چهارشنبه 26 مهر 1397
بازدید امروز : 680 نفر

موضوع : سوره روم
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
سوره روم
تعداد صفحه :
30
قیمت :
4000 تومان

مقدمه
سوره سی ام قرآن مجید به نام ((روم )) نامگذاری شده است . مراد از ((روم)) در آیه شریفه یعنی ((امپراطوری بیزانس)) است که برشام وفلسطین تسلّط داشته در بعضی از قبایل جزیره العرب هم نفوذ وقدرتی به هم رسانیده بود . اکثر مفسّرین برآنندکه چون رومیان مغلوب پارسیان شدند مشرکین شاد گردیدند و گفتند رومیان که اهل کتاب بودند مغلوب مجوسیان شدند همچنین عرب مشرگ هم بر مسلمانان پیروز خواهد شد. از این رو برای تسلّی خاطر مسلمانان سوره روم نازل گردید و درآن خبر غیبی پیروز شدن رومیان ذکر شد. سوره روم در مکّه نازل شده و ۶۰ آیه دارد.
محتوای سوره روم چیست ؟
محتوا و روح سوره‏هاى مکى در آن منعکس مى‏باشد ، یعنى بیش از همه چیز بحث از مساله مبدء و معاد مى‏کند ، چرا که دوران مکه دوران آموزشى اعتقادات اصیل اسلامى ، توحید و مبارزه با شرک ، و توجه به معاد و دادگاه رستاخیز بود ، سوره روم این سوره در مکه نازل شده و داراى 60 آیه است از آنجا که این سوره مطابق مشهور تماما در مکه نازل شده است ، محتوا و روح سوره‏هاى مکى در آن منعکس مى‏باشد ، یعنى بیش از همه چیز بحث از مساله مبدء و معاد مى‏کند ، چرا که دوران مکه دوران آموزشى اعتقادات اصیل اسلامى ، توحید و مبارزه با شرک ، و توجه به معاد و دادگاه رستاخیز بود ، و در لابلاى این مباحث مطالب دیگرى در ارتباط با آنها نیز مطرح شده است .
در حقیقت مطالب این سوره را در هفت بخش مى‏توان خلاصه کرد .
1 - پیشگوئى از پیروزى رومیان بر ایرانیان در جنگى که در آینده درگیر مى‏شد ، به مناسبت گفتگوئى که میان مسلمانان و مشرکان در این زمینه روى داده بود که مشروح آن به خواست خدا خواهد آمد .
2 - گوشه‏اى از طرز فکر و چگونگى حالات افراد بى‏ایمان ، و سپس تهدیدهائى نسبت به آنها در مورد عذاب و کیفر الهى در رستاخیز . 3 - بخش مهمى از آیات عظمت خداوند در آسمان و زمین و در وجود انسانها از قبیل خروج حیات از مرگ ، و مرگ از حیات ، خلقت انسان از خاک ، نظام زوجیت و آفرینش همسران براى انسانها و رابطه مودت در میان آنها ، آفرینش آسمان و زمین ، اختلاف زبانها ، نعمت خواب در شب و جنبش در روز ، ظهور رعد و برق و باران ، و حیات زمین بعد از مرگ ، و تدبیر امر آسمان و زمین به امر خدا .
4 - سخن از توحید فطرى بعد از بیان دلائل آفاقى و انفسى براى شناخت خدا .
5 - بازگشت به شرح و تبیین حالات افراد بى ایمان و گنهکار ، و ظهور فساد در زمین بر اثر گناهان آنها .
6 - اشاره‏اى به مساله مالکیت و حق ذى القربى و نکوهش از رباخوارى .
7 - بازگشت مجددى به دلائل توحید و نشانه‏هاى حق و مسائل مربوط به معاد .
روى هم رفته در این سوره همچون سوره‏هاى دیگر قرآن مسائل استدلالى و عاطفى و خطابى چنان بهم آمیخته شده است که معجون کاملى براى هدایت و تربیت نفوس فراهم ساخته است .
فضیلت سوره روم
در حدیثى از امام صادق (علیه‏السلام) که قبلا نیز به آن اشاره کردیم چنین آمده است : هر کس سوره عنکبوت و روم را در ماه رمضان در شب بیست و سوم بخواند بخدا سوگند اهل بهشت است و هیچ در این سخن استثنا نمى‏کنم ... و این دو سوره موقعیت مهمى نزد پروردگار دارند . در فضیلت سوره روم از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده: هر كس سوره روم را بخواند ده برابر تمامی فرشتگانی كه خداوند را در بین زمین و آسمان تسبیح گفته اند حسنه به او داده می شود و هر آنچه كه در روز یا شبش از دست داده دوباره به دست می آورد. به قرائت این سوه در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان بسیار سفارش شده است. در روایتی از امام صادق علیه السلام روایت شده: هر كس سوره های عنكبوت و روم را در شب بیست و سوم ماه رمضان قرائت نماید به خدا قسم او از اهل بهشت است و پس از گفتن این جمله فرمودند: اینكه قسم یاد كردم هر كس در این شب این سوره ها را بخواند اهل بهشت است هیچ استثنایی نمی كنم و نمی ترسم كه خداوند به خاطر سوگند و عدم استثنای در آن برای من گناهی بنویسد. زیرا مطمئن هستم كه این دو سوره نزد خداوند جایگاهی بزرگ دارد. در روایتی دیگر از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آمده است علت اینكه حضرت ابراهیم علیه السلام به نام خلیل الله نامیده شد قرائت آیات 18-17 سوره روم است.
بديهى است كسى كه محتواى اين سوره را در روح و جان خود جاى دهد و مراقبت پروردگار را در هر لحظه در خود ببيند، تقواى الهى چنان قلبش را پر مى‏كند كه شايسته چنين پاداش بزرگى است. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ به نام خداوند بخشنده بخشايشگر
(آيه 1)-
شأن نزول:
آيات نخستين اين سوره بدين سبب نازل شد كه در آن هنگام كه پيامبر صلّى اللّه عليه و آله در «مكّه» بود، و مؤمنان در اقليت قرار داشتند، جنگى ميان ايرانيان و روميان در گرفت، و در اين نبرد ايرانيان پيروز شدند.
مشركان «مكّه» اين را به فال نيك گرفتند و دليل بر حقانيت شرك خود دانستند! آيات نخستين اين سوره نازل شد و قاطعانه گفت: گرچه ايرانيان در اين نبرد پيروز شدند اما چيزى نمى‏گذرد كه از روميان شكست خواهند خورد و حتى حدود زمان اين پيشگويى را نيز بيان داشت.


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007