موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : تاثیر نقش همسایگان در رابطه با کشور ایران
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تاثیر نقش همسایگان در رابطه با کشور ایران
تعداد صفحه :
12
قیمت :
5000 تومان

چکیده
ایران کشوری پهناور و واقع در منطقه‌ای استراتژیک است و به لحاظ ژئوپلتیکی نیز دارای برجستگی‌های قابل توجهی است. کشورمان از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق هم مرز است. کشورمان در شمال با ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان مرز زمینی مشترک دارد اما در همین حوزه روسیه نیز یکی از کشورهای مهم در همسایگی شمالی ایران است که مرز مشترکی میان ما و همسایگانمان موجود نیست. در جنوب نیز با کشورهای عربستان و کویت مرز آبی مشترک دارد اما امارات عربی متحده، قطر و عمان و بحرین نیز در حوزه خلیج فارس از همسایگان ایران هستند که مرز مشترکی با ایران ندارند.
مقدمه
ایران 15 همسایه دارد و همه این همسایگان برای کشورمان اهمیت ویژه خود را دارند. در مورد اهمیت و جایگاه ایران برای همساگیان خود و همسایگان برای ایران مطالب زیادی گفته و نوشته شده و همچنان جای بحث دارد اما آنچه مسلم است این است که نیازهای ما و کشورهای جنوبی ایران متقابل است. به عبارت دقیق تر وابستگی ها و نگرانی های ایران و کشورهای همسایه جنوبی متقابل است و این بدان معناست که هم ایران عمق امنیت ملی این کشورهاست و هم کشورهای حوزه خلیج فارس عمق امنیت ملی ایران را تشکیل می دهند.
ایران یک کشور دارای منابع غنی انرژی گاز و نفت و ثروتمند است، کشورهای جنوبی ما نیز همین ویژگی را دارند، این اشتراک را باید به هم دین بودن، سابقه تاریخی و فرهنگی مشترک میان ایران و این کشورها و وجود مرزهای مشترک افزود. ثروتمند بودن ایران و همسایگان جنوبی ویژگی مشترکی است که نه تنها ایران بلکه همسایگان حوزه خلیج فارس نیز با دیگر همسایگان خود ندارند.ثروتمندی ایران و همسایگان جنوبی موجب می شود که دو طرف راه توسعه و شکوفایی را طی می کنند و از این حیث باید عوامل نگرانی را برای تحقق اهداف توسعه ای خود یا از بین برده و یا به حداقل برسانند. یکی از عوامل بازدارنده در مسیر توسعه، ناامنی و بی ثباتی است. امنیت و ثبات فاکتورهایی هستند که هم ایران و هم همسایگان جنوبی به آن نیازمندند و چنانچه در حوزه خلیج فارس ناامنی ایجاد شود، ابتدا کشورهایی که بدنبال توسعه بیشتر هستند و سپس همه کشورهای منطقه آسیب خواهند دید.بر این اساس ایران همواره تاکید داشته که امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه تامین می شود و نیروهای خارجی ناامنی و بدبینی میان کشورها ایجاد می کنند. این عوامل وجه متمایز اشتراک ما و کشورها جنوبی ایران است.در این شرایط روشن است که همه کشورهای منطقه باید در جهت ایجاد ثبات و امنیت گام بردارند تا تحقق اهداف شان ممکن شود. در عین حال حجم روابط اقتصادی ایران و کشورهای جنوبی بسیار بالا است؛ حجم روابط اقتصادی در جهت خدمت به منافع دو طرف است و این امر نیز یکی از وجوه اشتراک ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس است
کشورهای شرقی و ایران
پاکستان در جنوب شرقی ایران مرزهای مشترکی با کشورمان دارد؛ این کشور یکی از کشورهای مبتلا به فعالیت‌های طالبان در منطقه است. از سیاست‌های آمریکا در منطقه تبعیت دارد و دچار نوسانات امنیتی قابل توجهی در داخل است.روابط ایران و پاکستان با فراز و نشیب همراه بوده اما تهران همواره بر اهمیت تقویت روابط با اسلام آباد تأکید دارد. این دو کشور در موضوع ثبات و امنیت در افغانستان و فعالیت گروه‌های افراطی در مرزهای شرقی ایران دارای نقاط اشتراک با یکدیگر هستند و این موارد همکاری تنگاتنگ دو کشور را می‌طلبد. اما در مسئله افغانستان تأکید تهران بر نقش کشورهای منطقه و تأکید اسلام آباد بر همکاری با جامعه بین‌المللی تاحدودی دیدگاه دو کشور را از یکدیگر متمایز می‌سازد گرچه به تدریج ایران نیز برای نقش همکاری با جامعه بین‌المللی در مورد افغانستان جایگاه ویژه‌ای قائل می‌شود. از سوی دیگر این دو کشور هم مرز در مورد فعالیتهای گروه‌های قاچاقچی و شرور حاضر در مناطق مرزی دو کشور نیز به‌ویژه در موضوع دستگیری ریگی با اختلاف دیدگاه روبه‌رو هستند چراکه از نظر تهران برخی منابع در دستگاه‌های اطلاعاتی پاکستان حامی این گروه‌ها هستند.
