تلگرام سایت تحقیق
چهارشنبه 2 اسفند 1396
بازدید امروز : 5074 نفر

موضوع : جایگاه ایران در خاور میانه در 10 سال گذشته
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
جایگاه ایران در خاور میانه در 10 سال گذشته
تعداد صفحه :
20
قیمت :
2500 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

مقدمه:
دلايل افزايش و گسترش نفوذ منطقه اي ايران در خاورميانه براي همگان آشكار است. در حقيقت، ايران به مانند يك محور اصلي، ميان منطقه شرق خاورميانه و آسيا از يك طرف، و اروپا (شامل ناتو) و آسيا از طرف ديگر قرار گرفته و با برخورداري از موقعيت و نفوذ اقتصادي، سياسي و فرهنگي، نسبت به سايركشورهاي منطقه برتري دارد. با وجودي كه ايالات متحد آمريكا به لحاظ قواي نظامي متشكل نسبت به ايران - و ديگر كشورها - از قدرت بيشتري برخوردار است و در يك جنگ احتمالي برگ برنده ادوات و ساز و برگ جنگي در دستان واشنگتن قرار دارد، ليكن نتايج جنگ عراق و افغانستان نشان داده كه دولت بوشبراي مواجهه رودررو با ايران، فاقد هرگونه توانايي برنامه ريزي و تسلط بر عواقب و پيامد هاي بعدي جنگ است. در مقابل، ايران به لحاظ سنتي داراي قدرت نَرم است - قدرتي كه به اين كشور اجازه مي دهد تا بدون توسل به زور و حربه هاي نظامي و صرفاً با تكيه بر سياست ورزي و نفوذ فرهنگي و مردمي در ميان كشورهاي منطقه، منافع استراتژيك خود را حفظ نمايد. در واقع، اشراف اطلاعاتي ايران نسبت به كل منطقه خاورميانه، آشنايي با زبان ها و فرهنگهاي منطقه و همچنين روابط تاريخي مستحكم همراه با مهارت در مديريت اوضاع، اين كشور را در خاورميانه نسبت به غرب در موضع برتري قرار داده است.
البته با وجودي كه موقعيت استراتژيك ايران در منطقه خاورميانه، فرصت هاي عظيمي را در اختيار اين كشور قرار داده است، اما در همان حال به دليل عدم ثبات و پايداري منطقه، ايران همچون ديگر كشورهاي منطقه، در معرض آسيب هاي جدي و ناگهاني قرار دارد. براي مثال، وجود هفت مرز زميني با كشورهاي همسايه و شش مرز آبي در خليج فارس، ايران را در موقعيتي قرار داده كه مي بايست علاوه بر مديريت مرزها، همواره منتظر پيامدهاي ناگواري نظير هجوم آوارگان و مهاجران كشورهاي همسايه به داخل خاك خود در اثر وقوع جنگ يا بروز بلاهاي طبيعي باشد. براي نمونه، مي توان به هجوم آوارگان عراقي و افغاني در سال 2001 اشاره كرد كه به دليل حمله نظامي آمريكا، راه ايران را در پيش گرفته بودند. اين در حالي است كه دولت ايران همواره از سازمان هاي بين المللي به دليل كوتاهي آنها در تصديق و تأييد كمك انسان دوستانه اين كشور به آوارگان عراقي و افغاني و عدم دريافت كمك مالي از آنها براي سرو سامان دادن به وضعيت آشفته آوارگان، گله مند بوده است.
روابط ايران و منطقه
روابط ايران و كشورهاي منطقه خاورميانه از تنوع قابل توجهي برخوردار بوده و هيچگاه ايران يك استراتژي مشخص را در قبال تمامي آنها به كار نگرفته است. براي مثال، سياست ايران در قبال عراق را به لحاظ سنتي و تاريخي، نمي توان فارغ از تجربه جنگ اين دو كشور با يكديگر در نظر گرفت. با توجه به اين تجربه بسيار تلخ كه آثار آن تا مدت هاي مديد دامنگير هر دو كشور خواهد بود، استراتژي كليدي ايران در خصوص عراق بعد از صدام حسين، اين بوده كه اين كشور هيچگاه در شكل گيري جديد نظام سياسي و اقتصادي، به عراقي مشابه دهه 80 ميلادي بدل نگردد. از سوي ديگر، بيشتر تحليل گران بينالمللي معتقدند كه ايران به طرز فزاينده اي به گسترش روابط خود با روسيه و چين به عنوان دو كشور حامي و پشتيبان در خلال بحران روابط خود با قدرت هاي غربي، گرايش پيدا كرده است. البته در داخل ايران، نگراني هاي جدي در خصوص افزايش وابستگي اين كشور به روسيه وجود دارد، چرا كه بيشتر مردم ايران، روسيه را متحدي قابل اعتماد و اتكا قلمداد نمي كنند. بر همين اساس، پويايي اخير در روابط ديپلماتيك ايران با روسيه و چين را تنها مي بايست در چارچوب تأمين منافع فعلي تعبير و تفسير نمود و اين امر نشان دهنده تغييري استراتژيك در اولويت هاي ايران به حساب نمي آيد.
در اين ميان، ايران در حال تحكيم روابط خود با هند مي باشد، هرچند اين نزديكي بيشتر به دليل نياز مبرم دهلي نو به نفت و گاز ارزان حادث شده است. در مورد روابط ايران با تركيه نيز بايد اذعان كرد كه نزديكي زباني و فرهنگي مردمان ما سبب شده تا روابط سياسي اين دو كشور از سال 2003 بدين سو به دليل احساس خطر مشترك نسبت به حضور نيروهاي ائتلاف به رهبري آمريكا در عراق و افغانستان، بيش از گذشته مستحكم تر گردد.
اما در خصوص روابط ايران با كشورهاي عرب حاشيه خليج فارس بايد گفت كه اين رابطه به ويژه از بيم پيامدهاي ديپلماسي شكست خورده غرب در خصوص پرونده هسته اي ايران، در بيشتر مواقع دوستانه و صميمي بوده است. اين در حالي است كه موضع گيري هاي اخير دكتر احمدي نژاد، رييس جمهور ايران در برابر آمريكا و اسراييل، محدوديت هاي ديپلماسي معتدل اعراب نسبت به تشكيل يك كشور مستقل فلسطيني را بيشتر آشكار ساخته و رييس جمهور ايران را در ميان جوانان عرب منطقه خاورميانه به سمبل مقاومت در برابر غرب مبدل ساخته است. به هر حال، نقاط قوت و ضعف داخلي ايران در كنار تحولات اخير منطقه، به شكل گيري فرصت ها و تهديدهاي جديدي براي اين كشور انجاميده است.
..................

