یکشنبه 3 تیر 1397
بازدید امروز : 5293 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : نقش دانشجویان بسیجی در دفاع مقدس
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
نقش دانشجویان بسیجی در دفاع مقدس
تعداد صفحه :
38
قیمت :
4000 تومان

مقدمه
بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تاآخرین امضا نموده اند.) امام خمینی(ره)
بسیج چیست؟ و بسیجی کیست؟ اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره ای جز بیان مراد حضرت امام (ره) از بسیج و بسیجی نداریم. در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. در این نگرش بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست. بسیج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پایدار شناخته شود که نیازهای دایمی و باورها و ارزش های فرهنگی پدید آورنده آن به روشنی تعریف شوند، این نیازها ممکن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا نظامی باشند. به فرموده امام(ره) « بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد، بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. بسیج میقات پا برهنگان معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام ونشانی در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.»(1) از دیدگاه امام بسیجی کسی است که در عمل علاقه خود را به پیشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامی و شأن و حیثیت ملت مسلمان نشان دهد. یعنی بسیجی بودن معیار و ملاکی است که بر اساس آن میزان تعهد اعضای آن به اصول و آرمان های انقلابی سنجیده می شود.
« بسیج افتخار است و بسیجی مفتخر به آن ».
مقام معظم رهبری
بسیج دانشجویی تشکلی دانشجویی است که با فرمان روح‌الله خمینی تشکیل شد.این تشکل در دانشگاه‌ها زیر نظر ناحیه بسیج دانشجوئی که از زیر مجموعه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است فعالیت می کند.در واپسین روزهای حیات خمینی، وی در پیامی که بخشی از آن اختصاص به تأسیس بسیج دانشجو و طلبه داشت همه جوانان را به آن‌چه جهاد علمی و مبارزه خستگی ناپذیر در سنگر علم و عمل نامیده بود، فرا خواند و بسیج دانشجوئی با هسته مرکزی دانشجو شکل گرفت. اهداف و وظایف و شرایط عضویت در بسیج دانشجویی طبق آیین نامه اجرایی صادر شده از شورای عالی انقلاب فرهنگی معین می‌شود. در حال حاضر حسین قدیانی، مسئول سازمان بسیج دانشجوئی است و در سال ۱۳۸۷ طرح تحول و تعالی بسیج دانشجوئی را مطرح کرد و کوشید آن‌را عملی سازد.
تاريخچه تشکيل بسيج دانشجويي
در تاريخ دوم آذرماه 1367، بنيان گذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني(ره) طي پيامي عارفانه، روشنگرانه و توام با آينده نگري دقيق كه منبعث از بينش عميق ايشان بود فرمان تشكيل بسيج دانشجو و طلبه را به عنوان يكي از ضروري ترين تشكل ها صادر نمودند و ضمن درخواست دفاع از انقلاب و اسلام در مراكز دانشگاهي و حوزوي، خواستار پاسداري از اصول تغييرناپذير «نه شرقي و نه غربي» شدند و ضمن دعوت به اتحاد و يگانگي حوزه و دانشگاه چشم انداز ايجاد حكومت بزرگ اسلامي و فتح جهان توسط اسلام را فراروي مشتاقان و رهروان اسلام ناب محمدي(ص) قرار دادند.
به دنبال اين پيام، استفساري از سوي جانشين وقت فرماندهي كل قوا از دفتر حضرت امام خميني(ره) به عمل آمده كه حضرت امام(ره) معين نمايند كه متولي اداره بسيج دانشجو و طلبه چه ارگاني باشد؟ و مرحوم حجت الاسلام سيداحمد خميني در مورخه 67. 10. 12 نظر بنيانگذار انقلاب اسلامي را به شرح ذيل پي نوشت نمودند:
«حضرت امام(ره) فرمودند: تشكيل بسيج دانشجو و طلبه به عهده بسيج مستضعفين سپاه پاسداران است.» {سيداحمد خميني67. 10. 12}
در آذرماه 1368 از محضر مقام معظم رهبري پيرامون بسيج دانشجويي استعلام گرديد و معظم له فرمودند: «با بسيج دانشجويي موافقم و آن را لازم و ضروري مي دانم.» و با رهنمودهاي خويش بر محوريت دانشجويان به عنوان متوليان امر بسيج دانشجويي تأكيد نمودند.
پس از آن شوراي عالي انقلاب فرهنگي اصول كلي طرح نحوه تأسيس بسيج دانشجويي را تصويب نمود. لذا پس از تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سيزدهم ديماه 1369 مركز بسيج دانشجويي تهران تأسيس شد و مسئوليت تشكيل دفاتر بسيج را در دانشگاهها عهده دار گرديد. با شكل گيري قانوني بسيج دانشجويي در دانشگاهها براساس توان بالاي متكي بر ايمان دانشجويان بسيجي، بسيج دانشجويي به سرعت در اين محيط مقدس تشكيل و گسترش يافت. و بدين سان فرزندان خميني كبير(ره) كه افتخار بسيجي بودن آن پيرسفر كرده را براي خود موهبتي بزرگ مي شمردند، آغازگر حركت بنياديني شدند كه رسالت آن از سوي بنيانگذار جمهوري اسلامي و نويد دهنده فتح سنگرهاي كليدي جهان اسلام توسط اسلام ناب محمدي(ص) به عهده ايشان نهاده شده بود. راهي كه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مدظله العالي) نيز بر تداوم آن تأكيد نموده و مهر تأييد زدند از اين رو به منظور تحقق آرمانها و ارزشهاي انقلاب اسلامي و ضرورت تسريع در حركت اسلامي كردن دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و نيز اشاعه تفكر بسيجي به ويژه از سال 1374 به بعد موافقت نامه هايي بين نيروي مقاومت بسيج با وزارت فرهنگ و آموزش عالي در مورخه 75. 7. 13، دانشگاه آزاد اسلامي در مورخه 76. 1. 25 و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در تاريخ 76. 4. 17 به امضا رسيد كه طرفين در آن نسبت به تقويت و گسترش فعاليتهاي بسيج دانشجويي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي تصريح كرده و جهت تحقق آن اعلام آمادگي نمودند. پس از طي دوره اوليه ايجادي و رشد سخت افزاري در بسيج دانشجويي، همت دانشجويان بسيجي علاوه بر توسعه كمي معطوف به افزايش هرچه بيشتر كيفيت و تحول نرم افزاري گرديد. در سال 1376 جمعي از دانشجويان بسيجي دانشگاه تهران توفيق ديدار با مقام معظم رهبري(مدظله العالي) را كسب نموده و ضمن بيان بينش ها، نگرش ها و روشهاي خود دغدغه هاي خويش را معروض داشتند.
..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007