اما ایران و افغانستان در حوزه‌های اشتراک دست برتر را دارند تا نقاط اختلاف؛ برای این دو کشور همکاری در موضوعات مبارزه با مواد مخدر، مهاجران افغان، بازسازی افغانستان، ایجاد ثبات در مرزهای مشترک و امنیت در داخل افغانستان ضروری است. اما در مورد آب هیرمند، نوع برخورد با مهاجران افغانستان در ایران و نوع دیدگاه دو کشور نسبت به ادامه حضور نیروهای خارجی بعضاً اختلاف دیدگاه دارند. به تازگی محمود احمدی‌نژاد و حامدکرزی در مورد اجلاس سران ایران، افغانستان و پاکستان که قرار است در اسلام آباد برگزار شود، بحث و تبادل نظر کردند.رؤسای جمهور دو کشور در جریان این صحبت تلفنی توافق کردند که وزرای خارجه سه کشور به زودی تشکیل جلسه داده و ترتیبات لازم را برای برگزاری این اجلاس نهایی سازند.رؤسای جمهور سه کشور، اولین نشست سه جانبه خود را اوایل سال در تهران برگزار کرده بودند. در اجلاس تهران، همکاری سه کشور همسایه اقدامی برای تحقق ظرفیت‌های واقعی منطقه همگام با خواست مردم برای گشودن فصلی نوین در استقرار صلح، رفاه عمومی و شکوفایی اقتصادی دانسته شد. ..................

تحقیقهای مشابه
تاثیر نقش همسایگان در رابطه با کشور ایران
12 صفحه - 5000 تومان
بررسی ساختار اخوان المسلمین مصر و تاثیر آن بر ساختار سیاسی کشور با تاکید بر دوره ملک فاروق و جمال عبد الناصر
25 صفحه - 10000 تومان
ورزش با نگاهی بر ورزش در ایران باستان و تاثیر ورزش
13 صفحه - 3000 تومان
سیلست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با روابط بین الملل
21 صفحه - 7000 تومان
دلایل قطع رابطه ایران با کانادا
17 صفحه - 4000 تومان
عوامل مورد استقبال قرار نگرفتن جهانگردی د ایران و مقایسه با کشور مصر
5 صفحه - 2000 تومان
چرا در کشور ایران سرمایه گذاری خارجی صورت نمی گیرد
21 صفحه - 6000 تومان
چرا در کشور ایران سرمایه گذاری خارجی صورت نمی گیرد
20 صفحه - 8000 تومان
روابط بین الملل دو کشور ایران و روسیه
19 صفحه - 6000 تومان
روابط بین الملل مقایسه دو کشور ایران و روسیه از نظر فرهنگی.docx
16 صفحه - 5000 تومان
تفاوت گردشگری در ایران با کشور دبی
6 صفحه - 4000 تومان
نقش آموزش و پرورش در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ایران روش تحقیق
14 صفحه - 5000 تومان
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007