شنبه 30 تیر 1397
بازدید امروز : 3053 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پروژه رشته گرافیگ - بررسی و مطالعه مهرها و نقش و نگارهای باستانی در ایران
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه رشته گرافیگ - بررسی و مطالعه مهرها و نقش و نگارهای باستانی در ایران
تعداد صفحه :
120
قیمت :
18000 تومان

فهرست مطالب
موضوع
صفحه
سرآغاز
پیدایش مُهر
هزاره چهارم پ – م
کهن¬ترین مُهرها
هزارۀ چهارم تا اوایل هزارۀ سوم پ – م
دورۀ آغاز شهرنشینی
سفال¬سازی
نخ¬ریسی و پارچه¬بافی
نانوائی
آلات موسیقی و تهیۀ وسایل آرایش
فن معماری
کشتی¬سازی
امور روستائی
جمع¬آوری غلّات
میوه¬چینی
گله¬داری
شکار و صید
اواخر هزارۀ چهارم و هزارۀ سوم پ – م
اواسط هزارۀ سوم و هزارۀ دوم پ – م
کاسیان
اوایل هزارۀ اوّل پ – م
مارلیک
حسنلو
زیویه
کلاه
آلات موسیقی
آلات نوازندگی
ضمیمه
نتیجه
مقدمه
از جمله آثاری که سهم بارزی در شناسائی فرهنگ و تمدن و بسیاری از مسائل گوناگون ادوار کهن ایران زمین داشته است، و تشخیص و تحقیق آنها مجهولات بیشماری را مرتفع میسازد، آثار کنده-کاری و مُهرها است. کنده¬کاری اولین اثر هنری انسان بدوی است که بوسیله آن تلاش نموده که خواسته¬های مادی و ظاهری و امیال و محسوسات روحی و فکری خود را بصورتی ساده تا آنجا که برای او با وسائل و امکانات محدود مقدور بوده است منعکس کند.
انسان پیش از تاریخ در اثر دگرگونی¬های طبیعی و شرایط مناسب اقلیمی که در منطقۀ سکونت او پدید آمد از مأوی و مسکن خود که پناهگاهی سنگی و غارها بود دست کشید و سکونت در دشت را آغاز کرد.
بدون تردید این تغییر و تحولی که در زندگی مردمان اولیه بوجود آمد، در تمام نقاط یکسان نبود، و از حدود هزارۀ هشتم تا هزارۀ هفتم پ.م. دسته¬های کوچک برای دست یافتن به محل مناسبتری در حرکت بودند تا سرانجام افراد و اجتماعات در محلی که بنابر تشخیص آنان دارای آب و هوا و وضع طبیعی مساعدی بود. مستقر شدند. جوامع اولیه در پایان دوران نوسنگی در هزاره ششم پ.م. و اوایل هزاره پنجم پ.م. با شکیبائی و تشریک مساعی افراد خانواده با یکدیگر بنابر غریزۀ طبیعی برای ادامۀ حیات و سعی در بهتر زیستن به تدریج در رفع بسیاری از مشکلات و معضلات زندگی گامهای مرثری برداشتند.
با پیشرفت تمدن و انقلابات مدنی از قبیل خانه¬سازی و اهلی کردن حیوانات و فعالیت¬های کشاورزی و صنعت سفال¬سازی و کوزه¬گری و نخ¬ریسی و پارچه¬بافی و ساختن ابزارهای مختلف سنگی و استخوانی حتی لوازم زینتی ارتباط بین اقوام و ملتها بیشتر شد، و در نتیجه معاملات و داد و ستد توسعه پیدا کرد.
حس زیبائی شناسی بشر او را برانگیخت که قطعات استخوان و ابزارآلات تهیه شده برای حوائج زندگی مانند سوزن و درفش را کنده¬کاری کند. بر روی خشت¬های گلی که برای خانه¬سازی بکار میرفت علامات و نقوشی حک می¬شد تا مالکیت فردی را که خشت زده بود ثابت کند. به این ترتیب اولین اثر مهر که احراز مالکیت بوسیله آن مسلّم می¬گردید ایجاد شد. مهر در پیشرفت تمدن دنیای کهن سهم بسزائی دارد و با پیدایش آن در هزاره چهارم پ.م. مرحلۀ جدیدی در مناسبات تجارتی و معاملات پدیدار شد. مهمور کردن انواع کالاها و ظرفها و کوزه¬ها و خمره¬های مایعات بوسیله مهر علاوه بر ثبوت عمل تملک مفهوم امضاء صاحب کالا را نیز داشته است.
