چهارشنبه 26 مهر 1397
بازدید امروز : 401 نفر

موضوع : چک مسافرتی - تراول چک
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
چک مسافرتی - تراول چک
تعداد صفحه :
16
قیمت :
3000 تومان

فهرست مطالب
مقدمه 2
چک مسافرتی، جانشين بانک 3
خاصيت اصلي چك مسافرتي 4
کاهش ارزش پول و بانک مرکزی دلایل گسترش چک پول ها 5
چک پول در ایران چک مسافرتی در دنیا 6
دلایل به وجود آمدن چک های مسافرتی در اروپا 6
مشكل اصلي 7
موارد استفاده از چک پول 8
مشخصات چك مسافرتی ( چك هاي در گردش): 8
نحوه و شریط فروش (نقد کردن) چک مسافرتی (چک درگردش) در بانکهای ایران: 10
نقش انواع چک مسافرتی يا چک پول ها در گسترش تورم 11
نتیجه گیری 14
پانویس‌ها 16
منابع 16
مقدمه
چک مسافرتی یا تراول چک نوعی چک است که یک بانک به عهده خود صادر می‌کند و وجه آن از همه شعب همان بانک قابل دریافت است.[۱] مبلغ چک مسافرتی با ارقام صحیح و بدون اعشار بر روی آن درج می‌شود. معمولاً اشخاص ترجیح می‌دهند به هنگام مسافرت برای جلوگیری از خطر سرقت یا گم شدن پول خود از چک مسافرتی استفاده کنند.[۲]
چک پول، ابزار مالی ویژه ای در عملیات بانکداری ایران است که در هیچ کشور دیگری بدین نحو استفاده نمی شود. در واقع، این ابزار بانکی مولود وضعیت منحصر به فرد نظام بانکی ایران و فضای خاص حاکم بر آن پس از اجرایی شدن قانون عملیات بانکداری بدون ربا (اسلامی) در سال ۱۳۶۳ است که به دلیل محدودیت های ارزی، جایگزین چک های مسافرتی (travel check) پیش از انقلاب شد و این واقعیتی است که اکثر کارشناسان اقتصادی بر آن اتفاق نظر دارند. کارشناس اقتصادی در این زمینه می گوید: «در اولین سال های پس از پیروزی انقلاب، سرمایه داران مخالف انقلاب و ناراضیان سیاسی اقدام به مهاجرت و خارج کردن سرمایه های خود از ایران کردند. این اقدامات و خروج سرمایه ها از ایران، حجم انتقال منابع مالی و حتی منابع ریالی کشور را تشدید کرد به گونه ای که اسکناس های ریالی در بازارهای حاشیه ای ایران خرید و فروش می شد. از سویی دیگر جعل اسکناس نیز همزمان با این اتفاقات وسعت یافت به طوری که به دلیل نبود ابزارهای شناسایی اسکناس های تقلبی، حجم ارقام ورودی این اسکناس ها به کشور نیز فزونی یافت.»
چک مسافرتی، جانشين بانک
بيش از صد سال پيش، چک‌های مسافرتی (يا شِبه پول) به عنوان جانشينی امن به جای پول نقد و در مسافرت، طراحی و ارايه گرديد. اما بيش از 40 سال است که به عنوان وسيله‌ايی برای انبار کردن پول نقد در منزل نيز بکار ميرود. بعضی از مصرف کنندگان آن، به خاطر ناپايداری دولتها و استفاده در مواقع ضروری، و بعضی به خاطر ترس از آينده پول ملی خود، ممکن است که ارز ديگری را برای اطمينان خاطر خريداری کنند. در هر حالت، چک مسافرتی به دليل قابل تعويض بودن، تا حدي بر پول نقد ارجحيت دارد. برای وصول به هدف دوم، شرکت امريکن اکسپرس اخيرا نوعی چک مسافرتی به نام سِکيور فاندز (Secure Funds) عرضه می‌کند که تاريخ انقضا نداشته، در 24 ساعت می‌تواند به پول تبديل شود و از موسسات مالی معتبر قابل تهيه می‌باشد. درآمد چک‌های مسافرتی از هزينه شارژ شده توسط فروشندگانی که آنرا می‌پذيرند يا به طور عمده از رسوب پول نزد صادر کنندگان آن از هنگام فروش تا برگشت و نقد شدن آن، حاصل می‌شود. در خارج از ايران و از اوايل دهه 1990 مصرف آن تنزل پيدا کرد و در ايران به دليل ضعف پول ملی، خرد بودن بزرگترين اسکناس رايج و ضعف بانک‌ها در انتقال پول، مصرف آن اوج گرفت.به اين دليل است که شرکت‌های خارجی برای به جريان انداختن بيشتر چک مسافرتی، متوسل به ابداعات جديدی مانند بی‌نام کردن و لغو تاريج انقضای آن می‌شوند. در کشوری مانند روسيه که تحقيقات نشان می‌دهد 92 درصد مردم پول‌های خود را در منزل انبار می‌کنند، محصول سکيور فاندز می‌تواند مفيد واقع شود. برآورد می‌شود که حدود 45 درصد از مردم روسيه، حدود 860 دلار نيز در منزل انبار کرده باشند. اين مقادير به معنی 14 ميليارد دلار پس انداز خانگی در سراسر روسيه است. در آرژانتين نيز که 50 درصد مردم علاقه به ذخيره پول در منزل دارند، سکيور فاندز راه خود را باز کرده است. مردم هلند نيز علاقه وافری به نگهداری دلارهای ارسال شده از سوی اقوام خود در آمريکا دارند به حدی که گفته می شود رتبه يازدهم را از نظر ذخيره ارزی آمريکا دارد.


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007