جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 1367 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : فساد در جامعه
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
فساد در جامعه
تعداد صفحه :
31
قیمت :
2000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

مقدمه:
انسان موجودي است متحول كه از آغاز پيدايش تا آخرين لحظات حيات از هر دريچه يي كه به او نظر اندازيم، در حال تغيير و تحول است، و اين دگرگوني ها چه در بُعد مادي و چه معنوي قابل ملاحظه بوده و در هر دورهء از زندگي وي متفاوت مي باشد؛ مثلاً مقتضيات دوران طفوليت، با نيازهاي ايام جواني و كهنسالي همه با هم فرق مي كنند.
فساد و گناه تعبيري است كه در كتاب‌هاي اخلاقي ـ ديني بكار رفته است؛ جامعه شناسان از «آسيب‌هاي اجتماعي» و «كج‌روي‌هاي رفتاري» سخن به ميان آورده‌اند، روان شناسان به «نابهنجاري‌ها» اشاره كرده‌اند. اين اصطلاحات در واقع بيانگر روي‌كردهاي مختلف به انحرافات اخلاقي و اجتماعي است كه علل خاص خود را دارد
مهمترين عامل فساد در جامعه چيست؟ فساد از چه نشأت مي‌گيرد؟
معنويت گريزي و كم‌رنگ شدن باورهاي ديني، بهترين عامل فساد در جامعه محسوب مي‌شود. امّا اين كه معنويت گريزي خود معلول چه عواملي است، زمينه‌هاي آن كدام است و نحوة تأثيرگذاري آن در بروز فساد و ناهنجاري‌هاي اجتماعي چگونه است، نياز به توضيح بيشتر دارد، نكته ديگر اينكه كلمه «فساد» يك مفهوم عام و گسترده‌اي است كه گستره‌هاي وسيعي را در برمي‌گيرد و در قلمروهاي مختلف علمي واژه‌ها و اصطلاحات مترادف با آن وجود دارد كه آشنايي اجمالي با آن نيز مفيد است.
. در يك نگاه كلي، عوامل فساد و انحرافات اجتماعي به دو دسته اصلي قابل تقسيم است: الف. عوامل زمينه ساز كه با واسطه در ايجاد وشكل‌گيري فساد در جامعه نقش دارد؛ ب. عوامل اصلي و بدون واسطه.
ابتدا عوامل زمينه‌ساز فساد و انحرافات اجتماعي را در چند محور اصلي بصورت گذرا مورد بحث قرار مي‌دهيم.
ضعف و ناكارآمدي نظام خانواده؛
با توجه به اين كه شخصيت انسان و اساس خصوصيات اخلاقي وي از ابتداي كودكي پايه‌ريزي مي‌شود و والدين بيشترين نقش را در تربيت كودكان و پايه ريزي شخصيت آنها برعهده دارند، خانواده از جايگاه و نقش ويژه‌اي برخوردار است، اگر خانواده نقش تربيتي خود را به صورت صحيح و شايسته انجام دهد و والدين در زمينة‌ تربيت مذهبي و اخلاقي فرزندان سرمايه گذاري مطلوب نمايد، از بسياري مشكلات و فسادهاي اخلاقي در جامعه جلوگيري مي‌شود.
تحقيقات نشان مي‌دهد كه بيشتر انحرافات اخلاقي و بزهكاري‌هاي رفتاري در بزرگسالان نتيجة عدم تربيت و برخورد صحيح والدين در دوران اوليه رشد و آغاز سالهاي زندگي است.[1]
اگر والدين نقش تربيتي خود را به صورت صحيح ايفا نكرده و از همان سال‌هاي نخست فرزندان را با اخلاق و معنويّت و ارزش‌هاي ديني آشنا نسازند، جواناني را تحويل جامعه خواهند داد كه با دين و مذهب و اخلاق و مسايل اسلامي ناآشنا بوده و به انواع انحرافات و مفاسد اخلاقي مبتلا خواهند شد. تربيت مذهبي، نوعي مصونيت در افراد ايجاد مي‌كند. اگر خانواده بصورت صحيح از عهدة دين كار برنيايند، بستر فساد از خانواده به جامعه گسترش مي‌يابد.
ناكار آمدي نظام آموزش و پرورش؛
پس از خانواده، نظام آموزش و پرورش بيشترين نقش را در تربيت افراد جامعه برعهده دارند، اگر نظام آموزش و پرورش زمينه و بستر مناسب براي تربيت مذهبي كودكان، نوجوانان و جوانان را نتوانند فراهم سازد، افرادي كه تحويل جامعه مي‌دهند، از نظر باورهاي مذهبي و اخلاق و مسايل معنوي ضعيف خواهند بود و بجاي آن كه در مورد ارزش‌ها و باورهاي ديني، پاي‌بندي از خود نشان دهند، به انواع مفاسد و انحرافات اخلاقي دچار خواهند شد، و اين خود يكي از زمينه‌هاي فساد محسوب مي‌شود.
تهاجم فرهنگي
تهاجم فرهنگي از ديگر عوامل زمينه‌ساز براي ايجاد فساد در جامعه مي‌باشد. بايد توجه داشت كه تهاجم فرهنگي گرچه زمينه‌ساز فساد در جامعه است، امّا يكي از ريشه‌هاي تهاجم فرهنگي، پيدايش خلأ فرهنگي در جامعه است. هيچ جامعه‌اي تا آمادگي نداشته باشد و از نظر ارزش‌ها و اعتقادات ديني و اجتماعي خود ضعيف نباشد، از فرهنگ بيگانه تأثير نمي‌پذيرد. بنابراين تهاجم فرهنگي كه زمينه ساز فساد و انحرافات در جامعه‌ مي‌باشد خود در اثر معنويت گريزي و كم رنگ شدن باورهاي اعتقادي به وجود مي‌آيد. در جامعه ما نيز همين قاعده حكمفرماست، اگر مي‌بينيم جامعه و به ويژه برخي جوانان و نوجوانان ما به سوي فساد و انحرافات و فرهنگ غربي تمايل پيدا مي‌كنند، از آن جهت است كه باورهاي ديني و مذهبي در آن‌ها ضعيف است و نمي‌توانند در برابر غرايز و هواهاي نفساني مقاومت نمايند
..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017