موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : گنجينه دفاع مقدس رسالت سپاه و بسيج
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
گنجينه دفاع مقدس رسالت سپاه و بسيج
تعداد صفحه :
12
قیمت :
6000 تومان

فهرست مطالب
عنوان
گنجينه دفاع مقدس رسالت سپاه و بسيج
چهره ها به روايت اسناد ؛
«سيد آزادگان » دفاع مقدس
يادي ازتفكر بسيجي در دفاع مقدس
آغاز جنگ و هفته دفاع مقدس
استراتژي نظامي عراق
منابع
گنجينه دفاع مقدس رسالت سپاه و بسيج
هفته دفاع مقدس ، فرصت مغتنمي است كه تكرار آن در هر سال نبايد موجب كاهش ارزش اين فرصت گردد. موفقيت هر مجموعه اي در گرو استفاده صحيح و به موقع از فرصت هاست . دوران هشت ساله دفاع مقدس ملت ايران در جنگ تحميلي ، دوران مشعشع يك نسل انقلابي در تاريخ معاصر كشور به حساب مي آيد كه در واقع شبيه گنجينه اي ارزشمند است و همواره بايد مورد مراقبت ، حفاظت و پاسداري قرار گيرد.
جنگ هشت ساله اي كه از سوي عراق و رژيم بعثي حاكم بر اين كشور به نمايندگي از نظام سلطه و ارتجاع عرب بر ايران اسلامي و انقلابي تحميل گشت ، هرگز قابل مقايسه و تطبيق با جنگ هاي تاريخ معاصر و از جمله جنگ جهاني اول و دوم نمي باشد.
به تعبير زيباي حضرت امام (ره ) در اين دوران ، اسلام و كفر در برابر هم قرار گرفتند. در يك طرف جبهه كفر با بهره مندي و حمايت از سوي تمامي قدرت هاي مادي و شيطاني قرار داشت و در ديگر سوي اين جبهه ، ملت مسلمان و انقلابي ايران با تمامي محدوديت ها، لكن بهره مند از قدرت ايمان و معنويت بود.
در اين جبهه نابرابر، برخلاف تمامي محاسبات و معادلات و برآوردهاي استراتژيك سياسي و نظامي ، عاقبت پيروزي از آن ملت ايران شد كه با تكيه بر قدرت ايمان و با هدف انجام تكليف در راه دفاع از اسلام عزيز و حفظ سرزمين اسلامي به دفاع روي آورده بود. از همين منظر گاه ، اين دفاع پيروزمندانه ، دفاع مقدس شد كه هر ساله به مناسبت آغاز تهاجم دشمن در روز 13 شهريور 9531 به مدت يك هفته با عنوان هفته دفاع مقدس ، مورد توجه و نقد و بررسي قرار مي گيرد. نقش بي بديل سپاه و بسيج در دوران دفاع مقدس بر هيچ كس پوشيده نيست . ناديده انگاشتن همين نقش آفريني ها بود كه دشمن را در رسيدن به يك پيروزي زودهنگام در حمله به ايران وسوسه كرد و در نهايت با همين خيال و پندار، دشمن بعثي از زمين ، هوا و دريا كشورمان را مورد تجاوز قرار داد و هزاران كيلومتر از سرزمين ايران را به اشغال خود درآورد. حضور مردم در صحنه دفاع و نقش آفريني سپاه در سازماندهي نيروي مردمي در قالب بسيج و رهبري حكيمانه حضرت امام (ره ) باطل السحر تمامي توطئه ها گشت و دشمن را در دستيابي به اهداف پليدش ناكام ساخت و ملت ايران را به يك ملت اسطوره اي در سال هاي پاياني قرن بيستم تبديل نمود.
اكنون سؤال اين است كه سپاه و بسيج نقش آفرين در دوران دفاع مقدس ، چه رسالت و وظيفه اي را در هفته دفاع مقدس كه همه ساله تكرار مي شود به عهده دارند؟ به عبارت ديگر، اگر دفاع مقدس گنجينه اي ارزشمند در تاريخ ملت ايران است و هفته دفاع مقدس فرصت مغتنمي براي بهره گيري از اين دوران مشعشع و پرافتخار مي باشد، در هر مقطع زماني چگونه مي توانيم با توجه به شرايط و موقعيت كشور در حوزه هاي سياسي ، فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و در رأس همه آنها مسائل دفاعي و امنيتي از اين گنجينه ارزشمند براي پيشبرد امور بهره گيريم .