لذا این نوع داد و ستد یا ارتباط که بر پایه و اساس شناسائی کامل صاحب کالا صورت میگرفته و صحت آن بنا بر وجود مهر وی مورد قبول بوده، در امور تجارتی و اقتصادی و مالی موجب تسهیلات بیشماری گردیده است.
فرمانها و اسناد مالی و اداری نیز بدین ترتیب مهر می¬شده و به نقاط دور یا نزدیک فرستاده می¬شده است. چنانکه در کاوشهای شوش تعداد زیادی اثر مهر بر روی قطعات گل رس یا قیر بدست آمده که روی آنها علامات و نقوش ساده¬ای نقر است. این قطعات یا بوسیله تسمه¬ای به کالا بسته می¬شده و یا آنرا در دهانه خمره جا میدادند.
نقش مهرها در دوره¬های مختلف متفاوت است و این نقش¬ها نشانه گویایی از پیشرفت هنر و تمدن، آداب و رسوم وضع زندگی و جوامع و معتقدات و اندیشۀ مردمان آن دوران است.
با بررسی و مطالعۀ این آثار که اسناد و مدارک و مأخذ صحیح و پرارزشی هستند می¬توان به بسیاری از مسائل که مربوط به شناسائی تمدن اقوام و مردمی که هزاران سال در فلات پهناور ایران سکونت داشته¬اند و یا بنابر جهات مختلف بسوی این سرزمین روی آوردۀ و ساکن شده¬اند دسترسی پیدا کرد و به تدوین تاریخ موجهی پرداخت.
مهرهای باستان از موادی گوناگون چون انواع سنگ¬های قیمتی، نیمه¬قیمتی، سفال، استخوان، بدل چینی، فلز، شیشه و ... ساخته می¬شد. مهر را با نقش، نشان یا نوشته¬ای که بیانگر هویت مالک بود، به مهرساز سفارش می¬دادند. در کنار کاربردهای تزئینی و مذهبی، کاربرد حقوقی و مالی مهر بیشترین اهمیت را داشت. مهر و نقش آن از دوران پیش از تاریخ تا سده¬های نخست دوران اسلامی همواره از اسناد بسیار مهم باستان¬شتاسی و تاریخ هنر محسوب می¬شود. با این کخ مهرها و خاصه نقشِ آن¬ها ماهیتی تخریب¬پذیر دارند، ولی به آن تعداد که باقی مانده¬اند، سهم خود را در بازشناسی زندگیِ مادی، معنوی ادوار خود ادا کرده¬اند.
مهرهای باستانی در مجموع به دو گروه تقسیم می¬شوند: گروه اول، مهرهای مسطح و استامپی¬اند که از لحاظ قدمت بر مهره¬های گروه دوم یعنی مهرهای استوانه¬ای یا سیلندری مقدم¬اند. شواهدی از وجود مهر مسطح از هزارۀ هفتم قبل از میلاد بر خاورمیانه در دست است. این مهرها قطعات دایره¬ای شکل¬اند که گِلی هستند و روی آن¬ها نقوشی کنده¬کاری شده است. احتمال دارد از این مهرها برای منقوش کردن پارچه یا رنگ¬آمیزی بدن استناد می¬شده است. مهرهای مسطح در شکل کاربردی دقیق خود به عنوان وسیله¬ای برای ابزار و احراز تملک، حداقل از هزاره پنجم قبل از میلاد و در دورۀ استقرار کامل انسان و شکل¬گیری روستاها پدید آمدند. تجارت را باید عامل اصلی ابداع مهر دانست.
مهرهای آغازین قطعات کوچکی از سنگ، استخوان، صدف، قیر، گل پخته و غیره¬اند که در سمت مسطح شدۀ آن¬ها نقوشی حک شده¬اند. آنچه مسلم است، سنگ¬های نرم به دلیل محدود بودن امکانات فنی و مهارت¬های لازم بیشترین مواد مورد استفاده¬ی انسان در ساخت مهرها را تشکیل می¬داده است. این روند با دسترسی انسان به منابع بیشار، رشد مبادلات تجاری و پیشرفت¬های تکنیکی، جای خود را به تدریج به سنگ¬های سخت، الوان و گرانبها داد.
