یکشنبه 1 بهمن 1397
بازدید امروز : 5066 نفر

موضوع : آلیاژ های منیزیم و مطالعه و بررسی کاربرد آنها
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
آلیاژ های منیزیم و مطالعه و بررسی کاربرد آنها
تعداد صفحه :
30
قیمت :
25000 تومان

فهرست مطالب
صفحه
عنوان
مقدمه:
موضوعات بحث:
وضعيت كنوني فن آوري و پتانسيل توسعه بيشتر كاربردهاي منيزيم
2-منيزيم دايكاست
3-دايكاست خلاء قطعات منيزيم با فشار زياد
4-ريختگري فشاري و ريختگري تلاطمي آلياژهاي منيزيم.
5- نتيجه گيري
1-1 سیستم آلیاژی
2-1 کاربردها
3-1 توجهات اصلی در تحقیق و توسعه
فرایند محفظه گرم
2-2:زمينه هاي كاربردي
: قالب سازي
1-3 : دايكاست خلاء قطعات منيزيم با فشار زياد
2-3: آلياژهاي ريختگي منيزيم
3-3: نمونه هايي از كاربردها
4-3: هزينه ها
1-4: توسعه فرايند
5- نتيجه گيري:
  مقدمه:
آلياژهاي منيزيم ، به تقاضاي موجود به تركيبي از وزن ويژه كم، قابليت ماشينكاري و شكل دهي خوب ، و امكان بازيابي پاسخ ميدهند. با اين وجود از رقباي خود پيشي نگرفته است. كه اين ميتواند به دليل قيمت بالا ، محدوديت در تهيه ي آلياژهاي خاص منيزيم و تا حدي عدم دانش كافي در مورد ماشينكاري و شكل دهي منيزيم باشد.
صنعت خودرو در افزايش توجه به آلياژهاي منيزيم پيشگام است، زيرا اين شاخه از صنعت براي كاهش مصرف انرژي و سازگاري با محيط زيست تحت فشار افكار عمومي قرار دارد.
منيزيم در سال 1774 كشف شد و به نام محل كشف آن يعني شهر باستاني مگنزيا نامگذاري شد. اين عنصر ششمين عنصري است كه به وفور يافت مي شود و حدود 2% از پوسته ي زمين را تشكيل ميدهد .اين عنصر به دومين گروه اصلي جدول تناوبي( گروه عناصر قليايي خاكي) تعلق دارد و بنابراين بصورت عنصري در طبيعت يافت نمي شود .
سيليكات هايي مثل اوليويون ، سرپنتين و تالك هيچ نقشي در منيزيم بازي نمي كنند اما حاوي بيشترين مقدار تركيبات منيزيم هستند.
همچنين آب دريا حاوي 13% يا 1/1 كيلو گرم در متر مكعب منيزيم است( سومين ماده ي محلولي كه به وفور در آب دريا يافت مي شود منيزيم است)
توليد جهاني منيزيم در سال 1997 حدود 436000 تن بوده که ازاين مقدار حدود 75% از روش الكتروليز و 25% از احياي حرارتي توليد شده اند.
همچنين منيزيم بصورت ساختار هگزاگونال فشرده (hcp) متبلور مي شود.
دانسيته ي آنg⁄(cm^3) 738 /1 است و دماي ذوب آنc⁰ 650 و دماي جوش آن c⁰ 1090 ميباشد.
موضوعات بحث:
وضعيت كنوني فن آوري و پتانسيل توسعه بيشتر كاربردهاي منيزيم
1-1: سيستم آلياژي
2-1:كاربردها
3-1: توجهات اصلي در تحقيق و توسعه
2-منيزيم دايكاست
1-2: روشهاي توليد
2-2:زمينه هاي كاربردي
3-2: آلياژهاي ريختگي
4-2 : قالب سازي
3-دايكاست خلاء قطعات منيزيم با فشار زياد
1-3: دايكاست
2-3: آلياژهاي ريختگي منيزيم
3-3: نمونه هايي از كاربردها
4-3: هزينه ها
4-ريختگري فشاري و ريختگري تلاطمي آلياژهاي منيزيم.
1-4: توسعه فرايند
1-2-4: ريختگري فشاري
2-4: توصيف فرايند
2-2-4: ريختگري تلاطمي
5- نتيجه گيري
-1وضعيت كنوني فن آوري و پتانسيل توسعه بيشتر كاربردهاي منيزيم

