از انتخابات، از جهت واجد شرایط بودن مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته و در انتخابات، اکثریت مطلق آراء را به دست آورد. تنفیذ حکم ریاست جمهوری با مقام رهبری است و بعد از ادای سوگند در مجلس، دوره ی چهارساله ی ریاست جمهوری شروع می شود که فقط برای یک دوره قابل تمدید است. رئیس جمهور، در مقابل رهبر، مجلس و مردم مسئول است. وی ریاست هیأت وزیران را بر عهده داشته و بر کار آنان نظارت می کند و نصب وزراء همراه با رأی اعتماد مجلس بر عهده ی ریاست جمهوری است و هر وقت بخواهد می تواند هر کدام از وزرا را عزل کند. رئیس جمهور می تواند به تعداد لازم معاون و مشاور داشته باشد. او مسئول امور برنامه، بودجه و امور استخدامی کشور و بعضی سازمان های مستقل دیگر نیز هست. امضای قوانین بعد از تأیید شورای نگهبان و مبادله ی قراردادها و اعزام سفرا و قبول نمایندگان سیاسی خارجی و اعطای نشان های دولتی با وی می باشد. وی از جهت مسئولیت سیاسی در مقابل مجلس، ممکن است مورد سوال و استیضاح قرار گرفته و در نهایت با حکم رهبری برکنار شود. محاکمه ی رئیس جمهور در صورت تخلف از انجام وظایف قانونی با دیوان عالی کشور است و در صورت محکومیت، بر کناری او فقط با تأیید و حکم رهبری امکان پذیر است.»
اصل ۱۱۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:
رییس جمهور با اکثریت مطلق آراء شرکت‏کنندگان انتخاب می‏شود، ولی هر گاه در دوره نخست هیچ‌یک از نامزدها چنین اکثریتی بدست نیاورد، روز جمعه هفته بعد برای بار دوم رأی گرفته می‌شود. در دور دوم تنها دو نفر از نامزدها که در دور نخست‏ آراء بیشتری داشته‏اند شرکت می‌کنند، ولی اگر بعضی از نامزدهای دارنده آراء بیشتر، از شرکت در انتخابات منصرف شوند، از میان بقیه، دو نفر که در دور نخست بیش از دیگران رأی داشته‏اند برای انتخاب مجدد معرف می‌شوند.‏ا
در دوره دوم تنها دو نفر از نامزدها که در دوره نخست آرای بیشتری داشته اند شرکت می کنند،ولی اگر بعضی از نامزدهای دارنده آرای بیشتر ،از شرکت در انتخابات منصرف شوند، از میان بقیه،دو نفر که در دور نخست بیش از دیگران رای داشته اند ، برای انتخاب مجدد معرفی می شوند». در این صورت کسب اکثریت مطلق آرا برای انتخاب به ریاست جمهوری لازم است.

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017