جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 1343 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : بررسی و مطالعه فیمینیسم
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
بررسی و مطالعه فیمینیسم
تعداد صفحه :
81
قیمت :
2000 تومان

فهرست مطالب
عنوان
مقدمه
فمینیسم چیست؟
بررسی علل پیدایش فینیسم
بررسی علل تنوع مکاتب فمینیستی
مکتب های فمینیستی
زیر شاخه های فیمینیسم اسلامی
مهم ترین اهداف جنبش فیمینیسم
اصول و مبانی تفکرات فمینیسم اسلامی
نقد فمینیسم اسلامی
زن از دیدگاه اسلام
نقد فمینیسم
نتیجه خلاصه مقاله
فهرست منابع

مقدمه :
مقاله حاضر به یکی از مباحث روز می پردازد . فمینیسم جریانی است خزنده که از متن تفکرات فلسفی و ایدئولوژی غرب برخاست و با طرح ایده ها و شعارهای به ظاهر حق دارانه درباره زنان ، توانست به سرعت در سطح دنیا انتشار یابد و کشورهای اسلامی را فرا بگیرد .
استکبار جهانی و صهیونیسم برای مقابله با اسلام و تضعیف پایه های آن و کنترل جوامع اسلامی با طرح بلند مدتی پا به عرصه گذاشته است و سعی دارد با نابودی نظام خانواده عملا اجتماع مسلمین را دچار تشتت و گسست نماید وحدت و وفاق ملی و مذهبی را از بین ببرد و در نهایت به تسخیر کامل کشورهای اسلامی و استفاده از منابع غنی فرهنگی اجتماعی و اقتصادی مسلمانان بپردازد .
یکی از مهم ترین حربه های دشمن ، دامن زدن به مسائل حقوقی زنان به ویژه در جوامع اسلامی است . ابتکار با آگاهی از سنت های قومی ، قبیله ای و مذهبی کشورهای اسلامی و حساسیت های مسلمانان در مورد زن ، به تبلیغات مسموم و همه جانبه در سطح وسیع پرداخته تا ضمن خشن و غیر منصفانه جلوه دادن چهره اسلام نسبت به مسائل زنان به ویژه حقوق اقتصادی از قبیل ارث ، دیه و نفقه به شبهه افکنی نسبت به آموزه های مترقی اسلام بپردازد . در این مجال وظیفه علما روشنفکران ، محققان و دین پژوهان ، بسیار خطیر و حیاتی است . آنان می بایست ضمن دفاع عقلایی از دین و آموزه های دین و تبیین و به زبان روز در آوردن معارف دینی و اعتقادات اسلامی نیازها و خلاء های فکری جامعه ، به ویژه قشر جوان ، را برطرف کنند و از آن سو ، ضمن کنترل ، بررسی و نقد ایده ها ، تفکرات و فرهنگ های صادراتی غرب حقیقت و ماهیت واقعی آن ها بر ملا سازند تا جوان مسلمان ضریب ظاهر زیبای آن ها را نخورد . کشورهای صنعتی غربی در امر بسته بندی صنایع غذایی نسبت به ما چند گام جلوترند . آن ها از این تکنولوژی در بسته بندی عقاید خود نیز استفاده می کنند ، جریان فمینیسم یکی از صدها کالای بسته بندی شده ای است که وارد کشورهای اسلامی می شد . اما بافت دینی و مذهبی این کشورها اجازه فعالیت را به آن نداد . فمینیسم برای بقا و دوام خود از یک سو و ترجیح و تکثیر خود از سوی دیگر قالب عوض نمود و در شکل و بسته بندی جدیدی به نام فمینیسم اسلامی وارد کشورهای اسلامی شد ، تا با اسم اسلام به مبارزه اسلام بپردازند .
هوشیاری ، دقت ، تبیین ، تفسیر و نقد منطقی تبلیغ و ترویج فراگیر ، از لوازم کار پژوهشگران ، استادان و مسوولان در راه مبارزه فرهنگی و عقلانی با این پدیده است . نیز غنای فرهنگ و تمدن مذهبی – ملی ما بهترین پشتوانه علمی و مهم ترین منبع این مقاله برای نقد و بررسی و طرد این گونه محصولات غربی است .
این مقاله درصد آن است تا ضمن معرفی فمینیسم و غله های آن و برنامه ها و اهداف آن از یک سو و بیان دیدگاه ، متعالی اسلام ، به ویژه درباره مسال زنان از سوی دیگر ضمن دفاع از آموزه های دینی ، به نقد اهداف و آرمان های فمینیسم بپردازد و بیان کند که اسلام و فمینیسم از لحاظ ایدولوژی و جهان بینی ، اصلا با هم قابل قیاس نیستند و بر فرض قیاس ، مانند دو قطب مخالف اند که هیچ گاه با هم تلفیق نمی شوند و مولوی به نام فمینیسم اسلامی را خلق نخواهند کرد .
تاریخچه فمینسم
فمینسم از واژه فمینم از لغت فرانسوی گرفته شده است که ریشه لاتینی هم دارد . در زبان فارسی بعضی از اندیشمندان داخلی ، واژه زنانه نگری را معادل فمینسم پیشنهاد داده اند یعنی از دریچه نگاه زنان ، مسال را تحلیل کرده اند . بعضی از فمنیست های خارجی واژه زن وری را معادل این لفظ قرار داده اند و بعضا آن را به آزادی خواهی زنان معنا می کنند . در اصطلاح دو معنا از واژه فمینسم شده است .
در معنای اول به جنبش ها و نهضت هایی اطلاق می شود که بر اساس الگوی برابری ، داعیه دفاع از حقوق زنان را دارند این معنا ناظر به یک نهضت اجتماعی است نه یک نظریه عملی ، اصطلاح دوم نظریه ای است که تبیین کننده فرو دستی زنان است و آرمان خود را برابری زن و مرد می بیند ، اصطلاح دو نظریه علمی است نه جنبشی اجتماعی . علت اختلاف این دو اصطلاح بحث های مفصل تری می خواهد اما مسئله اول در بحث ما این است که فمینسم چگونه متولد شد ؟
........

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017