دوشنبه 30 دی 1398
بازدید امروز : 4381 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : اهداف و اولویت های سرمایه گذاری خارجی در ایران
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
اهداف و اولویت های سرمایه گذاری خارجی در ایران
تعداد صفحه :
6
قیمت :
1500 تومان

اهداف و اولویت های سرمایه گذاری خارجی در ایران
مدتهاست بحث سرمایه گذاری خارجی در ایران محفلی داغ یافته و رسانه ها و تحلیلگران به این مساله بدینگونه می نگرند که گویی توسعه کشور تنها در گرو سرمایه گذاری خارجی است طی دوران بعد از جنگ قوانین و مقررات به سمت حمایت از سرمایه گذاری خارجی بسمت و سوی مثبت تری یافت . آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی تلاش زیادی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی در صنایع مختلف کشور نمودند اما آنچه حاصل شد بدین گونه بود :
قراردادهای بای بک در صنایع نفت و گاز منعقد شد . در قراردادهای اولیه سود ، حق ریسک و پاداش این قراردادها بسیار چشمگیر بود . بگونه ای که تا ۲۵ % سود پاداش و حق ریسک به سرمایه گذار خارجی پرداخت می شد .
مثلاً در قراردادی که نیاز به یک میلیارد دلار سرمایه گذاری بود و این یک میلیارد دلار در مدت ۵ سال سرمایه گذاری می شد ، طرف خارجی از همان ابتدا سود و بهره و پاداش کل ۱ میلیارد دلار را از ایران دریافت می کرد . ضمانت این قراردادها نیز بانک مرکزی و شرکت ملی نفت ایران بود . قراردادهای توسعه صنایع پتروشیمی نیز همین وضعیت نامناسب را داشت .
در این قراردادها که شرکت ملی صنایع پتروشیمی و بانک مرکزی ضمانت آن را بر عهده گرفتند چنانچه اولین سر رسید بدهی ها پرداخت نمی گردید ، طرف خارجی قادر بود کل ضمانت نامه را به اجرا گذارد و این ریسک بزرگی بود که پتروشیمی پذیرفت و متاسفانه بنا به اخباری این روند ادامه دارد . موضوع دیگر در خصوص قراردادهای سرمایه گذاری در صنعت نفت اینکه طرف خارجی در حفاری چاههای نفت ، چند چاه اول را که به بهره برداری می رساند از محل فروش آن سرمایه خود را برداشت می نمود . سود طرف خارجی در این بود که در شرایط قیمت بالای نفت جهت برداشت سریع تر سرمایه خود ، نفت بیشتری بفروشد و این خطری برای برداشت صیانتی نفت محسوب می گردید .
نمونه هایی از این قراردادها عبارتند از قرارداد شرکت TOTAL قرارداد شرکت انی و قراردادهای توسعه فازهای پارس جنوبی شد . در قرارداد سروش و نوروز که توسط شرکت SHELL به اجرا درآمد نیز عملکرد سرمایه گذار خارجی خسارت های متعددی به دنبال داشت .
برداشت نامناسب از این میدان باعث ترکیب آب و نفت و سنگینی نفت گردید . از این بابت نیز هزینه زیادی متوجه کشور شد . فاصله بین سروش و نوروز حدود ۵۰ کیلومتر و فاصله بین نوروز با خشکی (بهرگان) حدود ۹۰ کیلومتر است .
اما سکوی نمک زدایی در سروش احداث گردید که این موضوع هزینه های بسیار سنگین تعمیر ، نگهداری و نیروی انسانی را به دنبال دارد اما اگر از همان ابتدا سکوی بهره برداری در خشکی احداث می شد هزینه های بسیار کمتر و مدت بهره برداری بسیار طولانی تر می بود . شنیده ها حاکی از این است که شرکت ملی نفت پی به این اشتباه برده و قصد راه اندازی کارخانه نمک زدایی در خشکی را دارد . تنها این یک اشتباه ، صدها میلیون دلار خسارت برای کشور به دنبال داشته است .
اگر ما فاینانس خارجی را سرمایه گذاری در نظر بگیریم می توان گفت که طی چند سال گذشته درخصوص صنایع نفت و بسیاری از پروژه های صنعتی و معدنی کشور فاینانس استفاده شده است. ضمن اینکه فاینانس نوعی وام است و سرمایه گذاری خارجی محسوب نمی شود چرا که وام دهنده سود خود را دریافت می نماید .
فاینانس عوارضی نیز برای کشور به دنبال دارد مثلا در پروژه توسعه سنگ آهن سنگان و دهها پروژه دیگر ، سرمایه گذار خارجی که در مناقصه این پروژه قبول شده از بانک اروپایی وام دریافت نموده تا تجهیزات مورد نیاز پروژه را تامین نماید . شرکت خارجی عنوان نموده که تایید نهایی پروژه را بر عهده دارد و تعهد نموده است پروژه را طبق برنامه به بهره برداری برساند لذا تایید تجهیزات مورد نیاز پروژه و اینکه قطعات و تجهیزات از چه شرکتی خریداری شوند بر عهده پیمانکار است .
با این جریمه آنها علی رغم وجود توان و تخصص بالا در کشور در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات نیاز خود را از کشور خود یا دیگر شرکت های همکار خارجی تامین می نمایند و بدین شکل امکان اعمال قانون حداکثر استفاده از توان ساخت داخل وجود نخواهد داشت مثلا و در پروژه ای که می توان ۷۰ تا ۸۰ درصد قطعات و تجهیزات آن را از داخل تامین نمود حدود ۲۰ درصد تجهیزات پروژه از داخل تامین می گردد . این است یکی از عوارض دردناک استفاده از وام های خارجی یا همان فاینانس .

تحقیقهای مشابه
اهداف و اولویت های سرمایه گذاری خارجی در ایران
6 صفحه - 1500 تومان
چرا در کشور ایران سرمایه گذاری خارجی صورت نمی گیرد
21 صفحه - 3000 تومان
چرا در کشور ایران سرمایه گذاری خارجی صورت نمی گیرد
20 صفحه - 4000 تومان
جریان سرمایه گذاری خارجی در کشور های توسعه نیافته
29 صفحه - 3500 تومان
بررسی تاثیر سرمایه گذاری بر توسعه روستایی گیلان
7 صفحه - 1500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - سرمایه گذاری مشترک 14
18 صفحه - 5200 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - سرمایه گذاری های RD در شرکت خانوادگی
18 صفحه - 18000 تومان
نقش بورس به عنوان منبع مالی سرمایه گذاری داخلی - روش تحقیق
14 صفحه - 3000 تومان
نقش بورس به عنوان منبع مالی سرمایه گذاری داخلی - روش تحقیق
14 صفحه - 2500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - سرمایه گذاری شرکتی در بازارهای نوظهور آسیا 22
26 صفحه - 26000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - نقش استعاره ها در زبان بانکداری سرمایه گذاری 16
17 صفحه - 17000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - مفهوم ارزش زمانی پول در سرمایه گذاری اسلامی 23
24 صفحه - 24000 تومان
آشنایی با بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری در آن
112 صفحه - 16000 تومان
چشم انداز بازار سرمایه ایران در سال 1404
25 صفحه - 3000 تومان
اثرسرمایه گذاری مستقیم خارجی بررشد اقتصادی- روش تحقیق
20 صفحه - 4000 تومان
انواع روشهای قیمت گذاری ایران و جهان
18 صفحه - 2500 تومان
بررسی تجارت داخلی و خارجی ایران طی برنامه چهارم توسعه
39 صفحه - 4000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007