جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 6463 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : اسلام و سیاست
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
اسلام و سیاست
تعداد صفحه :
28
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
بیان مسئله
اهمیت و ضرورت تحقیق
چرا در اسلام بخصوص مذهب شیعه دین از سیاست جدا نیست؟
:: 1. جد سید رضی
:: 2. دایی شیخ کلینی
3. انطاکی مصرى
:: 4. همدانی
:: 5. الناشیء الصغیر
:: 6. اَزدى اندلسی
:: 7. ابو فراس حمدانی
:: 8. پدر ابو فراس
:: 9. ابن فرات
:: 10. تهامی شامی
11. ثابت بن اسلم
:: 12. ابوالقاسم قزوینی
:: 13. کندى کاتب
:: 14. حسن بن مفضل
:: 15. ابوالمحاسن طبرى
:: 16. فتال نیشابورى
:: 17. قطب راوندى
:: 18. طغرائی
:: 19. طبرسی
:: 20. ابوالقاسم بن فضل
:: 21. شهید اول
:: 22. شهید ثانی
:: 23. شهید ثالث
:: 24. محقق کرکی
:: 25. قاضی شوشترى
:: 26. حرّ عاملی
:: 27. سید نصرالله حائرى
:: 28. شیخ عسیلی
:: 29. همدانی حائرى
:: 30. میرزا باقر شیرازى
:: 31. شیخ فضل الله نورى
مبارزات علما:
:: همه اینها سیاست است
نتیجه گیری:
منابع
چکیده
انسان در رهگذر زندگی این جهانی، چهار نوع رابطه دارد:رابطه با خود، خدا، طبیعت و انسان های دیگر. اسلام به عنوان دین کامل به این ابعاد چهارگانه توجه نموده و برای هر یک دستور عمل هایی صادر کرده است. سیاست، رابطة انسان با دیگران را تنظیم می کند، پس در قلمرو دین قرار می گیرد، بر خلاف پندار غلط که دین اسلام را در یک سلسله مسایل عبادی فردی محدود می کند. بنابراین جامعیت اسلام اقتضا می کند دین در سیاست دخالت نماید.نکتة دیگر آن است که:اهتمام اسلام به ابعاد مختلف حیات بشر و از جمله سیاست، در جهت فعلیت بخشیدن به قوا و استعدادهای او و آمادگی وی برای حیات اخروی است، بعثت انبیا و شریعت اسلام در جهت تحقق بخشیدن به یک سلسله اهداف والا است، مانند برقراری عدالت اجتماعی، رها سازی مردم از بند طاغوت و احقاق حقوق مستضعفان.بدیهی است که برای این منظور نیاز به وسائل و ابزار و امکانات فراوانی است که باید در جامعه فراهم گردد. بدون ساختار سیاسی و حکومتی دستیابی به اهداف مزبور ممکن نیست.نکتة بعدی آن است که:ماهیت احکام اسلام اقتضا می کند که در سیاست دخالت کند. اجرای مقررات اسلام در زمینة مسائل مالی و اقتصادی و قضایی و نظام حقوقی مدنی و کیفری و اجرای حدود و جهاد و امر به معروف و نهی از منکر و غیره به جز از طریق تشکیل حکومت و سازمان گستردة سیاسی امکان پذیر نیست.نکتة چهارم آن که:یکی از اهداف اساسی فرستادن پیامبران الهی و نزول آیات خداوند، اجرای قسط و عدالت در جامعه است. عدالت در جامعه زمانی امکان دارد که سیاستمداران بر اساس آموزه ها و تعالیم دینی عمل نموده و آن را گسترش دهند. مفهوم همراه بودن سیاست با دین همین است.البته منظور از سیاست، سیاست غیر مشروع یعنی خدعه، نیرنگ و فریب نیست، بلکه مراد سیاست مشروع است که جهت اصلاح جامعه و حفظ نظم از آن بهره گرفته می شود. این معنا جدا شدنی از اسلام نیست. استاد مطهری می گوید:"تنها در یک صورت است که می توان مسئلة حکومت را از دین در آیین اسلام جدا کرد و آن هنگامی است که بتوان پیوند جسم را از روح آدمی گسست و با این وصف او فردی زنده و منشأ اثر باشد".(استاد مطهری، امامت و رهبری، ص 32.)
مقدمه
قصد داریم تا در این نوشتار پیرامون موضوع اسلام و سیاست به بحث بپردازیم و آیات قرآن و احادیث اهل بیت و سخنان بزرگان را پیرامون این موضوع بررسی کنیم و به این پرسش که "آیا اسلام جدای از سیاست است یا عین سیاست؟" پاسخ دهیم. دین مبین اسلام همان طور که دستوراتی فردی و اخلاقی برای به سعادت رسیدن بندگان دارد، دستوراتی نیز در مورد مسائل حکومتی دارد که ادوارد گیبون Edward gibbon در این باره می نویسد : " قرآن دستور عمومی وقانون اساسی مسلمین است که شامل مجموعه قوانین دینی، اجتماعی، مدنی، تجاری، نظامی، قضائی، جنایی، وجزایی است . همین مجموعه قوانین از تکالیف زندگی روزانه گرفته تا تشریفات دینی، از تزکیه نفس تا حفظ بدن وبهداشت، از حقوق عمومی تا حقوق فردی، از منافع فردی تا منافع عمومی ؛ از اخلاقیات تا جنایات واز عذاب ومکافات این جهان تا عذاب ومکافات آینده همه را در بر دارد ."«سياست» در اصطلاح عرفى، امرى مذموم قلمداد مى شود و داراى بار منفى است و توأم با حيله گرى و حقّه بازى و نيرنگ و فريب است. امّا بايد توجه داشته باشيم كه مراد ما از سياست در اين جا چنين سياستى نيست بلكه به تعبيرى ساده منظور ما از سياست، «آيين كشور دارى» است. و به تعبير دقيق تر، سياست در اين بحث به معناى «روش اداره امور جامعه بصورتى است كه مصالح جامعه ـ اعم از مادّى و معنوى ـ را در نظر داشته باشد.» بنابراين، سياست به تنظيم و اداره امور اجتماعى مربوط مى شود. امّا منظور ما از دين (اسلام) مجموعه احكام، عقايد و ارزش هايى است كه توسّط خداوند براى هدايت بشر و تأمين سعادت دنياو آخرت بشر تعيين گرديده و بوسيله پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) و ائمه اطهار(عليهما السلام) به مردم ابلاغ وبراى آنان تبيين گرديده و يا به حكم قطعى عقل كشف شده است.

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017