سه شنبه 29 مرداد 1398
بازدید امروز : 5365 نفر
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : دو زبانگی و نقش زبان مادری
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
دو زبانگی و نقش زبان مادری
تعداد صفحه :
16
قیمت :
2000 تومان

زبان همچون جهان هر دو پیش از ما وجود داشته اند و ما درآنها زاده می شویم ،هیچ یک تازه نیستند”
گادامر
چکیده:
زبان مادری جزء لاینفک وجود آدمی است و با سلول های بنیادی وجود او گره خورده است. انسان در وجود زبان مادری است که قادر است به معنی واقعی لذت و درد ، عشق و نفرت و دشمنی و دوستی دست یابد و آن ها را با تمام وجود احساس کند . احساسی که از اعماق وجودش نشات می گیرد. .یکی از مفاهیم مهمی که زبان مادری می تواند در شکل گیری و تعریف آن نیز نقشی اساسی داشته باشد، مفهوم هویت است . زبان مادری ، در تبیین هویت فردی و جمعی هر ملتی فاکتوری است اساسی. و هر فرد و جامعه ای در وجود زبان مادری است که می تواند کیستی ، حضور و وجود خود را به شیوه ای موثر در جهان ابراز دارد . به این خاطر که زبان مادری معرف بنیانهای فرهنگی ، اجتماعی فردی و جمعی یک ملت است .پر مسلم است که زبان مادری جایگاه ومقامی به مراتب بیشتر از آنچه که تاکید شد میتواند داشته باشد . نقش پر اهمیتی که زبان مادری در امر آموزش و پرورش دارد کاملا محسوس است . نتایج تحقیقات زیادی بر این امر صحه میگذارند که آموزش به زبان مادری بازده وکارایی فرد را به نسبت قابل توجهی افزایش میدهد . تا چه میزان نادیده گرفتن زبان مادری و استفاده کردن از زبان دیگر(دو زبانگی) در امر آموزش و پرورش ،ترقی و سلامت روانی افراد را به خطر می اندازد.ایشان بیان می دارد که نادیده گرفتن زبان مادری در مدارس مناطق دو زبانه به این امر منجر شده که رشد تفکر انتزاعی کودک به دلیل حساس بودن سن او به شدت به تاخیر می افتد . احساس خود کم بینی و خود سانسوری به دلیل بیگانه بودن با زبانی غیر زبان مادریش ، کاهش درک مطلب ،کاهش عملکرد معلم و دانش آموزان ، ناتوانی فرد در بیان اندیشه، خواسته و نیازهایش و از همه مهم تر وارد آمدن آسیب های جدی بر ساختار و جامعیت زبان مادری (زبان کردی) ازپیامدهای آشکار دوزبانگی است.
مقدمه
زبان پدیده ای و یا شاید هم گفت کشفی منحصر به فرد بشر است.زبان بستری است که تصور و معنی تازه ای از جهان برای انسان آفرید،واو را به درک معانی ارزشمندمفاهیم زندگی،عشق،زیبایی،آزادی و.... نائل کرد.
انسان به وسیله ی زبان بود که توانست به اعماق وجود دیگران نفوذ کند و دیگران بپیوندد و نخستین اجتماعات بشری را شکل دهد.زبان انسان را قادر ساخت که تمایز و تفاوت را احساس کند و توانست در سایه ی آن بنیان های پیشرفت و ترقی راپا یه ریزی کند.پس می توان ادعا کرد زبان مهم ترین و بارزترین خصوصیت ذاتی انسان ووجه تمایز او با حیوانات است. لذا در مورد اهمیت زبان می توان اظهار داشت که زبان، زندگی است و زندگی در زبان معنا می یابد چنان که هایدگر هم معتقد است که زبان خانه بودن است و همه چیز در آن هستی و معنا پیدا می کند. زبان مقام و نقش های ارزشمندی را در زندگی بشری ایفا نموده و می نماید . یکی از مهم ترین نقش های زبان ، نقش ارتباطی آن است . به صورتی که به وسیله زبان است که انسان با دیگران و دنیای پیرامونش ارتباط برقرار می کند و دنیای خود را با دنیای دیگران پیوند می دهد و با کمک جستن از آن احساسات ، عواطف ، خواسته ها و اندیشه و تفکرات خود را ابراز می دارد.
