جمعه 14 فروردین 1399
بازدید امروز : 6287 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق
سفارش پیشینه پژوهش سفارش از طریق تلگرام یا واتس آپ

موضوع : بررسی و تجزیه و تحلیل الگوریتم مورچگان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
بررسی و تجزیه و تحلیل الگوریتم مورچگان
تعداد صفحه :
42
قیمت :
7000 تومان

مقدمه
الگوریتم یا خوارزمی مجموعه‌ای متناهی از دستورالعمل‌ها است، که به ترتیب خاصی اجرا می‌شوند و مسئله‌ای را حل می‌کنند. به عبارت دیگر یک الگوریتم، روشی گام به گام برای حل مسئله است. شیوه محاسبه معدل در مدرسه، یکی از نمونه‌های الگوریتم است.
تمام الگوریتم‌ها باید شرایط و معیارهای زیر را دارا باشند
ورودی: یک الگوریتم باید هیچ یا چندین پارامتر را به عنوان ورودی بپذیرد؛
خروجی: الگوریتم بایستی حداقل یک کمیت به عنوان خروجی (نتیجه عملیات) تولید کند؛
قطعیت: دستورات الگوریتم باید با زبانی دقیق، و بی‌ابهام بیان شوند. هر دستورالعمل نیز باید انجام‌پذیر باشد. دستوراتی نظیر «مقدار ۶ یا ۷ را به x اضافه کنید» یا «حاصل تقسیم پنج بر صفر را محاسبه کنید» مجاز نیستند؛ چرا که در مورد مثال اول، معلوم نیست که بالاخره چه عددی باید انتخاب شود، و در خصوص مثال دوم هم تقسیم بر صفر در ریاضیات تعریف نشده‌است. محدودیت: الگوریتم باید دارای شروع و پایان مشخصی باشد، به نحوی که اگر دستورات آن را دنبال کنیم، برای تمامی حالات، الگوریتم پس از طی مراحل شمارا و متناهی خاتمه یابد. به علاوه، زمان لازم برای خاتمه الگوریتم هم باید به گونه‌ای معقول، کوتاه باشد.
واژهٔ الگوریتم از نام دانشمند ایرانی، محمد ابن موسی خوارزمی، گرفته شده است. کتاب معروف الجبر و المقابله خوارزمی که حاوی دستورالعمل‌های مختلف برای حل مسائل محاسباتی است، از راه ترجمه به زبان اسپانیایی در اروپا شناخته شد و نام عربی او، الخوارزمی، (از طریق آوانگاری آن در زبان اسپانیایی و سپس ورود آن به دیگر زبان‌های اروپایی) مترادف شد با «دستورهای حل مسائل».
در علوم رایانه، یک الگوریتم را یک روال محاسباتی خوش‌تعریف می‌دانند، که مقدار یا مجموعه‌ای از مقادیر را به عنوان ورودی (Input) دریافت کرده و پس از طی چند گام محاسباتی، ورودی را به خروجی (Output) تبدیل می‌کند. بجز این، الگوریتم را ابزاری برای حل مسائل محاسباتی نیز تعریف کرده‌اند. ساخت و طراحی الگوریتم مناسب در مرکز فعالیت‌های برنامه‌سازی رایانه قرار دارد. یک برنامه رایانه‌ای، بیان یک یا چند الگوریتم با یک زبان برنامه‌نویسی است. مفهوم الگوریتم را معمولاً با تشبیه به دستور آشپزی توضیح می‌دهند. مثلاً اگر بخواهیم آبگوشت درست کنیم (عمل مورد نظر) با فرض اینکه مواد خام را داریم (حالت اولیه) مراحل مشخصی را باید طبق دستور آشپزی طی کنیم (دستورالعمل‌ها) تا به آبگوشت آماده (حالت پایانی) برسیم. البته الگوریتم‌ها معمولاً پیچیده‌تر از این هستند. الگوریتم گاه دارای مراحلی است که تکرار می‌شود (در مثال آبگوشت مثلاً چند بار باید نمک زد یا آب اضافه کرد) و یا در مرحله‌ای نیازمند تصمیم‌گیری است (اگر نمک کافی است دیگر نمک نمی‌زنیم، اگر کافی نیست نمک می‌زنیم). اگر الگوریتم برای عمل مورد نظر مناسب نباشد و یا غلط باشد به نتیجه مورد نظر نمی‌رسیم. مثلاً اگر الگوریتم آبگوشت را با مواد اولیه کباب انجام دهیم واضح است که به آبگوشت نمی‌رسیم. باید بدانیم برای هر الگوریتم تعریف متغیر ها و طراحی مرحله به مرحله بسیار مهم است. زیرا الگوریتم باید بداند بر روی چه متغیر هایی، چه اعمالی را انجام دهد و نتیجه را در غالب چه متغیر ها یا پارامتر هایی نشان دهد. معمولاً برای حل یک مسئله، روش‌ها و الگوریتم‌های گوناگونی وجود دارند؛ یک الگوریتم ممکن است عمل مورد نظر را با دستورات مختلف در مدت زمان و یا کار کمتر یا بیشتری نسبت به الگوریتم دیگر انجام دهد. به همین دلیل، انتخاب الگوریتم مناسب و کارا اهمیت زیادی در موفق بودن و کارایی برنامه رایانه‌ای دارد. الگوریتم‌ها به عنوان یک فناوری مطرح هستند و دانشمندان آنها را طراحی، تحلیل، و مطالعه می‌کنند. تحلیل الگوریتم‌ها رشته‌ای است که به بررسی کارایی الگوریتم‌ها می‌پردازد. تحلیل الگوریتم‌ها یعنی پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای اجرای یک الگوریتم، همچون: حافظه، پهنای‌باند ارتباطی، سخت‌افزار، و از همه مهمتر، زمان. کارایی یا پیچیدگی هر الگوریتم را با تابعی نشان می‌دهند که تعداد مراحل لازم برای اجرای الگوریتم را برحسب طول داده ورودی، یا میزان محل‌های لازم حافظه را بر حسب طول داده ورودی نشان می‌دهد.در بعضی کشورها، مثل آمریکا اگر تعبیه فیزیکی الگوریتمی ممکن باشد (برای مثال، یک الگوریتم ضرب که می‌شود آن را در واحد محاسبهٔ یک ریز پردازنده تعبیه کرد) می‌شود آن الگوریتم را به ثبت رساند.
