تلگرام سایت تحقیق
اینساگرام سایت تحقیق
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397
بازدید امروز : 4544 نفر

موضوع : کارآموزی در آژانس هواپیمایی
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
کارآموزی در آژانس هواپیمایی
تعداد صفحه :
40
قیمت :
6000 تومان

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
مفهوم دفاتر خدماتی
مدارک لازم برای تاسیس دفتر خدمات مسافرتی
ساختار شرکتهای خدمات مسافرتی
دفاتر خدمات مسافرتی چیست ؟
انواع دفاتر خدمات مسافرتی
قوانین و مقررات دفاتر
تشریح ساختار و وظایف هر یک از حوزه ها
انواع رده بندی بلیطهای های خارجی و داخلی
اصلاحات رزرویشن هواپیمایی
رزرو بلیط دو نفره
گرفتن لیست انتظار
پارادایم حاکم بر صنعت هواپیمایی
نتیجه گیری
منابع و مأخذ
فصل اول
چکیده
صنعت گردشگری امروزه در دنیا یکی از بهترین منابع درآمد و تبادلات فرهنگی بین کشورها است. گردشگری بصورت امروزی در زمان انقلاب صنعتی از سال 1750 تا 1850 میلادی به وجود آمد و توماس کوک انگلیسی در سال 1845 میلادی اولین آژانس مسافرتی را در کشور انگلیس افتتاح نمود. همچنین اولین آژانس گردشگری ایران به نام ایران تور در تهران و در سال 1319 و اولین آژانس مسافتری برادران مهاجری در سال 1325- 1324 همزمان با شروع فعالیتهای پروازی هواپیمایی در کشور شروع به کار نمود البته فعالیت آژانسهای مسافرتی به سبک امروزی تقریباً از سال 1330 در ایران آغاز شده است. دفاتر خدمات مسافرتی جهانگردی انجام خدمات لازم و تنظیم مسافرتها و گردشگرهای داخلی و خارجی با وسایل حمل و نقل و بطور هر گونه فعالیت وخدمات ایرانگردی را انجام می دهند. بر اساس آیین نامه انواع آژانسها به شرح ذیل است :
1- آژانسهایی که حق برگزاری تور را ندارند.
2- آژانسهایی که فقط حق برگزاری تور در عربستان یا عراق و سوریه را ندارند. 3- آژانسهایی که زیر نظر حج اوقاف و امور خیریه هستند و حق برگزاری تورهای غیر زیارتی ندارند.
البته هر آژانس می تواند یکی یا ترکیبی از آژانسهای فوق را داشته باشد. البته شرایط لازم برای صدور تأسیس دفتر خدمات مسافرتی به علاوه شرایط عمومی دارا بودن 5 سال سابقه و گواهی اتمام دوره آموزشی جهت مدیریت فنی است. قوانین دستورات دفاتر مسافرتی هوایی و جهانگردی مصوب 1371 با اصطلاحات سال 1373 مشتمل بر 29 ماده می باشد. که لازم الاجرای است ساختار تشکیلاتی دفاتر که از 5 واحد فروش و بازاریابی – عملیات. ذخیره جا – اداری و اجرایی – محاسبات و امور مالی تشکیل شده آن را انجام می دهند. فروش و صدور بلیط پروازهای داخلی و خارجی هر کدام بر اساس کدها و قوانین خاص خود انجام می شوند و تابع قوانین بین المللی هستند.
واژگان کلیدی: ، گردشگری، آژانس هواپیمایی، صدور بلیط،
فصل دوم
مقدمه:
در اواخر جنگ جهاني اول و در يکي از روزهاي سال 1296 شمسي اهالي تهران براي اولين بار هواپيمايي را مشاهده نمودند که در ارتفاع پايين بر فراز تهران پرواز مي کرد و چون در آن موقع فرودگاهي در تهران وجود نداشت، خلبان در محل وزارت امور خارجه و شهرباني فعلي به زمين نشست. اين هواپيما ساخت روسيه بود که آن را به صورت صندوقي از قطعات از راه بندرانزلي با اتومبيل به تهران حمل و پس از سوار کردن قطعات توسط خلبان روسي به پرواز درآمد.
پيشرفت سريع کشورهاي توسعه يافته در زمينه صنعت، تکنولوژي و بازرگاني، مسؤولين امر را متوجه صنعت نوپا و پرشتاب هواپيمايي نمود. به دنبال تمايل کشورها نسبت به استفاده از اين تکنولوژي، در بهمن ماه سال 1304 ايران به موجب قانوني، حق انحصاري هواپيمايي در ايران را به شرکت هواپيمايي آلماني به نام يونکرس ، واگذار نمود.
شرکت مزبور در سال 1305 شعبه خود را در ايران افتتاح و با وارد کردن چند فروند هواپيماي يونکرس، خطوط هوايي به شهرهاي مشهد، شيراز، بندرانزلي و بوشهر داير و حمل و نقل پست و مسافر از راه هوا را به عهده گرفت.
