دوشنبه 28 آبان 1398
بازدید امروز : 181 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : تاثیر بانکدار بدون ربا در سطح تولید جامعه
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تاثیر بانکدار بدون ربا در سطح تولید جامعه
تعداد صفحه :
5
قیمت :
1500 تومان

امروزه بسياري از كشورهاي جهان اسلام مواجه با فقر و توسعه نيافتگي مي باشند. عوامل گوناگون سياسي، اقتصادي و فرهنگي در پيدايش اين پديده مؤثر بوده اند. در ميان عوامل اقتصادي، حاكميت نظام بهره نقش تعيين كننده اي در تشديد فقر داشته است. در دهه هاي اخير، اين معضل، در كنار دغدغه دين باوري، دانشمندان مسلمان را بر ترسيم الگوهاي بانكداري بدون ربا واداشته است. تحقق نظام بانكي بدون ربا همراه با اجراي ساير ابعاد نظام اقتصادي اسلام به رفع فقر از اين جوامع مي انجامد.
بانكداري اسلامي(بدون ربا) به ماهيت ارتباطات تجاري بيشتر توجه دارد تا به شكل آن و در عمل به گونه اي رفتار مي شود كه طرفين در مراودات بانكي در سود و زيان آن دخيل هستند، اين طور نيست كه دو طرف با يك درصد مشخص سود ببرند و در صورت زيان به طرفي محدود شود كه پيشنهاد انجام مبادله را داده است. بانكداري اسلامي يك موسسه پولي و مالي است كه سعي دارد با نگاه و رويكرد اسلامي به فعاليت اقتصادي بپردازد؛ بنابراين عدالت و اخلاق اسلامي، عقد قراردادها براساس حقوق اسلامي و تعيين عادلانه نرخ ها مورد توجه قرار مي گيرد. بانكداري اسلامي سامانه بانكي مطابق با اصول و مباني اسلام و اقتصاد اسلامي است اما در كشورهاي مختلف، بانك ها با نگاهي ابزاري به اين مفاهيم مي پردازند و با يك هويت بانكي، بانكداري به اصطلاح اسلامي را اجرا مي كنند و در واقع بايد گفت ما نمي توانيم به بانكداري اسلامي براساس ديدگاه و ملاك هاي خودمان دست پيدا كنيم.
بانكداري بدون ربا در ايران
در نظام بانكداري بدون ربا نظام پولي و اعتباري بر مبناي فعاليت موسسات پولي و بانكي بايد در جهت تحقق هدف ها و سياست هاي دولت صورت بگيرد چرا كه اين بانكداري در راستاي منافع جامعه حركت مي كند. ‌در نظام بانكداري اسلامي تسهيلات لازم براي گسترش قرض الحسنه از طريق جلب و جذب اندوخته‌ها و ساير وجوهي كه در سطح جامعه دارد در نظر گرفته مي شود تا از راكد ماندن اين منابع جلوگيري شود.حفظ ارزش پول و ايجاد تعادل در زود بازدهي پرداخت ها و تسهيل در امور پرداختها و دريافت ها از ديگر كاركردهاي بانكداري بدون ربا است، بنابراين مي توان گفت تخصيص بخشي، تبيين فرهنگ وثيقه براساس اعتقادي كه نسبت به طرفين وجود دارد، بازگشت روان و بدون وقفه پول و سرمايه، هدايت، كنترل و نظارت بر مصرف تسهيلات، سودآوري مطلوب و كاهش ريسك سرمايه گذاري، كاهش زيان نسبت به بانكداري ربوي، توزيع درآمد بانك ها در گستره وسيعي از اقشار جامعه (كه عدالت اجتماعي را در پي دارد) و كاهش هزينه هاي تامين مالي از ويژگي هاي بانكداري بدون رباست.
به هر حال با توجه به ويژگيهايي كه مطرح شد در زمان حاضر با گذشت نزديك به سه دهه از تحقق قانون عمليات بانكداري بدون ربا اين مساله به عنوان يك مدينه فاضله براي ما مطرح مي شود كه فاصله زيادي براي رسيدن به آن داريم. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007