تحقیقهای مشابه
جایگاه ایران در خاور میانه در 10 سال گذشته
20 صفحه - 2500 تومان
جایگاه ایران در خاور میانه در 10 سال گذشته
26 صفحه - 3000 تومان
جایگاه ورزش در ایران مصر چین رم باستان
19 صفحه - 2000 تومان
جایگاه ورزش در ایران باستان
5 صفحه - 1500 تومان
تعیین و ارتقاء جایگاه ورزش همگانی در ایران
15 صفحه - 1500 تومان
تعیین و ارتقاء جایگاه ورزش همگانی در ایران
24 صفحه - 2500 تومان
تعیین و ارتقاء جایگاه ورزش همگانی در ایران
29 صفحه - 3500 تومان
جایگاه سینما در ارتباط با سیاست و اقتصاد در جمهوری اسلامی ایران
9 صفحه - 2000 تومان
سینمای جهان - ایران و جایگاه سینما در ارتباط با اقتصاد و سیاست
18 صفحه - 3000 تومان
بررسی جایگاه و عملکرد بازاریابی در ایران - روش تحقیق
86 صفحه - 18000 تومان
بررسی جایگاه صنعت موسیقی در ایران
17 صفحه - 3000 تومان
جایگاه هویت فردی دانشجویان و طلاب دینی در مسیر نیل به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در افق تبین شده مقام معظم رهبری
11 صفحه - 2500 تومان
جایگاه اقتصاد ایران در ا قتصاد بین الملل
23 صفحه - 3000 تومان
جایگاه ایران در کنوانسیون بین المللی حقوق دریاها
40 صفحه - 6000 تومان
آسیای میانه و منافع ملی ایران
22 صفحه - 2500 تومان
بودجه سالهای 86-87 ایران
15 صفحه - 2000 تومان
روند رشد تکنولوژی در آموزش و پرورش ایران در ده سال اخیر
29 صفحه - 3500 تومان
مقایسه مردم سالاری در قانون اساسی ایران با کشورهای اروپایی
24 صفحه - 3000 تومان
اقتصاد ایران و تحولات آن در 50 سال گذشته
26 صفحه - 3500 تومان
مجازاتهای سالب حیات در ایران قصاص ، اعدام و قتل تحقیق حقوقی
23 صفحه - 4000 تومان
چشم انداز بازار سرمایه ایران در سال 1404
25 صفحه - 3000 تومان
زبانها و گویش های محلی ایران در گذشته تا کنون
33 صفحه - 2500 تومان
استعمار در خاورمیانه و خلیج فارس
22 صفحه - 2500 تومان
نفت و تاثیر آن به تغییر ساختار حکومت در خاورمیانه
22 صفحه - 2500 تومان
استعمار در خاورمیانه و خلیج فارس
22 صفحه - 3000 تومان
سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه
36 صفحه - 5000 تومان
عوامل نا آرامی در خاورمیانه
13 صفحه - 2000 تومان
خاور میانه و تامین انرژی اروپای غربی
9 صفحه - 1500 تومان
خاورمیانه و روابط بین الملل
25 صفحه - 3500 تومان
نقش رسانه ها در فرهنگ سیاسی خاورمیانه
25 صفحه - 4000 تومان
نظام حقوقی آبراههای بیم المللی خاورمیانه - روش تحقیق
43 صفحه - 8000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
xسفارش ترجمه
xمشاوره پایان نامه
xسفارش تایپ سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2018