در سال 1317 باشگاه خلباني با 20 فروند هواپيما تاسيس شد.در مرداد ماه 1325 دولت اقدام به تشکيل اداره اي تحت عنوان اداره کل هواپيمايي کشوري نمود.
اداره مذکور در آغاز کار خود را در يک اتاق واقع در طبقه پايين ساختمان شمس العماره با يک رييس و يک کارمند آغاز نمود و در يک سال بعد با بودجه اي بالغ بر سيصد هزار تومان محل آن به فرودگاه مهرآباد انتقال يافت. حدود سه سال بعد يعني در تاريخ 28 تير ماه 1328 قانون هواپيمايي کشوري به تصويب مجلس وقت رسيد و اداره کل هواپيمايي کشوري زير نظر وزارت راه قرار گرفت. در سال 1353 اداره مذکور تحت عنوان سازمان هواپيمايي کشوري زير پوشش وزارت جنگ قرار گرفت، تا اين که با به ثمر رسيدن انقلاب شکوهمند اسلامي در تاريخ 6/12/1357 با تصويب شوراي انقلاب، سازمان از پيکره وزارت جنگ منتزع و به وزارت راه و ترابري ملحق گرديد.
در راستاي شناخت بيشتر سازمان هواپيمايي کشوري که امروزه به عنوان سازماني متعالي و شکوفا، اعمال حاکميت بر صنعت حمل و نقل هوايي را عهده دار است همين بس که پس از انقلاب شکوهمند اسلامي به رغم مشغله هاي هشت سال دفاع مقدس و اخراج کارشناسان خارجي، کليه امور به دست تواناي متخصصين ايراني انجام و فرودگاههاي کشور از 22 فرودگاه قبل از انقلاب که حمل بار و مسافر در آن انجام مي گرفت به 70 فرودگاه عملياتي و آمار جابه جايي مسافر از قريب به سه ميليون نفر قبل از انقلاب به حدود 20 ميليون نفر در سال افزايش يافته است.
در زمان انقلاب صنعتی از 1750 تا 1850 میلادی ، پایه و اساس گردشگرهای دسته جمعی به مفهوم امروزی به وجود آمد، ولی سیستم توزیع محصولات و خدمات جهانگردی که امروزه وجود دارد، ریشه در فعالیتهایی دارد که توسط «توماس کوک» انگلیسی به عمل آمد و می توان آن را منشاء گردشگرهای دسته جمعی کنونی دانست، در سال 1845 میلادی، اولین آژانس مسافرتی (Retailer) به صورت تک فروش ، توسط او در کشور انگلیس افتتاح شد.
با استفاده از تجربیات شرکتهای خدمات مسافرتی در اروپا ، نخستین آژانس جهانگردی ایران به نام آژانس «ایرانتور» در شهر تهران ، در سال 1319 خورشیدی تاسیس شد ، این آژانس در شروع فعالیت خود فقط گشت هایی برای علاقه مندان به اسکی ترتیب می داد . اولین آژانس مسافرتی در سال 1325- 1324 یعنی بعد از سال خاتمه جنگ جهانی دوم ، توسط برادران مهاجری (محمد و ابوالقاسم) ، با نام مهاجری و شرکاء تاسیس شد. سال شروع فعالیت این آژانس ، همزمان با سال افتتاح پروازهای شرکتهای هواپیمایی خارجی به ایران و تاسیس شرکت هواپیمایی ایران و آغاز پروازهای داخلی و خارجی شرکتهای فوق بود ، آژانس های مسافرتی به صورت فعلی ، تقریباً از سال1330 ، فعالیت خود را آغاز کردند.
مفهوم دفاتر خدماتی
شرح خدمات دفاتر خدمات مسافرتی جهانگردی
انجام خدمات لازم در زمینه ایرانگردی و جهانگردی ، تنظیم مسافرتها و گردشهای داخلی و خارجی با وسایل حمل و نقل بطور کلی هر گونه فعالیت و خدمات ایرانگردی از وظایف دفاتر خدمات مسافرتی می باشد.
انواع آژانسها ودفاتر خدمات مسافرتی موجود در ایران
به استناد بندهای الف – ب- پ ماده یک آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی ، سیاحتی ، جهانگردی و زیارتی مصوب هیات محترم وزیران آژانسهای مسافرتی به 3 دسته تقسیم می شوند :
بند الف) آژانسهای مورد اشاره در بند الف ماده 1 آیین نامه فوق تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمایی کشوری هستند و وظیفه اصلی آنها فروش بلیط خطوط هوایی داخلی و خارجی است. شایان ذکر است اینگونه دفاتر به هیچ عنوان حق برگزاری تور را ندارند. همچنین حق فروش تورهای سایر دفاتر برگزار کننده را نیز ندارند. چرا که اساساً مجاز به عقد قرار داد با مسافر نمی باشند.
