موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : ورزش و بیماری های ریوی و قلبی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
ورزش و بیماری های ریوی و قلبی
تعداد صفحه :
22
قیمت :
10500 تومان

ورزش و بیماری های ریوی و قلبی
تعداد زیادی از افراد جامعه از بیماری های مزمنی مانند دیابت، آسم، بیماری های قلبی – عروقی و … که گاه سال های متمادی طول می کشد، رنج می برند.
فعالیت فیزیکی و ورزش می تواند نقش بسیار مهمی را در زندگی و بهبود وضعیت بالینی این افراد داشته باشد و احساس خوبی از حفظ سلامتی را در آنها ایجاد کند. در برخی موارد حتی ورزش می تواند، موجب تأخیر در پیشرفت این بیماری های زمینه ای شود.
ورزش و بیماری های انسداد ریوی
به هر نوع مشکل ریوی که به تدریج سبب اشکال در تنفس فرد شود، بیماری انسداد ریوی گفته می شود. برخی بیماری های زمینه ای که سبب اشکال انسداد راه های ریوی می شوند، عبارتند از: برونشیت مزمن، (التهاب مزمن راه های تنفسی)، برونشکتازی (اتساع غیرقابل برگشت راه های تنفسی)، آمفیزم (بیماری‌ مزمن‌ ریه‌ که‌ طی‌ آن‌ کیسه‌های‌ هوایی‌ در ریه‌ بیش‌ از اندازه‌ گشاد می‌ شوند )، آسم و سایر بیماری هایی که سبب تنگی و اسپاسم راه های هوایی می شوند.
برنامه های ورزشی برای بیماران ریوی
ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب می تواند، سبب بهبود عملکرد ریوی شود و کم کم احساس بهبود و افزایش قوا را در بیمار ایجاد کند، با این وجود، برای هر فرد باید به طور جداگانه برنامه ی ورزشی مناسبی ارائه شود. یک پزشک باید بیمار را معاینه کند و شیوه ی صحیح نفس کشیدن و افزایش ظرفیت تنفسی را به او بیاموزد. ابتدا بیمار باید با لب های بسته تمرین کند، تا بازدم عمیق و فعال انجام دهد و شیوه ی حبس کردن نفس و افزایش ظرفیت تنفسی را یاد بگیرد. این تکنیک سبب می شود، تا عضله ی دیافراگم و سایر عضلات فرعی تنفس تقویت شوند. وقتی که این باز توانی تنفسی به حد قابل قبولی رسید، یک برنامه ی پیاده روی می تواند، ظرفیت تنفسی و سلامت عمومی بیمار را بهبود ببخشد، ولی این اقدامات حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود.
بیماری های قلبی و ورزش
شایع ترین انواع بیماری های قلبی، بیماری شریان کرونری و تصلب شرایین (سفت شدن عروق) است. سه عامل خطر مهم برای ایجاد بیماری قلبی عبارتند از:
- افزایش فشار خون
- چاقی
- کم تحرکی
ورزش نقش مهمی در کنترل فشار خون و کاهش وزن دارد، بنابراین در بهبود بیماری های قلبی نقش مهمی را ایفا می کند که برخی فواید آن عبارتند از:
1) افزایش خون رسانی به قلب
2) افزایش خون رسانی به شریان های کرونری
3) افزایش قدرت عضلانی پمپ قلبی
4) ورزش به طور غیرمستقیم سبب کاهش تحریک پذیری الکتریکی قلب می شود، در نتیجه از ایجاد ریتم های نامنظم قلبی که گاه تهدید کننده ی حیات هستند و در اثر تحریک شدن بیش از حد قلب ایجاد می شوند، پیشگیری می کند.
5) ورزش ایجاد تصلب شرایین را به تأخیر می اندازد و اگر چه این تاثیر مفید در تمام گروه های سنی که فعالیت ورزشی می کنند، رخ می دهد، افراد بالای 90 سال بیشترین فایده را از این خاصیت مهم ورزشی می برند.
تاثير مثبت ورزش بر بيماري آرتروز و روماتيسم تحقيقات جديد نشان مي دهد كه ورزش منظم و مرتب در بيماران مبتلا به آرتروز , توان اين افراد را در انجام وظايف روزمره افزايش مي دهد. به گفته محققين يك بررسي دوساله بر روي 300 بيمار مبتلا به آرتروز روماتيسمي نشان داد كه ورزش موجب تقويت و افزايش بافت ماهيچه اي شده , ميزان جذب اكسيژن توسط بدن را افزايش مي دهد و نتيجتا توانايي انجام حركات بدني روزمره را در اين بيماران افزايش مي دهد. به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي , در اين بررسي بيماران به دو دسته تقسيم شدند. دسته اول هفته اي دوبار به مدت يكساعت به ورزشهاي پر تحرك پرداختند و دسته ديگر درمان رايج براي آرتروز و فيزيوتراپي دريافت داشتند. گروه اول طي يكساعت ورزش 20 دقيقه دوچرخه سواري , بيست دقيقه ورزش افزايش قدرت ماهيچه و 20 دقيقه به ورزشهايي چون واليبال , بدمينتون , فوتبال يا بسكتبال پرداختند. بررسي وضعيت بدني و توان حركتي دو گروه بعد از دو سال نشان داد كه گروهي كه ورزش مي كردند در انجام حركات بدني و وظايف روزمره خود توانايي بيشتري نسبت به گروه ديگر داشتند ضمن اينكه از نظر روحي نيز در وضعيت بهتري نسبت به گروه ديگر قرار داشتند. به گفته محققين انجام ورزش بطور مرتب عوارض مربوط به بيماري آرتروز را كاهش داده و تعادل روحي را در اين بيماران برقرار مي كند. لازم به ذكر است كه پزشكان بطور سنتي به بيماران آرتروزي توصيه مي كنند كه از ورزشهاي شديد دوري نمايند چون با خطر آسيب رساندن به مفاصل بزرگ خود روبرو خواهند شد و نتيجتا تورم ناشي از آرتروز در آنها شدت خواهد يافت . اما اين تحقيق نشان مي دهد كه ورزشهاي شديد و طولاني تاثير منفي بر مفاصل بزرگ بدن بيماران آرتروزي ندارد و اين نوع ورزشها فقط براي بيماراني خطرناك است كه قبلا اين گونه مفاصل در آنها آسيب ديده باشد. ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007