شنبه 30 تیر 1397
بازدید امروز : 3047 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پول و ارز بانکداری
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پول و ارز بانکداری
تعداد صفحه :
24
قیمت :
3000 تومان

پول و ارز بانکداری
فصل اول
تاریخچه پیدایش پول و بانکداری
اولین نیاز که منجر به انتخاب پول شد نیاز به مبادله بوده است.
انواع پول : پول کالایی ، کالای پولی ، پول دولتی ، دسته چک ، کارت اعتباری
سپرده های دیداری + اسکناس و مسکوکات در دست اشخاص = پول
پول:
1. کالای پول : تعداد محدودی از کالاها به عنوان واحد سنجش قرار گرفته اند که با توجه به عرف و شرایط خاص از یک جامعه به جامعه دیگر متفاوت است. به طور کلی نقش واسطه مبادله را بازی می کنند (مثل غلات در ایران)
2. کالای پولی فلزی : طلا و نقره به دلیل کمیابی نسبی و ویژگی های موردنظر به عنوان وسیله مبادله مناسب بودند و همچنین به دلیل پذیرش عمومی به عنوان وسیله مبادله و سنجش و ذخیره ارزش ها تقاضایی مازاد بر تقاضای کالایی آنها به وجود می آید.
3. پول کالایی (پول کاغذی) اسکناس با پشتوانه: به دلیل افزایش حجم مبادلات به وجود آمد. اولین شرط برای به وجود آمدن چنین معامله ای اعتماد است. پول دولتی( اسکناس بدون پشتوانه) : واحد سنجش و یکی از انواع ابزار مبادله و ذخیره
4. پول بانکی ( سپرده): بانک های بازرگانی همانند بانک های مرکز می توانند پول آفرینی کنند که این کار از طریق اعتبارات صورت می گیرد. پول آفرینی از سپرده گذاری مردم نزد بانک ها ایجاد می شود. صدور کارت های اعتباری نیز نوعی پول آفرینی است.
بانکداری :
1. بانک آمستردام : در قرن هفدهم با تمرکز دادوستد در کشور تأسیس شد. فعالیت عمده آن ، استاندارد نمودن سکه هایی از فلزات گران بها بود
2 . بانک سوئد : اولین بانکی سهامی که به منظور استفاده از سپرده ها و ایجاد قرضه آغاز به کار کرد و پس از مدت کوتاهی مبادرت به انتشار اسکناس نمود و به علت عدم رعایت سپرده به ذخیره ورشکست شد.
3. بانک انگلستان : دومین بانک سهامی با سرمایه ای نزدیک به یک میلیون و دویست هزار لیره . طبق شرایط امتیاز نامه ، بانک حق دریافت سپرده از اشخاص ، شرکت در معاملات اسنادی مثل خرید و فروش بروات تجارتی و ایجاد قرضه بانکی و انتشار اسکناس را بر عهده داشت.
4. بانک عمومی فرانسه : جان لاو مؤسس آن بود وی مبادرت به تشکیل کمپانی غرب نمود و پس از مدت کوتاهی انحصار ضرب پول را به دست آورد. تداخل فعالیت بانک و کمپانی غرب موجب عدم اعتماد مردم و در نتیجه ورشکستگی این بانک شد.
بانکداری در ایران :
1. بانک جدید شرق : یک شعبه در تهران و پس از مدت کوتاه شعبه های دیگری در شهرهای بزرگ ایران مثل رشت ، اصفهان و.... دایر شد . از فعالیت های مهم آن به سپرده های دیداری و مدت دار ، بهره پرداخت می کرد . و همچنین تعداد محدودی حواله که قابل تبدیل به طلا بود نیز صادر می کرد. که در نهایت مختل شد.
2. بانک شاهنشاهی : کسب 60 ساله امتیاز. ایجاد این بانک از دولت ایران کسب شد و این بانک علاوه بر فعالیت های بانکی و تجاری به طور انحصاری به نشر اسکناس می پرداخت و نقش بانک مرکزی را درون آن ایفا می کرد.
3. بانک استقراضی ایران : ژاک پولیا کوف از اهالی روسیه تزاری امتیاز ایجاد بانک استقراضی ایران را به دست آورد. به دلیل عدم جلب اعتماد مردم به دولت ایران تحویل داده شد. 4. بانک سپه : اولین بانک ایرانی که در جهت امور مالی و به کار انداختن وجوه صندوق بازنشستگی درجه داران ارتش تأسیس شد. عملیات بانک به صورت افتتاح حساب جاری ، نقل و انتقال وجوه و ایجاد قرضه بانکی و ... بود
قوانین بانکی در ایران :
وظایف هیأت نظارت بر بانک ها : 1. اجازه تأسیس بانک ، تعطیل بانک پس از تأسیس ، اجرای سیاست پولی و اعتباری ، معاملات ارزی بانک ها و...
فصل اول وظایف نظام بانکی در دو ماده به شرح زیر تصویب شد.
ماده 1 اهداف نظام بانکی :
1. استقرار نظام پولی و اعتباری بر مبنای حق و عدل
2. حفظ ارزش پول و ایجاد تعادل در موازنه پرداخت ها و تسهیل بازرگانی
3. فعالیت در جهت تحقق اهداف و سیاست ها و برنامه های اقتصادی دولت جمهوری اسلامی و...
ماده 2 (بررسی و تعیین نظام بانکی ) :
از جمله وظایف مهم انتشار اسکناس ، عملیات بانکی ارزی ، اعمال سیاست های پولی و اعطای وام
فصل دوم این قانون به تجهیز منابع پولی می پردازد.
بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا ف بانک ها مجازند :
الف) سپرده های قرض الحسنه جاری و پس انداز
ب) سپرده های سرمایه گذاری مدت دار
در فصل سوم تسهیلات بانکی و نحوه اعطای اعتبارات و مشارکت در بانک ها در فعالیت های بازرگانی و تولیدی مشخص می شود. مثل : ماده 16 : بانک ها نمی توانند به منظور ایجاد تسهیلات لازم و گسترش امور تولیدی ، بازرگانی و خدماتی ، مبادرت به جعاله نمایند.
در فصل چهارم بانک مرکزی و سیاست پولی تعیین شده است.
مثل : تعیین حداقل و حداکثر نسبت سود بانک ها در معاملات اقساطی


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007