موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : دانستنیهای ورزش هندبال
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
دانستنیهای ورزش هندبال
تعداد صفحه :
25
قیمت :
9000 تومان

فهرست مطالب
تاریخچه و تشکیلات هندبال
تاریخچه ی هندبال در ایران
تشکیلات هندبال
نحوه ی برگزاری مسابقات جهانی
مقررات بین المللی هندبال
عناصر سازنده ی بازی هندبال
تاکتیک های حمله و دفاعی
تاریخچه و تشکیلات هندبال
هومر (Homer) شاعر بزرگ یونانی، در اثر جاوید خود – ادیسه – بازیکنان هندبال را مورد ستایش قرار داده است. در مقبره ای در شهرک تایخی دپیلیون در نزدیکی آتن ، این کلمات در روی سنگ نبشه ای به چشم می خورد: «این توپ بازی ظریف با دست ، این حرکات موزون با توپ.»
در دوران قبل از مسیحیت ، در کرانه های رود نیل بازیی که درآن توپ وجود داشت ، انحصاراً به وسیلة دست بازی شده است و کاوشهای باستان شناسی شاهد این مدعاست. یکی از شاعران آلمانی در قرن 13 میلادی از بازی کج بال Catch- Ball و شاعر دیگری ازهمان قرن به توصیف بازی هندبال در مسابقات شوالیه ها می پردازد.
مطالعات تاریخی، وجود بازی سنتی هندبال رادر قرون بعدی نیز تائید می کند.
بر خلاف نظریة عده ای از محققان، نمی توان با اطمینان گفت که منشأ هندبال امروزی در آلمان بوده است هولگر نیلس- یکی از مربیان دانمارکی – نوعی هندبال ابتکاری خود را در سال 1904 به جامعة ورزش معرفی کرد و در سال 1954 دانمارکی ها 50 سالگرد تأسیس فدراسیون هندبال خود را جشن گرفتند. همین مربی در سال 1906 به انتشار قوانین این ورزش مبادرت کرد و یکی از جراید دانمارکی در سال 1911 از مسابقات هندبالی یاد کرد که هزاران تماشاگر داشته است. در سال 1907 یک معلم ورزش بانوان در شهر برلن آلمان اولین تیم هندبال دختران را تشکیل داد. او معتقد بود که پسران با شرایط جسمانی خود می توانند به ورزش فوتبال بپردازند، ولی دختران که در اغلب موارد به بوتة فراموشی سپرده می شوند، باید ورزش مخصوص داشته باشند و هندبال ورزشی است که با شرایط جسمانی آنها مطابقت کامل دارد. در این بازی نیازی به لگد زدن یا درگیر شدن نیست. گرفتن و پرتاب کردن توپ امتیاز خاص این ورزش است. مقررات بازی با روحیة غالب آن زمان جنگ و دوئل بر سر تصاحب توپ را منع می کرد. هماهنگی داشت.
اندازة محیط توپی که با آن بازی می شد،71 سانتی متر بود. چون گرفتن توپ مهمترین کار این بازی محسوب می شد، توپ بزرگ برای این منظور راحت تر بود.
دو سال بعد ، یکی دیگر از معلمان ورزش برلن به نام کارل شلنز(Carl Schelenz) هندبال دیگری را که محصول فکر خود او بود عرضه کرد. در بازی هندبال او ،توپ کوچکتر بود؛ پرتابها محکمتر و جدال بر سر توپ مجاز. او همچنین مقرر کرد که بازیکنان مجازند قبل از پرتاپ یا پاس دادن توپ، فقط سه قدم با آن بردارند. بازی هندبال در آن زمان در زمین فوتبال انجام می شد. به این ترتیب اساس هندبال با اقتباس از برادر بزرگتر یعنی فوتبال پایه ریزی شد و مفاهیمی چون دروازه بان ، دروازه، و محوطة 6 متری که فاصلة مطلوبی برای پرتابهای گل بود از فوتبال اخذ شدند و به سرعت مبنای قواعد هندبال قرار گرفتند.
در تاریخ اول فوریه 1920 م . دو تیم آلمانی در شهر برلن اولین مسابقه را طبق قوانین شلنز برگزار کردند. رفته رفته سایر کشورهای اروپایی نیز قوانین بازی هندبال شلنز را پذیرفتند. پس از تأسیس فدراسیون هندبال در بسیاری از کشورهای اروپایی، در سال 1933 هندبال به طور رسمی جزء برنامه های ورزشی المپیک 1936 برلین قرار گرفت. البته هندبال در زمین باز، به عنوان یکی از رشته های المپیک، فقط همین یکبار و به منظور خشنودی کشور میزبان انجام شد. در حالی که بازی هندبال در زمین باز ، اشاعة بیشتری می یافت ، در کشورهای اروپای شمالی رویداد دیگری در حال پیشرفت بود. شرایط هوا در کشورهایی از قبیل دانمارک، سوئد، نروژ و فنلاند امکان بازی در فضای باز را محدود می ساخت ؛ زیرا تابستانها خیلی کوتاه و بهار و پاییز غالباً همراه با بارندگیهای زیاد بود. برف و یخبندان زمستان نیر استفاده از زمین را کاملاً غیر ممکن می ساخت. به ناچار بازیکنان هندبال در کشورهای اروپایی به جستجوی محلهای سقف دار یا سالنهای سرپوشیده به هر نوع و اندازه ای پرداختند و از اینجا بود که نیاز به کوچک سازی و تغییر و تبدیل این بازی احساس شد. عدم وابستگی هندبال به شرایط جوی، منجر به پدید آمدن اسلوبها و ترفند های متنوعتر و ظریفتر در این بازی گردید.
به این ترتیب هندبال در زمین بزرگ و باز که به تازگی مورد توجه قرار گرفته بود، به داخل سالنهای سربسته کشانیده شد و در نتیجه ، انجام یک سلسله تغییرات درآن اجتناب ناپذیر گردید.
این تغییرات موجب پیدایش بازی جدیدی به نام هندبال سالنی یا هندبال هفت نفره گردید.
امام مهمترین واقعه در سرگذشت هندبال زمانی رخ داد که کنگرة کمیتة بین المللی المپیک در سال 1956 در مادرید، هندبال سالنی را به عنوان یکی از رشته های ورزشی در برنامة بازیهای المپیک 1972 مونیخ قرار داد. ازاین تاریخ به بعد بود که هندبال 11 نفره در زمین باز، کنار گذاشته شد و فقط بازی هندبال سالنی یا هفت نفره به عنوان تنها نوع بازی هندبال رایج شد. از زمان برگزاری بازیهای المپیک 1972 مونیخ ، هر گونه تردید در رسمیت بخشیدن به بازی هندبال از بین رفت و اصطلاحات این بازی نیز به زبانهای انگلیسی و فرانسه که دو زبان رسمی کمیتة بین المللی المپیک هستند، وضع و رایج شد.
تاریخچة هندبال در ایران
در سال 1354 ، سازمان تربیت بدنی با تأسیس فدراسیون هندبال کشور موافقت نمود و از سال 1355 مسابقات کشور به طور رسمی آغاز شد.
. ........

تحقیقهای مشابه
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007