موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : روابط عمومی و تبلیغات
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
روابط عمومی و تبلیغات
تعداد صفحه :
29
قیمت :
7000 تومان

« مقدمه »
بحث مرزهای روابط عمومی و تبلیغات، شباهتها و تضادهای آنها و سوالاتی مانند : آیا روابط عمومی همان تبلیغات است؟ آیا تبلیغات بخشی از روابط عمومی است؟ و آیا روابط عمومی و تبلیغات از یکدیگر مجزا بوده و از دو مقوله اند؟
سالهاست که به طور اعم بین عامه مردم و به طور اخص در مجامع روابط و دفاتر تبلیغات و محافل دانشگاهی و بعضاً در رسانه های جمعی و بین مدیحه ای و مسئولین موسسات مطرح است. به ویژه دانش پژوهان جامه شناسی، علوم اجتماعی و انسانی و علوم ارتباطات اجتماعی کنجکاوانه و مشتاقانه در جستجوی یافتن پاسخهای مستدل و روشنی دراین زمینه ها هستند اما حقیقت این است که تاکنون عمدتاً راه به جای نبرده است. و کماکان ابهامات و تردیدها پابرجا و برقرارند زیرا صاحب نظران مرتبط با این موضوع اعم از خارجی و داخلی در آثار خود یا بدین مهم اشاره ای نداشتند و یا نظریات متفاوتی در این مورد ابراز داشته اند. 1- برخی از مفسران تفاوتی بین روابط عمومی و تبلیغات از لحاظ هدف و عملکرد نمی بینند و عقیده دارند که در این رابطه اهداف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی، ابزارهای ارتباطات را توجیه می کند.
تبلیغات می تواند یک اسلحه در اسلحه خانه روابط عمومی باشد یا روابط عمومی را می توان به عنوان یک ابزار تبلیغات به کار گرفت. 20 برخی دیگر از مفسران براین باورند که در پشت هر روابط عمومی، قوه مجریه در کمین مبلّغ است و اینکه هر چه صدای اعتراض به تضاد در واقعیت بلندتر باشد احتمال و امکان تبلیغ در بعد منفی لغت وجود دارد و این امر درحال حاضر وجود دارد و صورت می گیرد. 3- عده ای معتقدند تبلیغ در همه جا می باشد هیچ کس از تبلیغ فرار نمی کند. بسیاری از شیوه های ارتباطی را می توان به عنوان تبلیغ به حساب آورد. تبلیغات ارتباطات و روابط عمومی به صورت نزدیکی درهم آمیخته شده اند.و تشخیص آن به سادجگی نیست باید واقع گرایانه تشخیص دهیم که در همه فعالیتهای ارتباطی مادر روابط عمومی با زمینه اطلاعات با عناصر تبلیغاتی روبرو هستیم. تبلیغات می تواند اسبی باشد که کالسکه ای از فرشتگان را می کشد یا حیوان درنده خویی باشد که واگنی از شیاطین را می برد. 4- از زمانی که لغت تبلیغات هم به صورت منفی وهم به صورت مثبت مورد استفاده قرار گرفت، باید پرسید که آیا این لغت حتی زمانی که به صورت مثبت استفاده می شود می تواند یک معادل کامل برای روابط عمومی باشد.
عده ای از دست اندرکاران روابط عمومی در بعضی از کشورها با این بیان موافقند و عده ای هم به دلایل تاریخی، فرهنگی و سیاسی هرگز قبول ندارند که لغت تبلیغات نتوانسته است در یک حس مثبت به کار برود.
خلاصه در بحث روابط عمومی و تبلیغات، صاحبنظران و اندیشمندان نتوانسته اند به یک نقطه نقطه مشترک و جامع دست پیدا کنند. و علت آن شاید مشخص نبودن تعریف دقیق و جامع از روابط عمومی و تبلیغات است که سبب شده است وظایف روابط عمومی و تبلیغات با هم تداخل پیدا کند و صاحبنظران نظرات متفاوت و گه متضاد را در این خصوص بیان کنند. پس باید به عنوان یک دست اندرکار امور روابط عمومی بدانیم حوزه فعالیت تبلیغات و روابط عمومی کدام است؟
در ابتدا به تعریفی دقیق از تبلیغات و انواع و اقسام آن و سپس به تعریف روابط عمومی و کارکردهای آن و در نهایت به تفاوت های آنها می پردازیم.
« تبلیغات »
پدیده تبلیغات را که جمع تبلیغ و به معنای ابلاغ و رساندن پیام است. شاید بتوان یکی از خلاقیت های زیبای شناسی بشر دانست که توانسته است بخصوص در نتیجه دوم قرن بیستم در همه زمانها و مکانها حضور یابد و نقش آفرینی کند. این پدیده به عنوان یک فرایند ارتباطی آثار مثبت و منفی را با توجه به نقش فرستنده و گیرنده واین که چه کسی تبلیغ می کند، چه موقع تبلیغ میکند، کجا تبلیغ می کند، چه تبلیغ می کند و چرا تبلیغ می کند، در پی دارد. آثار منفی و مثبت آن بخصوص در سطحی کردن نگرش مردم و اثار مثبت آن بر تولید و توزیع و مصرف کالا بخصوص به عنوان استراتژی رقابت در عرصه اقتصادی هر روزه در محافل جامعه شناسی و ارتباطات مطرح و مورد نظر قرار می گیرد. بطوری که مکاتب بزرگی همچون مکتب انتقادی فرانکفورت یکی از محوری ترین مباحث خود را نقش مخرب آگهی تبلیغاتی قرار داده است.
به همین خاطر است که تبلیغات درعمل گاهی مقدس و مشروع تلقی می شود که اطلاع رسان، بازگو کننده عقاید، گروه، جمعیت، حزب و یا توضیح پیشرفتها و کارکردها و اطلاعات واقعی رویدادها و مشخصات صحیح اشیا، وکالایی است که سطح آگاهی های عمومی مردم را بالا می برد.
و گاهی واژه تبلیغ در اذهان عمومی با سوء ظن همراه است. و زمانی است که مخاطبین پیام را مشکوک، ناقص، دروغ و مغرضانه می پندارند و در مقابل آن واکنش خشم و نفرت از خود بروز می دهد به طور کلی تبلیغات جهت دادن به جریانی از پیش موجود است.
« تعریف تبلیغ »
در زبانها و فرهنگها، اصطلاحات گوناگونی به منظور بیان مفهوم تبلیغ استعمال می گردد. مثلاً در لغت عرب « تبلیغ » دعوت، اعلام و دعایه و امثال آن، در فرهنگ غربی معمولاً واژه پسروپاگاندا (propaganda ) و یا ایندوکتری نیشن (indoctrination ) مورد استفاده قرار می گیرد. پروپاگاندا از ریشه لغت لاتینی پروپارگاره مشتق شده است کلمه پروپارگاره به معنای نشاکردن برای تولید مجدد گیاه و به الطبع تولید کردن و تولید مثل است و معنی وسیع و کلی تر آن پخش کردن و افزودن است. اما در اصطلاح تعاریف متفاوتی از تبلیغات از سوی اندیشمندان و صاحب نظران ارائه شده است.. وی معتقد است که آگهی نمایشی است که به وسیله یک شخص یا موسسه معین انتشار می یابد و هدف آن نفوذ در عقاید و اعمال مردم است.
تبلیغات عبارت است از : ارتباط و معرفی غیرشخصی محصول یا خدمت ازطریق حاملهای مختلف در مقابل دریافت وجه برای موسسات انتفاعی و غیرانتفاعی، یا افرادی که به نحوی در پیام مشخص شده اند.
........

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007