بند ب) آژانسهای مورد اشاره در بند ب ماده 1 آیین نامه فوق تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهای داخلی و خارجی رزرو هتل ، اخذ ویزا سایر فعالیتهای مرتبط با صنعت گردشگری می باشد. شایان ذکر است اینگونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیر عربستان ، سوریه و عراق را ندارند. بند پ) آژانسهای مورد اشاره در بند پ ماده 1 آیین نامه فوق تحت نظارت مستقیم سازمان حج و زیارت هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهای زیارتی از جمله برگزاری تور در مسیر عربستان ، سوریه و عراق می باشند (تورهای زیارتی داخلی نیز می توانند برگزار کنند)
اینگونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیرهای غیر زیارتی را ندارند.
*نکته مهم*
آژانسهای مسافرتی موجود در کشور می توانند هر یک از مجوزهای مذکور را بطور مجزا یا ترکیبی از دو یا سه مجوز داشته باشند.
شرایط لازم برای صدور مجوز جهت تاسیس دفتر خدمات مسافرتی :
1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران
2- تدین به یکی از ادیان رسمی کشور
3- عدم سوء پیشینه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر
4- ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائم
5- تحصیلات حداقل دیپلم متوسطه
6- دارا بودن صلاحیت به تشخیص مراجع ذیصلاح
7- پنج سال سابقه کار و گواهی اتمام دوره آموزشی جهت مدیر فنی
مدارک لازم برای تاسیس دفتر خدمات مسافرتی :
1- تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه محضری از مکان مورد نظر
2- سوابق معتبر و روشن در زمینه کاری
3- در صورت حقوقی بودن یک نسخه از اساسنامه شرکت پس از ثبت
4- (دفاتر خدمات بند الف) تحویل چک ضمانت بانکی در وجه سازمان هواپیمایی کشوری (ICAO)
5- ارائه 10 نام و 10 نشان غیر مشابه با دفاتر موجود.
ساختار شرکتهای خدمات مسافرتی :
تقریباً تمامی شرکتهای خدمات مسافرتی که در حوزه تور گردانی فعالیت می کنند دارای بخشهای تخصص هستند که هر بخش کارکردی خاص را ، بر عهده دارد.
این بخشها عمدتاً شامل :
1- واحد فروش و بازاریابی
2- واحد عملیات
3- واحد ذخیره جا
4- واحد اداری
5- اجرایی
6- واحد محاسبات و امور مالی می شوند.
دفاتر خدمات مسافرتی چیست ؟
انجام خدمات لازم در زمینه ایرانگردی و جهانگردی ، تنظیم مسافرتها و گردشهای داخلی و خارجی با وسایل حمل و نقل بطور کلی هر گونه فعالیت و خدمات ایرانگردی از وظایف دفاتر خدمات مسافرتی می باشد.
انواع دفاتر خدمات مسافرتی
به استناد بندهای الف – ب- پ ماده یک آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی ، سیاحتی ، جهانگردی و زیارتی مصوب هیات محترم وزیران، آژانسهای مسافرتی به 3 دسته تقسیم می شوند :
بند الف) آژانسهای مورد اشاره در بند الف ماده 1 آیین نامه فوق تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمایی کشوری هستند و وظیفه اصلی آنها فروش بلیط خطوط هوایی داخلی و خارجی است. شایان ذکر است اینگونه دفاتر به هیج عنوان حق برگزاری تور را ندارند. همچنین حق فروش تورهای سایر دفاتر برگزار کننده را نیز ندارند. چرا که اساساً مجاز به عقد قرار داد با مسافر نمی باشند.
بند ب) آژانسهای مورد اشاره در بند ب ماده 1 آیین نامه فوق تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواه تورهای داخلی و خارجی رزرو هتل ، اخذ ویزا سایر فعالیتهای مرتبط با صنعت گردشگری می باشد. شایان ذکر است اینگونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیر عربستان ، سوریه و عراق را ندارند. بند پ) آژانسهای مورد اشاره در بند پ ماده 1 آیین نامه فوق تحت نظارت مستقیم سازمان حج و زیارت هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهای زیارتی از جمله برگزاری تور در مسیر عربستان ، سوریه و عراق می باشند (تورهای زیارتی داخلی نیز می توانند برگزار کنند)
اینگونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیرهای غیر زیارتی را ندارند.
*نکته مهم*
آژانسهای مسافرتی موجود در کشور می توانند هر یک از مجوزهای مذکور را بطور مجزا یا ترکیبی از دو یا سه مجوز داشته باشند.
قوانین و مقررات دفاتر
آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی مصوب 14 تیر 1371 (با اصلاحات 1373)
ماده 1 – در این آیین نامه عبارت " سازمان " ناظر به " سازمان هواپیمایی کشوری " و عبارت " وزارت " ناظر به " وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی " می باشد.
ماده2- خدمات مسافرتی به دو نوع تقسیم می شود :
الف : تنظیم برنامه مسافرتهای هوایی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به منظور فروش بلیط مسافرتهای هوایی ، ذخیره جا ، با رعایت قوانین و مقررات و دستورالعملهای سازمان.

تحقیقهای مشابه

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007