شنبه 30 تیر 1397
بازدید امروز : 2970 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : فناوري اطلاعات و ارتباطات- مفهوم، ماهيت ، تعريف، کاربرد، مقایسه
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
فناوري اطلاعات و ارتباطات- مفهوم، ماهيت ، تعريف، کاربرد، مقایسه
تعداد صفحه :
35
قیمت :
5000 تومان

به نام خدا
فناوري اطلاعات و ارتباطات مفهوم ،ماهيت ، تعريف ،کاربرد ،مقایسه
فهرست مطالب
عنوان
چكيده
مقدمه
مفهوم فناوري اطلاعات و ارتباطات ؛ تفاوت با مهندسي سيستمهاي كامپيوتري
کاربردهای فن آوری اطلاعات در تجارت الکترونیک
تحقیقات پیشرفته و کاربردهای آینده
جامع و سياستهاي آلان فناوري اطلاعات در اروپا
وضعيت فناوري اطلاعات در آشور سنگاپور
سنگاپور يك
نقش سيستم ها و فناوري اطلاعاتي در آسب مزيت رقابتي
١ يكپارچه سازي استراتژ يها در سطوح مختلف
٢ تغيير نگرش مديران ارشد
٣ رفع يا تقليل موانع اجرايي
۴ تغيير نقش بازدارندگي دولت
۵ چگونگي مديريت در محيط هاي پيچيده
منابع
نتيجه گيري
1 . چكيده
فناوري اطلاعات و ارتباطات ، واژه اي است كه در دهه گذشته ، و پس از رشد و تحول سريع سيستمهاي كامپيوتر اي رواج يافته است . واژه اي كه پس از نزديك به ده سال از رواج چشم گير آن ، هنوز به درستي ، و مطابق مفهومي كه در تبيين آن به كار مي رود ، تعريف نشده و افراد مختلف ، تعابير مختلفي از آن دارند .
در واقع اين واژه ، نشان دهنده نگرش خاصي است كه بر اثر تحولات ناشي از به كار گيري اساسي سيستم هاي كامپيوتر اي اطلاعاتي و ارتباطي ،در سازمان و جامعه ايجاد مي شود . تبيين اين نگرش ، و مشخص كردن محدوده و لايه هاي آن ، تلاشي است كه ما در اين مقاله براي تبيين مفهوم فناوري اطلاعات انجام خواهيم داد . سپس بر اساس مفهوم تبيين شده ، ماهيت فناوري اطلاعات و ارتباطات را مورد بررسي مختصر قرار داده و براساس آن، تعريفي را از فناوري اطلاعات و ارتباطات ارائه مي كنيم .
2 . مقدمه
هر چند به نظر مي رسد مفهوم فناوري اطلاعات ، و فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) روشن باشد اما در واقع چنين نيست . تعاريف مختلفي از فناوري اطلاعات توسط افراد مختلف ارائه شده است . از جمله مي توان به تعاريف زير اشاره نمود:
• مطالعه ،‌ طراحي ، توسعه و مديريت كليه نرم افزارها و سخت افزارهايي كه در يك شبكه و يك محيط ارتباطي با هم كار مي كنند .
• منظور از فناوري اطلاعات همه شكل هاي فناوري است كه به وسيله آنها عمليات دستيابي ، ذخيره سازي و مبادله اطلاعات به شكل هاي گوناگون مثل متن ، تصوير ، صدا و نمايش چند رسانه اي انجام مي شود .
• فناوري اطلاعات دانشي است كه به بررسي ويژگي ها و چگونگي اطلاعات نيروهاي حاكم بر جريان اطلاعات و ابزار آماده سازي آنها براي به حداكثر رساندن دستيابي به اطلاعات و قابل استفاده كردن آن مي پردازد . آماده سازي اطلاعات شامل تفكيك اطلاعات دقيق ، علمي و مستند ، جمع آوري، سازمان دهي ، ذخيره ، بازيابي ، تفسير ، اشاعه و استفاده از آن مي شود .(مؤسسه فناوري جورجيا ، 1962 – نقل از اترتون ،1997 ).
