جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 1794 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : آبهای زیر زمینی فایل بصورت پاورپوینت
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
آبهای زیر زمینی فایل بصورت پاورپوینت
تعداد صفحه :
88
قیمت :
3000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

خصوصیات زمین شناسی و تشکیل آبهای زیرزمینی
مقدمه
آب همچون هوا برای بقای زندگی ضروری به نظر می رسد. آب یکی از عناصر مهمی است که اقتصاد، صنعت و توسعه کشاورزی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. اگرچه تمدن باستانی به طور عمده با تأثیر از منابع آبهای سطحی شکل گرفت اما توسعه آبهای زیرزمینی نیز به حداقل 5000 سال پیش بر می گردد. در سالهای اخیر استفاده محض از آبهای زیرزمینی به سرعت افزایش یافته است زیرا انسان سعی کرده که برای توسعه زمین های کشاورزی خود بیشتر از آبهای زیرزمینی استفاده کند و بر همین اساس استفاده از منابع آبهای سطحی به تدریج کم می شود. منابع آبی را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد که شامل منابع آبهای سطحی و زیرزمینی است. اگرچه آبی که بر روی کره زمین قرار گرفته است فراوان است اما منابع قابل استفاده با کیفیت مطلوب محدود می باشد. در حدود 97 درصد از آب قابل دسترس درون اقیانوس ها قرار دارد ( 25/1 مترمکعب). مجموع مقادیر آب قابل استفاده 1/4 مترمکعب است که شامل موارد زیر می شود: 75 درصد به صورت یخچال های قطبی، 14 درصد به صورت آبهای زیرزمینی که در عمق 800 تا 4000 متری هستند، 11 درصد در عمق کمتر از 800 متری، 3/0 درصد در داخل دریاچه ها، 6/0 درصد در رودخانه هاست. آبی که در این قسمت ها قرار گرفته است به انواع مختلف منتقل می شود. زمان باقی مانده آب در اقیانوس ها و دریاها در حدود 4000 سال می باشد اما در زیرزمین این مقدار ممکن است بین یک روز تا هزاران سال در تغییر باشد. منابع آبهای زیرزمینی براساس زمان در تشکیلات مختلف زمین شناسی پراکنده شده اند.
 اساس هیدرولوژی
در هیدرولوژی اساس و مبنای کار حرکت و روندیابی آب به عنوان منشأ اصلی این علم است. هیدرولوژی در ارتباط با جریان، توزیع، کیفیت و شیمی آب در زیرزمین است و به بررسی ارتباط این موضوعات با محیط اطرافش می پردازد. بنابراین این دو علم نزدیکی زیادی به هم دارند. اغلب اوقات برای فهم ارتباط بین محیط هیدرولوژیکی و تشکیلات زمین شناختی (هیدرو ژئلوژی) مطالعه یکی از این دو علم منجر به مطالعه علم دیگر می شود.
رایج ترین روش برای ارائه اطلاعات زمین شناسی نقشه می باشد. ساختارهای زمین شناسی به طور گسترده ای شرایط آب را در زیرزمین کنترل می کنند. به طور خلاصه می توان گفت که پوسته زمین لایه ها و طبقه هایی است که خود این لایه ها از انواع مختلفی از صخره های بزرگ شکل گرفته اند و این صخره ها یکی پس از دیگری یا به صورت مجتمع و یا به صورت پراکنده بر روی هم قرار گرفته اند که در نهایت لایه ها و طبقات را تشکیل می دهند. عموماً سازندهای روسبی براساس ضخامتشان تقسیم بندی می شوند که محدوده ای بین چند میلی متر تا هزاران متر را شامل می شود. این لایه ها وسعتی به اندازه چند کیلومتر مربع دارند. از طرف دیگر اغلب سنگها و صخره های آذرین از توده های عظیمی از مواد جامد شکل گرفته اند که نوعاً ممکن است درونی یا بیرونی باشد. تشکیلات زمین شناسی که بر روی زمین وجود دارد براساس سن طبقه بندی می شوند. این طبقه بندی به صورت گروههای در جدول زیر نشان داده می شود که هر گروه به نوبه خود به زیرگروههایی تقسیم بندی شده است. طبقه بندی های متوالی این جدول به وسیله فاصله هایی از هم جدا شده است. گروه بندی دسته های مختلف براساس سن و سال و در حقیقت زمان وقوع لایه ها صورت می گیرد. همچنان که می دانیم وجود و قابلیت دسترسی به آبهای زیرزمینی بستگی زیادی به خصوصیات زمین شناسی منطقه دارد بنابراین این طبقه بندی براساس سن می تواند بسیار مفید باشد.
