پنج شنبه 1 اسفند 1398
بازدید امروز : 1540 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : گردشگری مذهبی در گیلان آشنایی با مکانهای متبرکه
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
گردشگری مذهبی در گیلان آشنایی با مکانهای متبرکه
تعداد صفحه :
23
قیمت :
2500 تومان

فهرست مطالب
ه آقا سید حسین وبناهای همجوار مسجد، مقبره منجم باشی
بقعه ملاط
بقعه آقا سید محمد
بقعه سید جلال الد ین اشرف
بقعه عون بن علی (ع):
بقعه شیخ تاج الدین محمد خیوی
بقعه پیر قطب الد ین
بقعه شاه میل لرزان
بقعه سید ابو جعفر ثایری حسنی
گنبد پیرمحله
بقعه امیربنده
امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق
امام زاده هاشم
بقعه خواهر امام:
دانای علی
بقعه زنجیر آستانه(سید علی غزنوی)
بقعه چهار پادشاههان (چهار اولیا)
تکیه و بقعه پیر علی
بقعه میر شمس الد ین
بقعه شیخ زاهد گیلانی
بقعه های ماسوله
امامزاده عین علی و زین علی
امامزاده ابراهیم
امامزاده هاشم
مسجدهای ماسوله
بقعه شاه ميل لرزان
آرامگاه (بقعه) سيد شرفشاه
بقعه سيد امين السلطان
مسجداسپيه مزگت
مسجد جامع امير بنده کلاچاي
بقعة سيد ابوجعفر ثايري
بقعه نصير علي کيا
بقعه پير محله
مسجد حاج حاکم نصير رشتي
مسجد حاج صمدخان
بقعه خواهر امام
مسجد صفي
امام زاده هاشم
سقاخانه
مسجد آقا سيد حسين
بقعه آقا سيد حسين و آقا سيد ابراهيم
مقبره اميران کياني در ملاط (بقعه دوازده امام زادگان)
بقعه آقا سيد محمد يمني بن موسي بن جعفر عليهما السلام
امام زاده ابراهيم وامام زاده قاسم
بقعة شيخ محمود خيوي
بقعه نهزم شفت
مسجد جامع لاهيجان
بقعه پير علي
بقعه مير شمس الدين لاهيجان
مسجد اکبرية لاهيجان
بقعه شيخ زاهد گيلاني
بقعه آقا سيد حسن
بقعه آقا سيد موسي موسوي
بقعه چهار پادشاهان ( چهار اوليا )
• بقعه آقا سید حسین وبناهای همجوار مسجد، مقبره منجم باشی:
این بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به یکی از حکام کیایی است .زمان سخت بقعه مربوط به دوره کیانیان است .این بنا شامل اتاق حرم و ایوان های جانبی آن است . از راه دیوارهای حرم وایوان ها دارای کاشی کاری عصر تیموری، صفوی و قاجار است . درهای بقعه از قدمت زیادی برخوردارندو دارای کتیبه با آیات قرآنی و ادعیه هستند.تاریخ کتیبه 1200و1272ه.ق را نشان می دهد.اتاق حرم دارای گنبد و ضریح مشبک است .بردیوارهای ایوان دیوار نگاره های مذهبی از واقعه کربلا نقش بسته است . بر حایه بالای دیواره اشعاری گچ بری شده از مراثی محتشم کاشانی مشاهده می شود. بر روی سنگ مرمر حسینیه غربی اتاق حرم ،خبر آتش سوزیشهر لنگرود و بازسازی بقعه ذکر شده است. مسجد شمالی بقعه نیز قدیمی است و دارای دری با کتیبه ای به خط (( محمد حسین طالقانی)) به تاریخ 1277ه.ق است . در سقاخانه نیز کاشی عصر قاجار با تصاویر بزرگ واقعه بلا به چشم می خورد. نقاشی کاشی ها از عبدالله نامی به تاریخ 1320ه.ق است.
• بقعه ملاط
این بقعه در روستای (( ملاط)) در جنوب شرقی لنگرود رار دارد و مدفن 12 تن از سادات کیایی است . سید رضی کیا هنگام احداث این محل بناهای متعددو بازار بزرگی پدید آورد . بنای بقعه چهار گوش با ایوانی هایی در اطراف است . در حاشیه ایوان ها ، ستون های چوبی قرار دارد و نقوش مذهبی دیوار های ان بهترین نمونه های نگاره های دیوار های شرق گیلان است . بام بنا سفال پوش و مقابر داخلی به شکل ساده در کنار هم قرار دارند . بانی آن سید رضی کیا بیه پیش بود . این بقعه در دوره قاجاریه و معاصر مرمت شده است.
