سایت تحقیق، سایت نیازمندیهای دانشجویی
موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
امروز : 11 شهریور سال 1394
بازدید امروز : 4064 نفر

موضوع : بررسی و مطالعه فیمینیسم
تحویل در محیط : word  عنوان سفارش : بررسی و مطالعه فیمینیسم
  تعداد صفحه : 81
  قیمت : 2500 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید
<-- نمایش تحقیق بعدی ..... نمایش تحقیق قبلی -->

فهرست مطالب
عنوان
مقدمه
فمینیسم چیست؟
بررسی علل پیدایش فینیسم
بررسی علل تنوع مکاتب فمینیستی
مکتب های فمینیستی
زیر شاخه های فیمینیسم اسلامی
مهم ترین اهداف جنبش فیمینیسم
اصول و مبانی تفکرات فمینیسم اسلامی
نقد فمینیسم اسلامی
زن از دیدگاه اسلام
نقد فمینیسم
نتیجه خلاصه مقاله
فهرست منابع

مقدمه :
مقاله حاضر به یکی از مباحث روز می پردازد . فمینیسم جریانی است خزنده که از متن تفکرات فلسفی و ایدئولوژی غرب برخاست و با طرح ایده ها و شعارهای به ظاهر حق دارانه درباره زنان ، توانست به سرعت در سطح دنیا انتشار یابد و کشورهای اسلامی را فرا بگیرد .
استکبار جهانی و صهیونیسم برای مقابله با اسلام و تضعیف پایه های آن و کنترل جوامع اسلامی با طرح بلند مدتی پا به عرصه گذاشته است و سعی دارد با نابودی نظام خانواده عملا اجتماع مسلمین را دچار تشتت و گسست نماید وحدت و وفاق ملی و مذهبی را از بین ببرد و در نهایت به تسخیر کامل کشورهای اسلامی و استفاده از منابع غنی فرهنگی اجتماعی و اقتصادی مسلمانان بپردازد .
یکی از مهم ترین حربه های دشمن ، دامن زدن به مسائل حقوقی زنان به ویژه در جوامع اسلامی است . ابتکار با آگاهی از سنت های قومی ، قبیله ای و مذهبی کشورهای اسلامی و حساسیت های مسلمانان در مورد زن ، به تبلیغات مسموم و همه جانبه در سطح وسیع پرداخته تا ضمن خشن و غیر منصفانه جلوه دادن چهره اسلام نسبت به مسائل زنان به ویژه حقوق اقتصادی از قبیل ارث ، دیه و نفقه به شبهه افکنی نسبت به آموزه های مترقی اسلام بپردازد . در این مجال وظیفه علما روشنفکران ، محققان و دین پژوهان ، بسیار خطیر و حیاتی است . آنان می بایست ضمن دفاع عقلایی از دین و آموزه های دین و تبیین و به زبان روز در آوردن معارف دینی و اعتقادات اسلامی نیازها و خلاء های فکری جامعه ، به ویژه قشر جوان ، را برطرف کنند و از آن سو ، ضمن کنترل ، بررسی و نقد ایده ها ، تفکرات و فرهنگ های صادراتی غرب حقیقت و ماهیت واقعی آن ها بر ملا سازند تا جوان مسلمان ضریب ظاهر زیبای آن ها را نخورد . کشورهای صنعتی غربی در امر بسته بندی صنایع غذایی نسبت به ما چند گام جلوترند . آن ها از این تکنولوژی در بسته بندی عقاید خود نیز استفاده می کنند ، جریان فمینیسم یکی از صدها کالای بسته بندی شده ای است که وارد کشورهای اسلامی می شد . اما بافت دینی و مذهبی این کشورها اجازه فعالیت را به آن نداد . فمینیسم برای بقا و دوام خود از یک سو و ترجیح و تکثیر خود از سوی دیگر قالب عوض نمود و در شکل و بسته بندی جدیدی به نام فمینیسم اسلامی وارد کشورهای اسلامی شد ، تا با اسم اسلام به مبارزه اسلام بپردازند .
هوشیاری ، دقت ، تبیین ، تفسیر و نقد منطقی تبلیغ و ترویج فراگیر ، از لوازم کار پژوهشگران ، استادان و مسوولان در راه مبارزه فرهنگی و عقلانی با این پدیده است . نیز غنای فرهنگ و تمدن مذهبی – ملی ما بهترین پشتوانه علمی و مهم ترین منبع این مقاله برای نقد و بررسی و طرد این گونه محصولات غربی است .
این مقاله درصد آن است تا ضمن معرفی فمینیسم و غله های آن و برنامه ها و اهداف آن از یک سو و بیان دیدگاه ، متعالی اسلام ، به ویژه درباره مسال زنان از سوی دیگر ضمن دفاع از آموزه های دینی ، به نقد اهداف و آرمان های فمینیسم بپردازد و بیان کند که اسلام و فمینیسم از لحاظ ایدولوژی و جهان بینی ، اصلا با هم قابل قیاس نیستند و بر فرض قیاس ، مانند دو قطب مخالف اند که هیچ گاه با هم تلفیق نمی شوند و مولوی به نام فمینیسم اسلامی را خلق نخواهند کرد .
تاریخچه فمینسم
فمینسم از واژه فمینم از لغت فرانسوی گرفته شده است که ریشه لاتینی هم دارد . در زبان فارسی بعضی از اندیشمندان داخلی ، واژه زنانه نگری را معادل فمینسم پیشنهاد داده اند یعنی از دریچه نگاه زنان ، مسال را تحلیل کرده اند . بعضی از فمنیست های خارجی واژه زن وری را معادل این لفظ قرار داده اند و بعضا آن را به آزادی خواهی زنان معنا می کنند . در اصطلاح دو معنا از واژه فمینسم شده است .
در معنای اول به جنبش ها و نهضت هایی اطلاق می شود که بر اساس الگوی برابری ، داعیه دفاع از حقوق زنان را دارند این معنا ناظر به یک نهضت اجتماعی است نه یک نظریه عملی ، اصطلاح دوم نظریه ای است که تبیین کننده فرو دستی زنان است و آرمان خود را برابری زن و مرد می بیند ، اصطلاح دو نظریه علمی است نه جنبشی اجتماعی . علت اختلاف این دو اصطلاح بحث های مفصل تری می خواهد اما مسئله اول در بحث ما این است که فمینسم چگونه متولد شد ؟
........

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377 - 09111491359      Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net       2007 - 2015