• اصطلاح فناوري اطلاعات براي توصيف فناوريهايي به كار مي رود كه ما را در ضبط ، ذخيره سازي ، پرادزش ، بازيابي ، انتقال و دريافت اطلاعات ياري مي كند . اين اصطلاح ، فناوري هايي مانند رايانه ، انتقال از طريق دورنگار ، ارتباط از راه دور ، تلفن ، ماشين حساب ، چاپ و حكاكي را نيز در بر مي گيرد (كيت بهان و ديانا هولمز ، 1998 ) .
• فناوري اطلاعات به مجموعه به هم پيوسته اي از روشها ، سخت افزارها ، نرم افزارها ، و تجهيزات ارتباطي كه اطلاعاتي را در اشكال گوناگون ( صدا ، تصوير و متن ) جمع آوري ، ذخيره سازي ، بازيابي ، پردازش ، انتقال و يا عرضه مي كند ، اتلاق مي شود ( دبيرخانه شوراي عالي انفورماتيك ، 1378 ) .
• فناوري اطلاعات متشكل از سخت افزار ، نرم افزار ، نيروي انساني ، اطلاعات ، مديريت ، توليد و نگهداري است كه در ارتباط متقابل با يكديگرند و فضايي مملو از اطلاعات ذخيره شده به صورت نظامدار و با قابليت دسترسي آسان پديد مي آورند . اين فضا در خدمت نيازهاي اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي جامعه قرار مي گيرد و سبب بهره وري و افزايش كيفيت و محصولات سازمانهاي متبوع مي شود (اسكاپ ESCAP) .
• فناوري اطلاعات همانند محور و مركز مجموعه اي از فعاليت هاي هدايت شده است كه كنترل مديريت ، بهره وري ، توليد ،آموزش و ارتقاي يك سيستم (اعم از سازمان يا پايگاه اطلاعاتي و ...) را با يك مركزيت بر عهده دارد . همه سازمان ها ، ارگانها ، نهادها و وزارتخانه ها ناگزير از برقراري ارتباط با يكديگر و انتقال اطلاعات هستند . سازمان فناوري اطلاعات مسؤول برقراري اين ارتباطات در اشكال پيشرفته الكترونيكي است و به طور كلي مسؤليت كلي توليد ، حفظ ، ذخيره ، بازيابي و انتقال اطلاعات را در يك شبكه پيچيده را بر عهده دارد (محمدي ، 82 ).
• فناوري اطلاعات ، نقطه همگرايي الكترونيك ، پردازش داده ها و ارتباطات دور كه شامل تعدادي رايانه قوي ، فناوريهاي ارتباطي و همچنين نرم افزار است ، كه نياز به آن بر اثر سه عامل ايجاد مي شود. اول آنكه فناوري اطلاعات خود صنعتي راهبردي (استراتژيك) و بسيار سود آور در جهان است . دوم آنكه فناوري كليدي است و در همه صنايع و خدمات كاربرد دارد . سوم آنكه زير بناي اساسي است كه به همه مؤسسات و واحدهاي اقتصادي امكان مي دهد تا در استفاده از دانش بشري و انتقال آن سهيم شوند ؛ سبب كاهش هزينه ها مي شود و در نتيجه به افزايش بهره وري و كيفيت محصول مي انجامد ( سازمان راهبرد هاي فناوري اطلاعات آمريكا NSIT ) .
• فناوري اطلاعات تنها در ارتباط با رايانه ها ، نرم افزار و يا خدمات وابسته به آنها نيست . فناوري اطلاعات تركيبي از همه اين موارد است با اين نگرش كه چگونه اين فناوري مي تواند كمكي به سازمان و رسيدن به اهداف آن كند .... فناوري اطلاعات باعث مي شود انجام كارهاي زياد و طولاني با عمليات كمي انجام گيرد (Sutter 2003) .
• فناوري اطلاعات نوعي از فناوري است كه در آن انتقال داده ، اطلاعات و دانش انجام مي گيرد . اين مفهوم ضرورتا ً وابسته به رايانه ها نيست ، هر چند كه امروزه رايانه ها به عنوان ابزاري در گسترش و ايجاد راههايي بسيار قدرتمند در انجام امور هستند . نقشه كشي ، هندسه تحليلي ، دستگاه هاي كپي ، تلگراف ، تلفن ، فاكس و غيره به خوبي نمونه هايي از فناوري اطلاعات هستند (Fischiner 2000) . ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007