• بقعه آقا سید محمد:
این بقعه در روستای (( ینجا )) از توابع آستانه اشرفیه قرار دارد و در دوره کیاییان و صفویه ساخته شده است . بنای بقعه با پلان مستطیل شکل و بام سفال سر ،در کنار اتاق حرم دارای ایوان هایی با فیلپا های جانبی است .دامنه ی بام سه پشته و دیوار های ایوان با دیوار نگاره های مذهبی آراسته شده است . در چوبی و قدیمی دارای کتیبه هایی با آیات قرآنی و ادعیه است که تاریخ 870ه.ق و نام فقیه(( احمد بن ابوالرضی بن علی پینچایی)) برروی آن مشاهده می شود . اشعاری از محتشم کاشانی به تاریخ 1333قمری بر دیوار ایوان نقش بسته است .
• بقعه سید جلال الد ین اشرف:
این بقعه در آستانه اشرفیه قرار دارد و از بناها وبقاع قدیمی است که به علت سیلاب ها وویرانی های متعدد چندین بار از نو ساخته شده است . سید جلال الدین اشرف از سادات علوی قرون اولیه اسلامی است که در گیلان ساکن بود .بنای جدید متعلق به سال های اخیر است . این بقعه از زیارتگاه های مشهور گیلان و کشور است.
• بقعه عون بن علی (ع):
این بقعه در روستای ماسوله قرار دارد . طبق شجره نامه موجود در این آرامگاه و پسرمحمد حنفیه پسر امام (ع) دفن شده است . بنای قدیمی از هشت ضلعی است که بر سینه دیوار غربی آن دری بسیار قدیمی از چوب آبنوس و با کنده کاری ظریف کارگذاشته شده که به در چله خانه معروف است . مطابق کتیبه ای بر روی یک ستون قطور در مدخل بنا ، تعمیر اساسی بعقه در زمان فتحعلی شاه صورت گرفته است . قدیمی ترین تاریخ بقعه ، به سنگ قبری مربوط است که تاریخ 969ه.ق بر دیواره آن کنده شده است .
• بقعه شیخ تاج الدین محمد خیوی :
بقعه مدفن ((شیخ تاج الدین محمد خیوی))از اهالی مشکین شهر یا خیوه سابق است که لمیر محله شهرستان آستارا قرار دارد . بنا پلانی مربع به اندازه 10/5 در 20/5 متر دارد .قسمت زیرین بنا از سنگ و قسمت های بالاتر با آجره کار شده است . بالای بقعه گنبدی آجری و جود دارد ، سه سنگ قبر داخل بقعه به شیخ تاج الدین و یارانش تعلق دارد .روی یکی از سنگ ها تاریخ 732هجری و بر روی سنگ قبر یک قبر دیگر تزیینات حکاکی شده گیاهان و دو بیت شعر عربیی با نام سازنده ان (( استاد شرف الدین بن عثمان بن جمال شیرازی)) حک شدهاست .
• بقعه پیر قطب الد ین:
بقعه پیر قطب الدین در 3 کیلو متری جاده آستارا _ اردبیل ، در دهکده باغچه سرا واقع است . این بنای سده 10 ه.ق پلانی مستطیل شکل است . سنگ مرمر سفیدی با نوشته های آیات قرآنی از سوره آل عمران و آیه الکرسی و نیز تاریخ و فات (( میرزا محمد بن قبادجان)) در سال 942هجری در بقعه وجود دارد.
• بقعه شاه میل لرزان:
این بقعه در دهکده شاه میل لرزان خطبه سرا واقع و مدفن (( امام سلطان محود شاه دینوری)) از اولاد امام زین العابدین (ع) است . این بقعه دلیل لرزش ستون چوبی از جنس صندل که در اتاق حرم اتاق حرم قرار داردو دارای لرزش است ، چنین نام گرفته است . اتاق آرامگاه در وسط قرار دارد و ایوان هایی در اطراف آن واقع است . اتاق حرم از داخل ،هشت ضلعی و دارای گنبدی است که در داخل آن آیات قرآنی نوشته شده است . در قسمت بالای گنبد نقش ترنج 18 قسمتی دیده می شود . صندوق بقعه دارای گره چنینی مشبک حصیری و طرح های حکاکی است از تزیینات بنا می توان از ستون های چوبی یخ زده و سر ستون دار نام برد. زنجیر چوبی . قندیل چوبی بقعه از کارهای چوبی منحصر به فرد استان است . درشمال بنا مسجدی نیز وجود دارد .