در بررسی های هیدرولوژی، سنگها را می توان به دو دسته یکپارچه (سنگ سخت) و غیریکپارچه (نرم) تقسیم بندی کرد. سنگ های یکپارچه شامل آذرین، دگرگونی و رسوبات سخت می باشد. سنگ های آذرین بر اثر سفت شدن ماگمای درون زمین شکل می گیرند که شامل سنگهایی است که بر اثر انفجار آتش فشان ها و سرد شدن بر روی سرح زمین تشکیل می شوند. همچنین از دسته سنگهای آتش فشانی می توان به هایپابایسال و پلوتونیک اشاره کرد که در عمق های بیشتر سرد میشوند. سنگهای آذرینی که بر اثر انفجارهای آتش فشانی به وجود نمی آیند و در عمق های زیادی سفت می شوند شامل سنگ های پلوتونیک، هایپابایسال که به کندی سرد شده و سنگهای دگرگونی است که همگی اینها با نام معروف سنگ های کریستالی شناخته می شوند.سنگهای رسوبی براساس میزان تحکیم آنها به سنگهای رسوبی نرم تا سفت تقسیم بندی می شوند. سنگهای رسوبی که در زیر دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها، یخچال ها و در زیر بارهای سنگین قرار می گیرند پس از مدتی تجزیه می شوند. هیدروژئولوژی در زمینه های زیر کاربرد دارد: یافتن نقاطی که دارای آب زیرزمینی بوده و همچنین تخمین میزان آب موجود در آن، جستجوی مواد معدنی در عملیات زمین شناسی و غیره. این علم استفاده فراوانی برای هیدرولوژیست ها، مهندسان حفاری و
آبیاری، متصدیان بهداشت عمومی، مهندسان عمران، منجمین و دانشمندان علوم زیستی دارد. برای مدیریت صحیح منابع آبی و حفاظت از آنها در مقابل آلودگی ها لازم است که دید صحیحی نسبت به خصوصیات زمین شناسی و آبهای زیرزمینی داشته باشیم. دانستن اصول عملی از قبیل زمین شناسی، هیدرولوژی، فیزیک، شیمی و ریاضیات ضروری به نظر می رسد. زیرا هیدرولوژی یا شناخت آبهای زیرزمینی مجموعه ای از علوم بالا را در بر می گیرد.
آب های سطحی و آب های زیرزمینی
در بسیاری از حالات، آبهای سطحی تمایل زیادی دارند تا به آبهای زیرزمینی بپبیوندند. در این حالات نیز آبهای زیرزمینی نیز به مقادیر کم یا زیاد در عمق های مختلف وجود دارد. در اغلب قسمت ها در عمقی که آب زیرزمینی قابل دسترس باشد و در بین دو لایه خاکی محصور شده باشد می توان به منبع مهمی از آبهای زیرزمینی دست پیدا کرد. در مناطقی که برای سالیان دراز بارندگی رخ داده است منابع آبهای زیرزمینی تغذیه می شوند بنابراین در زمان خشکسالی منابع آبهای زیرزمینی قابل اعتماد خواهند بود. آبهای زیرزمینی برخلاف آبهای سطحی حاوی مواد معلق و یا آلی نیستند و برهمین اساس آلودگی کمتری دارند. همچنین باید گفت که آبهای زیرزمینی دارای کیفیتی با دوام بیشتر از لحاظ فیزیکی و شیمیایی هستند.
آبهای زیرزمینی را می توان در هر نقطه ای با احداث یک چاه مورد بهره برداری قرار داد که البته برای این کار نیاز به مطالعاتی می باشد. اما باید توجه داشت که از لحاظ اقتصادی زمانی که بخواخیم آب را از طریق سطحی انتقال دهیم نیز باید برای پیش بینی پتانسیل موردنظر مطالعاتی را انجام دهیم و طبیعتاً هزینه ای که صرف مطالعات حفاری چاه می شود کمتر از هزینه مطالعات انتقال آب به روش سطحی خواهد بود. برای نصب تجهیزات مربوط به استفاده از آبهای زیرزمینی چند روز یا چند هفته کافی است در حالی که برای انتقال آب های سطحی مدت زمان بیشتری مورد نیاز می باشد. از طرف دیگر چاهها فضای زیادی را اشغال نمی کنند در حالی که تجهیزات انتقال سطحی آب
جاگیر میباشند. از آنجا که کنترل چاه ها به صورت انفرادی می باشد از لحاظ اقتصادی به صرفه تر خواهد بود و مشکلات کمتری را هم در پی خواهد داشت. در مناطقی که از آبیاری سطحی استفاده می شود خطر آب شستگی و شور شدن خاک وجود دارد حتی در برخی موارد ممکن است که آبهای زیرزمینی نیز شور شوند که در این حالت می بایست از اتصالات و رابط هایی به منظور زهکشی آبهای اضافه استفاده کرد. در شرایطی که سطح آبهای زیرزمینی در عمق کمی است خطر وقوع سیلاب افزایش می یابد.
در مناطقی که چاههای آرتزین با جریان آزاد وجود ندارند و یا چشمه ای دیده نمی شود استفاده از آبهای زیرزمینی صرف انرژی زیادی را می طلبد. که البته این موضوع به ندرت اتفاق می افتد و مربوط به مناطقی می شود که خاک غیرقابل نفوذ دارند و یا این که آب موجود شور است. اما در سالهای اخیر این پدیده بیش از پیش به چشم می خودر زیرا علاوه بر تخلیه طبیعی شبکه آبهای زیرزمینی از این آبها به منظور آب موردنیاز احشام، صنعتی، آب شرب و آبیاری نیز استفاده می شود. تحت این شرایط کمبود آب زیرزمینی در این مناطق به شدت دیده می شود که موجب تأثیرات نامطلوب بسیاری مانند: کاهش پیوسته سطح آب، افزایش متناوب هزینه های پمپاژ، برهم خوردن تعادل موجود، نشست خاک سطحی و همچنین تداخل آب های شیرین با آب های شور می شود. از طرف دیگر اگر سطح آب زیرزمینی بیش از اندازه بالا باشد موجب ماندابی شده و مشکلات زیادی را در زمینه زهکشی آب ایجاد می کند، همچنین سطح بالای آب زیرزمینی موجب افزایش نیروهای بالا برنده شده و شیب های ناپایداری را ایجاد می کند که بر روی طراحی، هزینه و ایمنی سازه های ژئوتکنیک تأثیر نامطلوبی می گذارد. در هر دو حالتی که با پایین بودن بیش از حد آبهای زیرزمینی مواجه هستیم و یا با بالا بودن آن، مدیریت منابع آبهای زیرزمینی اهمیت زیادی دارد که در حالت اول با تغذیه مصنوعی آبهای زیرزمینی از طریق آبهای سطحی اضافه و در حالت دوم با
..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017