علاوه بر نقش ارتباطی، زبان در تفکر نیز نقش قابل توجهی دارد و از فاکتورهای موثر در نحوه تفکر فرد است. بدین معنی که نحوه ادراک و توصیف فرد از جهان تحت تاثیر زبان او شکل می گیرد.
نقش مهم زبان مادری در آموزش کودکان
امروزه اصطلاح جهانی شدن که احساسات مثبت و منفی زیادی را برانگیخته است، در صفحه¬ی اول روزنامه¬ها به چشم می¬خورد. کسانی که جهانی شدن را محکوم می¬کنند، عمیق¬تر شدن فاصله¬ی بین مردم و کشورهای غنی و فقیر را به طرز چشم¬گیری نتیجه¬ی جهانی شدن می-دانند. از طرفی دیگر عده¬ای از آن استقبال می¬کنند زیرا تاسیس بازارهای جهانی، داد و ستد همه جانبه را افزایش می¬دهد.یکی از ابعاد جهانی شدن که از نظر متخصصین آموزش و پرورش اهمیت دارد، افزایش فزاینده¬ی مهاجرت از کشوری به کشور دیگر است. عوامل بسیاری باعث جابه¬جا شدن مردم می¬شود: رسیدن به شرایط بهتر اقتصادی، نیاز به نیروی کار در کشورهایی با نرخ زاد و ولد کمتر، کشمکش¬ها و سرکوب¬های گروهی و یا فجایع بومی. همچنین یکی شدن اتحادیه اروپا، از نظر اقتصادی، باعث جابجایی راحت کارگران و خانواده¬هایشان بین کشورهای عضو شده است. و این واقعیت که امروزه رفت و آمد سریع بین کشورها جابجایی جمعیت را آسان¬¬تر کرده است.تنوع زبانی، فرهنگی، مذهبی و «نژادی» از پیامدهای جابه¬جایی جمعیت است. برای مثال در تورنتوی کانادا، 58 درصد بچه¬های مهد کودک، اهل کشورهایی هستند که زبان اصلی آن¬ها انگلیسی نیست. مدارس اروپا و آمریکای شمالی سال¬هاست که به صورت بحث انگیزی با این نوع ناهمگونی مواجه بوده و هنوز هم هستند. تدابیر آموزشی و عملی بین کشورها و حتی در داخل کشورها بسیار متفاوت است. گروه¬های نئو فاشیست در بعضی از کشورها آشکارا و بی¬پروا از سیاست¬های نژاد پرستانه درباره¬ی مهاجران و اقلیت¬های جوامع مختلف حمایت می¬کنند. احزاب و گروه¬های سیاسی دیگر نیز تا حدی موضع روشن¬بینانه اتخاذ کرده و در پی یافتن روش¬هایی برای «حل معضل» اقلیت¬های گوناگون و ادغام آن¬ها در مدارس و جامعه هستند. با وجود این، آن¬ها از حضور اقلیت¬های مختلف به عنوان «معضل» یاد می-کنند و معتقدند پیامدهای مثبت کمی برای کشور میزبان به ¬همراه دارند. آن¬ها نگران هستند که تنوع زبان، فرهنگ، «نژاد» و مذهب هویت کشور میزبان را تهدید کند، بنابراین برای حل این معضل از تدابیر آموزشی کارساز حمایت می¬کنند.در حالی¬که گروه¬های نئوفاشیست از اخراج مهاجران و یا به حاشیه کشاندن آن¬ها از جریان اصلی جامعه (برای مثال جدا کردن مدارس و مناطق مسکونی) حمایت می¬کنند، بسیاری از گروه¬های لیبرال طرفدار پذیرفتن آن¬ها در بطن جامعه هستند. درست است که «پذیرش» مهاجران و «محروم کردن» آن¬ها از بسیاری جهات به هم شباهت دارند، اما هر دو برای حل «معضل» طراحی شده¬اند. در هر دو این خط-مشی¬ها گروه¬های مختلف فرهنگی نادیده گرفته می¬شوند. روش¬های جذب مهاجران، دانش آموزان را از حفظ و نگه¬داری زبان مادری¬شان ناامید می¬کند. و اگر آن¬ها زبان و فرهنگ¬شان را حفظ کنند، در آن صورت در جریان اصلی فرهنگی و آموزشی جامعه کمتر جذب می¬¬شوند.
..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007