بخش اول: معرفی:
در این مقاله هدف کلی ما الگوریتم اکتشافی است که می تواند برای حل مسائل بهینه سازی ترکیبی مختلف استفاده شود. این الگوریتم خصوصیات زیر را داراست:
-) تطبیق پذیر است، یعنی می تواند برای نسخه های مشابه از یک نوع مساله به کار رود. به عنوان مثال میتوان مساله فروشنده دوره گرد را به مساله فروشنده دوره گرد نامتقارن تعمیم داد.
-) قوی است می تواند با تغییرات کمی برای مسائل بهینه سازی ترکیبی دیگر مانند مسائل تخصیص درجه دوم بکار رود.
در بحثی که در این مقاله داریم فعالیتهای جستجو که مورچه نامیده می شوند. واحدهایی با قابلیتهایی با پایه بسیار ساده که تا حدودی رفتار مورچه های واقعی را دارد. در حقیقت کنکاش بر روی رفتار واقعی مورچه ها بخش عمده کار ما خواهد بود. یکی از مسائلی که بوسیله پژوهشگران مطالعه شده است این است که بفهمند خیلی از حیوانات نابینا مانند مورچه ها چگونه می توانند کوتاهترین مسیر را از کلونی شان تا منابع غذا پیدا کنند. فهمیدند که استفاده متوسط برای ارتباط اطلاعات در میان مسیرهای مشخص است و برای تصمیم گیری اینکه از کجا برویم به کار می رود. وقتی که یک مورچه به تنهایی به صورت تصادفی حرکت می کند مورچه ای که او را دنبال می کند می تواند مسیر او را شناسایی کند و با احتمال بسیار قوی تصمیم بگیرد و او را دنبال کند. بنابراین مسیر بوسیله فرمن مورچه دنبال کننده نمایان تر می شود. وقتی که مورپه های بیشتری از ان مسیر عبور می کنند مسیر برای سایر مورچه ها جذب کننده تر می شود. این فرآیند خصوصیت بازخورد مثبت حلقه است. یعنی احتمال اینکه یک مورچه یک مسیر را انتخاب کند با زیاد شدن تعداد مورچه هایی که قبلا از آن مسیر رد شده اند، زیاد می شود.
نمونه تجربی این فرآیند در شکل یک نمایش داده شده است. یک مسیر است که مورچه ها دارند راه می روند ( بر عنوان مثال از منبع غذایی A به سمت لانه E ) ناگهان یک مانع در مسیر نمایان می شود. بنابراین در موقعیت B ( یا برای مورچه هایی که دارند بر می گردند در موقعیت D ) باید تصمیم بگیرند که به راست بپیچند یا به چپ. این انتخاب تحت تاثیر فرمونهای باقی مانده به وسیله مورچه های قبلی خواهد بود. سطح بیشتر فرمون در سمت راست به مورچه محرک قویتری می دهد بنابراین احتمال قویتری برای چرخش به راست وجود دارد. اولین مورچه ای که به موقعیت B می رسد همانا احتمال را برای چرخش به راست یا چپ دارد ( با این تفاوت که هیچ گونه فرمون قبلی برای دو مسیر وجود ندارد). چون مسیر BCD از BHD کوچکتر است. اولین مورچه ای که از BCD میرود، زودتر از اولی مورچه ای که از BHD می رود به نقطه D می رسد.