1-1 سیستم آلیاژی نامگذاری آلیاژهای منیزیم طبق استاندارد ASTM انجام می شود؛ هر آلیاژ با حروف نشان دهنده عناصر آلیاژی اصلی و درصد وزنی تقریبی آنها (معمولا دو عنصر) مشخص می شود. حرف آخر در هر نامگذاری مرحله توسعه آلیاژ را نشان می دهد (A,B,C,…). در اکثر موارد، این حروف میزان خلوص را نشان می دهند. برای مثال آلیاژ AZ91D، آلیاژی حاوی 9% آلومینیم (Al) و 1% روی (Zn) است. مرحله توسعه آن 4 (D) است.
از زمان ظهور آلیاژهای منیزیم، تلاش زیادی برای تغییر خواص منیزیم خالص با استفاده از عناصر آلیاژی مختلف انجام شده است. مکانیزم اصلی برای بهبود خواص مکانیکی، رسوب سختی و یا سخت گردانی محلول جامد است. سخت گردانی محلول جامد توسط اختلاف در شعاع اتمی عناصر موجود تعیین می شود، درحالیکه تاثیر رسوب سختی به کاهش حلالیت در دماهای پایین، مقدار منیزیم فاز بین فلزی و پایداری آن در دمای کاری وابسته است. منیزیم با اکثر عناصر آلیاژی فازهای بین فلزی تشکیل می دهد و با افزایش الکترونگاتیویته سایر عناصر، پایداری فاز بین فلزی بیشتر می شود.
کارپذیری کم ساختار هگزاگونال و تشکیل دوقولویی ها باعث محدود شدن کاربرد منیزیم بصورت یک ماده کارشده گردیده است. بنابراین، محدوده آلیاژهای کارشده موجود همچنان محدود است.
2-1 کاربردها
در گذشته، نیروی محرکه توسعه آلیاژهای منیزیم، پتانسیل ساخت قطعات سبک برای کاربردهای نظامی بود. امروزه، کاهش وزن در خودرو به منظور کاهش مصرف سوخت و کم کردن گازهای آلاینده مورد توجه قرار گرفته است.
جالب است بدانید که استفاده از منیزیم در ماشین ها به هیچ وجه یک ابداع جدید نیست. در اوایل دهه 1930، استفاده از قطعات ریختگی منیزیم متداول بود که فولکس واگن قورباغه ای معروف ترین مثال آن است. از زمان تولید آن در 1939، قطعات بیشتری مانند محفظه میل لنگ، چرخ زنجیر میل بادامک، محفظه جعبه دنده، سرپوش های مختلف و محور ژنراتور برق اضافه شدند تا اینکه مجموع وزن منیزیم در سال 1962 به 17 کیلوگرم رسید که در مقایسه با فولاد 50 کیلوگرم کاهش وزن داشت. در تولید فولکس واگن قورباغه ای در سال 1960 حدود 21 هزار تن آلیاژ منیزیم استفاده می شد و گروه فولکس واگن در سال 1972 به مجموع 42 هزار تن استفاده از آلیاژ منیزیم رسید تا اینکه تبدیل موتورهای خنک شونده با هوا به موتورهای خنک شونده با آب باعث کاهش استفاده از آلیاژهای منیزیم گردید.
سایر سازندگان منیزیم را در کاربردهای ویژه و در قطعات پیچیده مانند کاپوت تراکتور ساخته شده به روش دایکاست (ابعاد و وزن 6/7 کیلو گرم)، جعبه دنده برای هلیکوپترها (وزن ریخته گری 400 کیلوگرم و وزن ماشینکاری شده 200 کیلوگرم)، محفظه میل لنگ برای موتور کشتی هایی هوایی، محفظه ورودی هوا برای موتورهای توربوجت (42 کیلوگرم)، قابها، دیواره ها، پانل ها، تیغه های فن برجهای خنک کننده (169 کیلوگرم) و غیره استفاده می کنند.
صنعت خودرو اصلی ترین استفاده کننده از آلیاژهای منیزیم در مقیاس زیاد است. زیرا امکان تولید قطعات سری انبوه به روش دایکاست با کیفیت بالا و هزینه های قابل قبول وجود دارد. مثالهایی از قطعات منیزیم در خودرو عبارتند از:
محفظه جعبه دنده برای مثال در پاسات فولکس واگن، آئودی A4
درب عقب لوپو (ماشین سه سیلندر) که از AM50 (2/3 کیلوگرم)
سرپوش باک مرسدس بنز SLK
کلاهک سرسیلندر از جنس AZ91HP ساخته شده به روش ریخته گری محفظه سرد با وزن حدود 4/1 کیلوگرم
داشبورد آئودی A8 و بیوک
قاب صندلی
فرمان تویویتا لکسوز، سلیکا، کارینا و کورولا
زهوار (طوق) پورشه کارِرا RS (8/9 کیلوگرم AM70HP، شمش ریزی تحت فشار کم) ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007