موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : کاربرد طرحهای اسلیمی در نقاشی ایران
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
کاربرد طرحهای اسلیمی در نقاشی ایران
تعداد صفحه :
9
قیمت :
4500 تومان

کاربرد طرحهای اسلیمی در نقاشی ایرانی
تاریخچه اسلیمی
اسلیمی سابقه‏ای دیرینه دارد؛ ولی بعضی بر این عقیده ‏اند که از دوره های سلجوقی و تیموری این نام را به خود گرفته، و به مرور زمان از نظر شکل تکامل یافته است. نقش های اسلیمی بیشتر در حجاری ها و گچبری های دوره های ساسانی و اسلامی دیده می‏شود و شاید به خاطر این که در دوره های اسلامی از این نقش برای تزیین اطراف قرآن ها استفاده شده، بعدها به این نقش، اسلامی گفته اند.
اسلیمی از ریشه سَلَمَ به معنای آشتی و صلح و سلامت و یا به معنای تسلیم در برابر دستورهای خداوند است از همان کلمه اسلام گرفته شده است.
لغت اسلیمی در فرهنگ فارسی عمید این گونه بیان شده که: نوعی از نقش و نگار که عبارت از خط‏ های پیچیده است و در کتیبه ‏ها و بعضی دیگر از کارهای نقاشی ترسیم می‏کنند. برخی از نقاشان قدیم به دلیل مشابهت طرح های اسلیمی با حروف کوفی در هم، می گویند وضع کننده این طرح حضرت علی (ع) بوده و اصولاً از خط کوفی استخراج شده است و لفظ اسلیمی را همان لفظ اسلامی دانسته‏ اند، و در متون قدیم اغلب به صورت اسلامی به کار رفته است.
به هر حال، اسلیمی نقوشی است که در دوره اسلام به کمال رسیده است. تمام منحنی های اسلیمی جهتی به درون و جهتی به بیرون دارند که جزء ذات اسلیمی است که این گرایش به بی نهایت دارد و نشانی از جاودانگی در اسلیمی به شمار می‏رود. اسلیمی طرحی است متشکل از قوس‏های دورانی زیبا که با چنگ ها، ماهیچه ها، سرچنگ ها، گره ها و انشعاب‏های مناسب کامل می شود و زیبایی و شکوه خاصی را دربرمی ‏گیرد و انواع گوناگون دارد: اسلیمی ساده، اسلیمی توپر، اسلیمی توخالی و... . این مجموعه شامل دوازده اسلیمی زیبا و با کیفیت است که طراحان و گرافیست ها می توانند از این اسلیمی ها در طراحی های خود برای حاشیه ها و کادر ها استفاده کنند.
اسلیمی یکی‌ از هفت نقش‌ اصلی‌ در نگارگری‌ سنتی‌ ایران‌ است. اسلیمی‌ نمودار تجریدی‌ درخت‌ است که‌ با گردش‌ها و پیچش‌های‌ پی‌ در پی‌ و هماهنگ‌ شاخه‌های‌ آراسته‌ به‌ برگها و نیم‌ برگ‌ها و گره‌های‌ آن‌ از پایه‌ای‌ که‌ بند اسلیمی‌ خوانده‌ می‌شود، می‌روید و با نظمی خاص و شکلی چشم‌نواز که‌ میان‌ اجزاء آن‌ وجود دارد، طرحی‌ ویژه‌ از درخت‌ را ارائه می‌دهد. برخی‌ از پژوهشگران‌، ریشهٔ این‌ طرح‌ را برگرفته‌ از نقش‌ «درخت‌ زندگی‌» که‌ در هنر ایران‌ سابقهٔ کهن دارد، می‌پندارند. اما در هر حال‌ اسلیمی‌ نامی‌ جدید است برای طرحی‌ کهن‌ که‌ با شیوه‌های‌ گوناگون‌ و تنوع‌ بسیار از روزگار باستان‌ تاکنون‌ کاربردی گسترده‌ در هنرهای تزیینی‌ ایران‌ بویژه نگارگری ایرانی دارد.
اسلیمی یکی از هنرهای پر کاربرد ایرانی ها و مسلمانان است این نقوش را برای حاشیه متون با ارزش، سر در مساجد، تزیین قران ها، طرح کاشی های مساجد و .... مورد استفاده قرار می داده اند و در حال حاضر نیز مورد استفاده هنرندان قرار می گیرد؛ این مجموعه شامل ده تصویر بسیار با کیفیت است که هرکدام از تصایر شامل یک مجموعه از اسلیمی هاست کاربران، طراحان و ... می توانند از آن ها در طراحی ها، کارهای تزیینی و ... استفاده کنند.كلمه اسليمی در اصل همان اسلامی است كه هنرمندان ايرانی برای تركيب بندی تذهيب اختراع نمودند و چون قبل از اسلام وجود نداشته و در دوره‌ای ابتكار شده كه ايرانيان مسلمان شده بودند لذا نام اسليمی به آن دادند. بعدها تركيب بندي اسليمی و خطائی كه از گل برگهای تزئينی و نقاشی می شده براي نقش پارچه و قالی و كاشی كاری مساجد نيز مورد استفاده قرار گرفته و تا امروز هم ادامه دارد. این مجموعه طرح های اسلیمی بسیار زیبایی از گل های عباسی، ترنج و .... را شامل می شود؛ طراحان، گرافیست ها و ... نیز می توانند در امور صفحه آرایی و تزیینات و غیره از این مجموعه استفاده کنند در ضمن تصاویر این پک از کیفیت بالایی بهره مند است و می توانید در نمونه های چاپی نیز از کیفیت بالای آن ها لذت ببرید. ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007