اقدام اثربخش راه اندازي كاروان هاي راهيان نور در ايام نوروز هر سال و استقبال ميليوني مردم بويژه جوانان از اين برنامه با حضور عارفانه در مناطق عملياتي ، نشان مي دهد با گذشت قريب دو دهه از پايان دفاع مقدس ، دفاع مقدس از ظرفيت هاي بسيار بالايي براي حل مشكلات كشور، ناكام گذاشتن دشمن در دشمني عليه جمهوري اسلامي و تسريع در حركت به سمت آرمان هاي انقلاب اسلامي برخوردار است .
اكنون سپاه و بسيج بايد بررسي نمايد تا چه اندازه توانسته از اين فرصت براي استفاده از ظرفيت هاي بالاي دفاع مقدس استفاده نمايد.
همانگونه كه مجموعه هايي از دستگاه هاي حكومتي از يك سو و احزاب ، گروه ها و برخي از جريان هاي سياسي در دوران دفاع مقدس ، كم كاري و بعضاً كارشكني مي كردند، در دوران پس از دفاع هم تا به امروز اين رويه ها از سوي آنها ادامه داشته تا جايي كه با شبهات القايي ، امروزه بايد مجاهدان و رزمندگان دوران دفاع مقدس ، براي بخشي از جامعه به اين سؤال پاسخ دهند كه اصلاً چرا جنگيدند؟! وجود چنين شبهاتي در سطح جامعه نشان مي دهد آنگونه كه شايسته است از ظرفيت هاي دوران دفاع مقدس استفاده نشده است . اگر انتقال ارزش هاي دوران دفاع به نسل كنوني و نسل هاي آتي را رسالت اصلي سپاه و بسيج در مورد دفاع مقدس بدانيم ، هفته دفاع مقدس در هر سال ، بار سنگيني از وظايف و مأموريت ها را بر دوش اين دو مجموعه مي گذارد. البته اين بدان معني نيست كه فقط در هفته دفاع مقدس بايد يك سري كارهايي را انجام دهيم . در طول سال بايد كار شود و اين كارها در هفته دفاع مقدس به اوج برسد. به راستي دفاع مقدس ما در سينما و تئاتر كشور چه جايگاهي دارد؟ دفاع مقدس در كتب درسي و آموزشي ما از مقطع ابتدايي تا دوره تحصيلات تكميلي چه جايگاهي دارد؟ در بخش كتاب ، داستان و رمان نويسي ، چگونه به دفاع مقدس پرداخته مي شود؟در حفظ آثار دفاع مقدس ، احداث موزه ها و... چه مقدار سرمايه گذاري كرده ايم ؟
تلاش دشمن براي از ياد رفتن ارزش هاي دفاع مقدس بويژه مؤلفه هاي قدرت ساز در اين دوران ، امري كاملاً طبيعي است .لكن كم كاري هاي ما در اين عرصه نه تنها توجيه ناپذير، بلكه نابخشودني است . به نظر مي رسد خلأهاي قانوني در انجام بسياري از كارها در طول ساليان پس از دفاع مقدس ، يكي از موانع اصلي در مسير حفظ و انتقال ارزش هاي دفاع مقدس به نسل جوان بوده است . اكنون كه مجلس و دولتي اصولگرا و معتقد به ارزش هاي انقلاب در عرصه سياسي كشور شكل گرفته ، بايد خلأهاي قانوني شناسايي و از طريق طرح ها و لوايح ، قوانين لازم براي بهره گيري فراگير از گنجينه دفاع مقدس وضع گردد. اين مهم را شايد بتوان از مأموريت هاي مهم سپاه و بسيج در راستاي تحقق رسالت آنان در ارتباط با دفاع مقدس در مقطع كنوني ناميد.
اهميت و ارزش اين كار موقعي آشكارتر مي شود كه بدانيم اولين دستاورد انتقال ارزش هاي دفاع مقدس به نسل هاي كنوني و آتي ، تأمين امنيت ملي خواهد بود؛ چرا كه دفاع مقدس با تمامي مؤلفه هايش ، مي تواند همواره قدرت بازدارندگي كشور را به صورت برجسته به نمايش درآورد.
..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007