استفاده از مهر در هزاره پنجم و چهارم بلا تردید است، لیکن به دلیل مشکلات دستیابی به نقشِ مهرهای گِلی، دامنۀ اطلاعاتمان محدود است. در نیمه¬های هزارۀ چهارم و همزمان با ورود مردم بین¬النهرین و خوزستان به دورۀ شهرنشینی و شکل¬گیری تمدن¬های اوروک، جمدت نصر شوش و چغامیش (خوزستان) مُهر جدیدی به نام مهر استوانه¬ای در این مناطق ساخته شد. دلایل ظهور این مهر تاکنون روشن نیست. رشد جمعیت و مبادلات، ابداع خط و نیاز بشر می¬توانند دلایلی برای ظهور چنین مهری باشند. از مهرِ استوانه¬ای تا پایان دوره هخامنشی در خاورمیانه استفاده می¬شد. حضور مهر استوانه¬ای سبب کنار نهاده شدنِ مهرهای مسطح نشد. این¬گونه مهرها به مقدار محدود در کنار مهرهای استوانه¬ای ساخته می¬شدند. از اواسط هزارۀ اول بود که این مهرها به صورت گسترده¬تری رایج شدند.
مهرهای استوانه¬ای در فاصلۀ 3500 تا 300 ق.م در بین¬النهرین، ایلام و بسیاری از مناطق شهری خاورمیانه به تعداد زیاد ساخته می¬شدند. مهرهای بین¬النهرین و ایلام از حیث ظرافت و زیبایی نقوش و صحنه¬های تصویری و نوشتاری کم¬نظیراند.
در دورۀ هخامنشی مهر مسطح گوی سبقت را از مهر استوانه¬ای ربود. با پایان یافتن دورۀ هخامنشی ساخت مهرهای استوانه¬ای متروک شد.
با شروع دورۀ اشکانی مهر نگین به صورت شیوه¬ای متداول در تاریخ مهر مطرح شد. این شیوه تا روزگار جدید، یکی از شیوه¬های کاربرد مهر بود.
در دورۀ اسلامی، به غیر از مواردی اندک، مهر نگین متداول بود. هرچه به دوران متأخر نزدیک می-شویم، جنس مهرها سخت¬تر، متنوع¬تر، الوان¬تر و گرانبهاتر و از ابعاد آن کاسته می¬شود. تنها ماده¬ای که برای ممهور کردن مهر تا اوایل دورۀ اسلامی استفاده می¬شد، گِل بود.
با ظهور اسلام و رواج کاغذ، استفاده از مرکب برای مهر زدن بر پای اسناد و مدارک کاغذی متداول شد. ولی در مواردی استفاده از گِل تا قرن چهارم هجری مشاهده شده است.
امروز مطالعه مهرها نه تنها در بررسی مسیر تحولات اجتماعی، اقتصادی و روابط تجاری ادوار باستانی اهمیت دارد، بلکه بررسی و شناخت نقوش و نوشته¬ها خاصه مهرهای نشان در تاریخ هنر و دانش نشانه شناسی از اهمیت ویژه برخوردار است.
کهن¬ترین مهرها از محوطه¬های باستانی هزارۀ چهارم چون سیلک کاشان، شوش، تپه حصار، تپه گیان نهاوند، تل باکون فارس، چغامیش خوزستان، تپه یحیی کرمان و ... به دست آمده¬اند. این مهرها مسطح¬اند و اصطلاحاً به مهرهای لاک¬پشتی شهرت دارند، روی سطح صاف شدۀ آن¬ها نقش¬های سادۀ هندسی چون خطوط متقاطع، زیگزاگ¬های متوالی، مارپیچ، مثلث¬های تودرتو، اشکال صلیبی و غیره حک شده¬اند. نقش¬ها بیانگر هویت مالک مهراند. و دارنده¬ی مهر با مهر زدن بر گِل و ایجاد نقش مهر خود، مالکیت و هویت خود را بیان می¬کرد. در اواسط هزارۀ چهارم، علاوه بر نقش¬های هندسی، استفاده از نقوش جانوری و سایر موجودات محیط¬زیست ایران چون بزکوهی، مار، پرنده، اسنان و ... در مهرها رایج شد.