نتیجه اینکه مورچه ایی که از E به D می رود. فرمون بیشتری که در مسیر BCD وجود دارد او را جذب می کند. دلیل این امر این است که نیمی از مورچه ها که مسیر DCB را بتصادف انتخاب می کنند مسیر DCB را در رفت و آمدهای بعدی به مسیر DHB ترجیح می دهند. در نتیجه تعداد مورچه هایی که مسیر BCD را در واحد زمان انتخاب می کنند بیشتر از تعداد مورچه هایی است که مسیر BHD را انتخاب می کنند این باعث می شود که مقدار فرمون های موجود در مسیرکوتاهتر نسبت به مسیر بلندتر رشد بیشتری داشته باشد. بنابراین احتمال اینکه هر مورچه مسیر را انتخاب کند به سرعت به سمت مسیر کوتاهتر متمایل می شود. درنهایت به زودی همه مورچه ها مسیر کوتاهتر را انتخاب می کنند. الگوریتم هایی که ما می خواهیم در بخش بعدی تعریف کنیم مدل هایی است که از مطالعه کلونی های واقعی مورچه ها حاصل شده است. به همین دلیل ما این سیستم را سیستم مورچه نام دارد.
........

تحقیقهای مشابه
پروژه بررسی و تجزیه و تحلیل مشاغل اداره دارایی
70 صفحه - 14000 تومان
بررسی و تجزیه و تحلیل الگوریتم مورچگان
42 صفحه - 7000 تومان
پروژه بررسی تأثیر دوره های کوتاه مدت ضمن خدمت بر کارایی معلمان همراه با پرسشنامه و تجزیه و تحلیل
105 صفحه - 20000 تومان
تعارض کارکنان ( تحلیل و بررسی )
13 صفحه - 1500 تومان
روشهای بررسی و تحلیل پیامهای ارتباطی
44 صفحه - 3500 تومان
پروژه رشته کامپیوتر نرم افزار شبکه حسگر و تحلیل و بررسی آن
20 صفحه - 5000 تومان
پروژه تحلیل و بررسی کارخانه شیر پگاه
21 صفحه - 5000 تومان
پروژه با عنوان تحلیل و بررسی ادبیات نمایشی در گیلان
96 صفحه - 14000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر بررسی و تحلیل شبکه های بیسیم
4 صفحه - 3000 تومان
تنوع زیستی جانوران اهمیت و بررسی و تحلیل آن
33 صفحه - 3000 تومان
پروژه محیط زیست تحلیل و بررسی آلودگی محیط زیست و اکوسیستم و خطرات ناشی از آن
49 صفحه - 8000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - تحلیل و بررسی محیط خارجی یک شرکت 48
16 صفحه - 16000 تومان
پروژه مالی بررسی و تحلیل فروش و سود و زیان در شرکت پگاه
49 صفحه - 12000 تومان
طرح نمودار خورشیدی کتاب زبان فارسی تحلیل و بررسی پاورپوینت
36 صفحه - 5000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی الگوریتم های مسیر یابی 11
15 صفحه - 4000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - بررسی یک الگوریتم تخصیص منبع انرژی بهینه سازی شده برای یک نیروگاه برق مجازی مبتنی بر جامعه
5 صفحه - 5000 تومان
پروژه مالی تجزیه و تحلیل صورتهای مالی در حسابداری
74 صفحه - 7500 تومان
پروژه رشته مدیریت صنعتی تهیه گزارش شناخت و تجزیه و تحلیل سیستم مربوط به کارخانه دستکش گیلان
67 صفحه - 15000 تومان
پروژه رشته کامپیوتر تجزیه و تحلیل تولید و توزیع دارو uml
17 صفحه - 8000 تومان
پروژه مالی رشته حسابداری تجزیه و تحلیل حسابداری در اداره بهزیستی
62 صفحه - 9000 تومان
آشایی و تجزیه و تحلیل شرکت پارس خزر- مدیریت صنعتی
39 صفحه - 6000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - تجزیه و تحلیل تصمیم پذیرش فناوری اطلاعات با استفاده از AHP12
17 صفحه - 6500 تومان
بررسی و تجزیه و تحلیل مساله فرزند كشي در اسلام و عرف
43 صفحه - 5000 تومان
پروژه تجزیه و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران طی سالهای 89- 80
65 صفحه - 12000 تومان
کارسنجی ، تجزیه و تحلیل روشها
11 صفحه - 2500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - رویکردي جدید برای حل مشکل مسیر بحرانی فازی با استفاده از تجزیه و تحلیل حوادث
7 صفحه - 7000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - رویکرد پنهان سازي تصویر بديع بر اساس تجزیه و تحلیل همبستگی برای بیومتریک هاي چندنمايي امن
11 صفحه - 11000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - استفاده از ارزش به دست آمده از تجزیه و تحلیل (EVA) در هزینه مدیریت پروژه ساخت
11 صفحه - 11000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - استفاده از ارزش به دست آمده از تجزیه و تحلیل (EVA) در هزینه مدیریت پروژه ساخت 16
11 صفحه - 11000 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - هنر و فن مراقبت تکاملی در NICU : تجزیه و تحلیل یک ایده کلی 22
8 صفحه - 8000 تومان
شاخص ها و تجزیه و تحلیل آنها
6 صفحه - 1500 تومان
ترجمه مقاله و تحقیق - تحلیل پوششی داده های مونت کارلو همراه با الگوریتم های تکوینی برای اندازه گیری عملکرد مدیریت دانش 26
11 صفحه - 11000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2020 - 2007