• بقعه سید ابو جعفر ثایری حسنی:
این بقعه در جنوب چابکسر ، در روستای میانده قرار داردو مدفن سید ابو جعفر ملقب به ثایر بالله برادر زاده ناصر الکبیر ( الاطروش) است .سید ابو جعفر آخرین شخصیت علوی بود که درگیلان قیام کرد. این بقعه دارای پلانی مستطیل شکل به طول 11متر و عرض 8 متر است و در چهار طرف بعقه ایوانی های کتابی به عرض 143متر وجود دارد. در حاشیه ایوان ها، ستون هایی با سر ستون های چکش برگردان شده در فواصل مختلف دیده می شود . ورودی بنا در سمت شمال قرار دارد وایوان آن با دیوارهای نردهای مشبک احاطه شده که در میان این جداره مشبک و ورودی جای گرفته است .ازاره این اتاق به ارتفاع 73سانتی متر ، با کاشی های آبی شش گوش پوشیده است . صندوق حرم با تزیینات کنده کاری و کتیبه هایی از آیات قرآنی به خط نسخ ،به دستور محمد سلطان (سلطان محمد کیا) ساخته شده و تاریخ 855 ه.ق بر آن دیده می شود حرم دارای یک در دو لنگه به ابعاد 110در 163 سانتی متر است که در سمت شمال آن جای دارد.در دو طرف درگاهورودی ، ستون چوبی با کتیبه و جود دارد که بر روی آنها نام سازنده و کاتب نوشته ها به چشم می خورد . خط کتیبه ،اثر محمد کاظم کاتب طالقانی و سازنده ستون ها استاد قلی توبنجانی و تاریخ ساخت آن به عصر مظفرالدین شاه قاجار و سال 1319ه.ق باز می گردد. قدیمی ترین کتیبه موجود در این بقعه مربوط به سال 842ه.ق اثر استاد (( علی بن استاد ابراهیم تمجانی)) که به دستور ((سید محمد کیا )) و ((یحیی قاضی))و ((نایب احمدو کاتب المعروف حاجی محمد)) ساخته شده و متعلق آن را به کیاییان محرز می سازد.
• گنبد پیرمحله:
این بنا در جنوب شرقی رودسر، در فاصله هفت کیلومتری(( حسنک سرا)) واقع شده است .این بقعه دارای یک ایوان کوچک در سمت ورودی و دو اتاق کوچک در طرفین آن است . گنبد خانه به شکل هشت ضلعی و ساده ساخته شده ، طح ان را با گچ ، اندود کرده اند. قطر دیوار های حدود 65و قطر دیوار گنبد حدود 115 سانتی متر است . از مشخصات بنا ،گنبد دو لایه ان است . در داخل اتاق میانی ، محرابی با دهنه ای به عرض 90 و بلندی 170 سانت تعبیه شده است . این بنا فاقد عناصرتزیینی و نمونه یک معماری اصیل و سنتی گیلان است .طاق نماهایی در بیرون بنا در کادرهایی چهار گوش و مستطیل جای گرفته و دارای طاق جناقی است . در داخل بنا نیز طاق نماهایی به ارتفاع 30/3متر دیده می شود. آجر کاری خارجی بقعه ،ساده و در قسمت فوقانی دیوار ها ، قرنیزهایی متمایل به خارج وجود دارد. با توجه به معماری بقعه ،از جمله استفاده از قوس های جناقی نیز ،پیش آمدگی قرنیزهای فوقانی و نوع گور سازی که شبیه سردابه است.این بنا شباهت به معماری دوره ایلخانی دارد.
• بقعه امیربنده :
این بقعه در 14 کیلمتری جنوب غربی شهرستان کلاچای واقع است و دوره ی ساخت ان به زمان کیاییان و حکومت صفویه تعلق داردو در دوره قاجاریه و معاصر مرمت شده است . بقعه ایر بنده دارای اتاق میانی و ایوان های جانبی است و ستون های چوبی ساده و لاچ لنگری در حاشیه ایوان به کار رفته است . پلان بنا مستطیل شکل و بام آن سفالینه است . دامنه بام و سر ستون ها چکش برگردان های ظریف دارد. اضلاع ان 17در 12متر طول دارند. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007