در حدود 3200 قبل از میلاد و همزمان با دوران آغاز ادبیات و شهرنشینی در بین¬النهرین و رشت خوزستان، به تدریج مهرهای استوانه¬ای رواج گسترده¬ای یافت. و به دلیل شکل¬گیری گروه¬های شغلی (تجاری، کارگاهی، اداری، حکومتی، قضایی، نظامی و سایر مشاغل اقتصادی) نقوش مهرها بسیار متنوع¬تر شد. ..................

تحقیقهای مشابه
پروژه رشته گرافیگ - بررسی و مطالعه مهرها و نقش و نگارهای باستانی در ایران
120 صفحه - 18000 تومان
ماشین آلات ساختمانی و راه سازی - پروژه رشته معماری
43 صفحه - 6000 تومان
mmb پروژه رشته کامپیوتر سی دی اتوران آموزش فتوشاپ همراه با سورس کامل و مستند تهیه شده با
15 صفحه - 10000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر سی دی اتوران آموزش فلش همراه با سورس کامل و مستند تهیه شده با mmb
15 صفحه - 15000 تومان
vb access پروژه رشته کامپیوتر مدیریت فروشگاه و خرید و فروش کالا تهیه شده با ویژوال بیسیک و اکسس
28 صفحه - 15000 تومان
پروژه رشته زبان the effect of reading comprehension and vocabulary on Iranian intermediate student
25 صفحه - 10000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت آموزشگاه به همراه مستند با زبان ویژوال بیسیک و بانک اکسس vb access
19 صفحه - 15000 تومان
vb access with document پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت داروخانه بزبان ویژوال بیسیک و بانک اکسس همراه با مستندvb access with document
14 صفحه - 18000 تومان
vb access with document پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت داروخانه بزبان ویژوال بیسیک و بانک اس کیو ال vb sql
14 صفحه - 18000 تومان
vb access with document پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار مدیریت فروشگاه بزبان ویژوال بیسیک و بانک اکسس همراه با مستندvb access with document
35 صفحه - 25000 تومان
vb.net document پروژه رشته نرم افزار نرم افزار کتابخانه تهیه شده با ویژوال بیسیک دات نت و بانک اطلاعاتی اکسس ب همراه مستند
65 صفحه - 18000 تومان
پکیج تور زمین و هوایی شهر زنجان - پروژه رشته جهانگردی فایل بصورت پاورپوینت
189 صفحه - 22000 تومان
پکیج زمینی رشته جهانگردی و هتلداری - شهر تبریز - پروژه رشته جهانگردی
75 صفحه - 15000 تومان
پروژه رشته علوم تربیتی بررسی رابطه بین بررسی نگرش دانش آموزان دبیرستانی نسبت به حجاب پوشش اسلامی
100 صفحه - 25000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر بررسی شبکه مشبکmesh network
62 صفحه - 10000 تومان
modem پروژه رشته کامپیوتر مطالعه و بررسی مودم
163 صفحه - 18000 تومان
پروژه رشته ریاضی بازی هگز به همراه مقالات اصلی و ترجمه شده hex
90 صفحه - 25000 تومان
بررسی تخلیه جزئی در عایقهای جامد وآشکار سازی آنها پروژه رشته برق الکترونیک
83 صفحه - 14000 تومان
بررسی نقش بقعه امام زاده صالح (ع) کفته رود رشت در توسعه گردشگری و جذب توریسم در شهرستان رشت پروژه رشته جهانگردی و توریسم
57 صفحه - 15000 تومان
بررسی راههای نفوذ ویروس به رایانه و راههای مقابله با آن پروژه رشته کامپیوتر
59 صفحه - 10000 تومان
پروژه کارآموزی در پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی ایران انزلی مربوط به رشته محیط زیست و شیلات
19 صفحه - 3000 تومان
اعیاد و جشنهای باستانی استان گیلان چه تاثیری در گردشگری ایران دارد فایل بصورت پاورپوینت
21 صفحه - 4000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007