موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : کنترل بیماری های مشترک انسان و حیوان و مسمومیت
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
کنترل بیماری های مشترک انسان و حیوان و مسمومیت
تعداد صفحه :
21
قیمت :
9000 تومان

بخش اول :
کنترل بیماری های مشترک انسان و حیوان ( زئو نوزها )
بـیماری های مشترک بین انسان و حیوانات به آن گروه از بیماری ها و عفونت هایی اطلاق می گردد که به طور طبیعی بین انسان و حیوانات مهره دار قابل انتقال می باشند.
تاکنون بالغ بر 500 بیماری عفونی مهم در حیوانات شناسایی شده اند که حدود 200 نوع آن ها را می توان جزو بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قلمداد نمود البته با پیشرفت تحقیقات دایماَ به فهرست بیماری های مشترک اضافه می شود با توجه به مطالعات که تاکنون در ایران صورت گرفته است حداقل 24 عامل بیماری زا از گروه باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها ، کرم ها ، تک یافته ها و بند پایان هستند که بین انسان و حیوانات مشترک می باشند.
راه های انتقال
1 - مستقیم : تماس مکرر و بسیار نزدیک انسان با حیوانات احتمال انتقال مستقیم عوامل عفونی بیماری های مشترک و ابتلا به آنها را تشدید می کند .مثل تب مالت ، کسیت هیداتید و غیره 2 – غیر مستقیم : به طور طبیعی انسان از طریق خاک و مواد غذایی آلوده و یا بند پایان خونخوار به روش غیر مستقیم در معرض ابتلا قرار می گیرد که با از بین رفتن منابع تولید پروتئین و کاهش درآمد کشور سلامت جامعه تحت تأثیر قرار می گیرد.
افراد در معرض خطر :
بیماری های مشترک اغلب نزد کسانی که باحیوانات لاشه و دیگر محصولات حیوانی سرو کار دارند دیده می شود در میان این مشاغل می توان از دامپزشکان ، کارکنان کشتارگاهها ، دامداران ، شیردوشان و کسانی که در کارخانه های فرآورده های حیوانی کار می کنند نام برد. این بیماری ها در گروه دیگری از افراد از قبیل کشاورزان ،کارگران فاضلاب ها ، ماهیگیران شکارچیان و معدنچیان که در فعالیت های شغلی خود با گل و خاک آلوده با ترشحات عفونی حیوانات در تماس هستند نیز دیده می شود و بالاخره عده ای از بیماری های مشترک به دلیل آنکه از راه غذاهای آلوده ای مثل شیرو گوشت انسان را مبتلا می سازند که در این حالت اختصاص به مشاغل خصوصی نداشته و اکثر مردم در معرض ابتلا به آن ها قرار دارند.
مراحل پیشگیری
1 ) جلوگیری از ورود عامل عفونی به منطقه ی جغرافیایی پاک و عاری از آن عامل ، این عمل به وسیله غرنطینه انجام می شود.
2 ) محافظت گروهی از افراد جامعه از ابتلا به بیماری خاصی که در حوزه جغرافیایی آن جامعه وجود دارد بهداشت محیط و پیشگیری دارویی انجام می شود.
3 ) آموزش بهداشت در زمینه چگونگی ابتلا به یک بیماری و انجام اقداماتی که منجر به جلوگیری از ابتلا به آن بیماری می گردد.
4 ) اقدامات اساسی برای تشخیص سریع بیماری در بین افراد جامعه در زمانی که بیماری به حالت نهفته در افراد آن اجتماع وجود دارد و هنوز نشانه های آن بروز نکرده است در این مورد مبتلایان در مرحله ای از ابتلا قرار دارند که به نحوی می توان آن ها را تحت کنترل قرار داد.
بیماری توکسو پلاسموز
توکسو پلاسموز توسط یک انگل تک سلولی به نام توکسو پلاسما ایجاد می گردد انگل در داخل سلول های پوششی روده تکثیر می یابد. میزبان مشخص توکسو پلاسما خانواده گربه سانان می باشد که از طریق مدفوع خود انگل را به شکل ( اوسیست ) دفع می کنند که برای سایر جانداران از جمله انسان آلوده کننده می باشد.
علایم بالینی :
در توکسو پلاسموز انگل ها از طریق دستگاه گوارش وارد بدن شده و از طریق این دستگاه خود را به جریان خون ولنف می رسانند عفونت توکسو پلاسموز اغلب بدون علامت بوده ولی گاهی با بثورات جلدی مشخص می گردد بزرگی غیر چرکی غددلنفاوی معمولاَ در ناحیه گردن دیده می شود و تب و ضعف شایع می باشد در عفونت توکسو پلاسموز گرفتاری مغز به صورت میکرو سفالی هیدروسفالی وگرفتاری پرده شبکیه دیده می شود

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007