جمعه 26 آبان 1397
بازدید امروز : 1114 نفر

موضوع : بررسی معماری و ساخت انواع دیوارها و دروازه ها
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
بررسی معماری و ساخت انواع دیوارها و دروازه ها
تعداد صفحه :
26
قیمت :
4000 تومان

انواع دروازه ها
دروازه های بیرونی
منظور از دروازه های بیرونی شهر دروازه هایی است که فضا های درونی شهر را با بیرون آن مرتبط می ساختند . این دروازه ها در لبه ی خارجی محدوده ی شهر یعنی در حصار آن جای داشتند . در قدیم سواد ( ربض یا حومه ) معدودی از شهر های بزرگ دارای حصار و دروازه های جداگانه بود که جزء دروازه های بیرونی شهر به شمار می آمدند . همه دروازه های بیرونی همواره در امتداد مسیر جاده ها و راه های منتهی به شهر قرار داشتند . در بیشتر موارد بازار اصلی شهر از ابتدای یکی از این دروازه ها شروع می شد و گاهی تا دروازه یا دروازه های دیگر امتداد می یافت .
دروازه های درونی
همه ی دروازه هایی که در درون محدوده و حصار شهر بودند دروازه داخلی به شمار می آمدند . این دروازه ها نیز معمولا در امتداد راه های مهم داخل شهر قرار داشتند و کارکرد اصلی آن ها وجه امنیتی و انتظامی داشت و از لحاظ اجتماعی معمولا - به غیر از فضایی پیرامون دروازه ی درونی ارک – فاقد فضایی پر تحرک و پویا بودند .
برخی از کارکرد های دروازه
کارکرد ارتباطی
احداث حصار و خندق در پیرامون شهر ها برای محصور کردن شهر صورت می گرفت تا راه های ورود و دسترسی به شهر محدود و منحصر به دروازه ها بشود و ارتباط بین فضا های درونی شهر با خارج آن تحت کنترل و نظارت درآید . بنابراین وجه ارتباطی دروازه ها مهم ترین نقش و کارکرد آن ها به شمار می آمد . البته برای سهولت ارتباط و دسترسی به شهر در موافع عادی ، دروازه ها را در امتداد راه ها و جاده های مهم ارتباطی و متصل به حصار شهر می ساختند .
کارکرد دفاعی و امنیتی
جنگ ها کمابیش تا اواسط دوره ی قاجار بیشتر به صورت تن به تن و با سلاح های سرد مانند شمشیر ، نیزه و تیر و کمان انجام می گرفت و نیرو های نظامی به دو صورت سواره و پیاده نبرد می کردند . در نتیجه بهترین روش برای حفاظت از قلعه ها و شهر ها در برابر حمله بیگانگان ایجاد مانع در راه پیشروی و دسترسی سریع آنان به شهر بود ، که هم امکان غافلگیر شدن اهالی یک سکونتگاه از حمله ناگهانی از بین می رفت و هم مدافعان شهر می دانستند در برابر حمله دشمن مبارزه و مقاومت نمایند . به همین منظور در پیرامون بیشتر شهر ها خندق حفر می کردند و حصار می ساختند و در هنگام ناامنی کنترل راه های ارتباطی شهر ، دروازه ها را می بستند .
این دروازه ها برای حفظ امنیت داخلی شهر نیز سودمند بودند ، زیرا که از سو در هنگام شب و سایر مواقع ضروری آن ها را می بستند و از شهر در برابر هجوم راهزنان و غارتگران محافظت می کردند و از سوی دیگر به سبب آن که تنها راه ارتباطی شهر با خارج آن منحصر به دروازه ها بود و آن ها همواره تحت کنترل و نظارت مأموران انتظامی بودند ، میزان سرقت و دزدی در داخل شهر به حداقل ممکن کاهش می یافت زیرا که سارقان نمی توانستند به سادگی از شهر خارج شوند و در داخل آن نیز احتمال دستگیری آنان زیاد بود ، چون فضای اغلب شهر ها محدود و قابل کنترل بود ، مگر آن که نظم و امنیت شهر به سبب اغتشاش و آشوب های اجتماعی یا ناتوانی حاکم ، دچار اختلال می شد .
کارکرد اقتصادی
در گذشته یکی از منابع مهم درآمد حکومت ها مانند امروز ، مالیات ها و عوارض هایی بود که از کالا های وارداتیو صادراتی دریافت می شد و حتی این منبع در برخی از دوره ها تا حدود یک چهارم درآمد دولت را تأمین می کرد . این عوارض که در قرن اخیر به (( عوارض گمرکی )) موسوم بود ، در کنار دروازه ها از بازرگانان و صاحبان کالاهای تجاری دریافت می شد ، زیرا که دروازه ها تنها گذرگاه هایی بودند که کالا از آن ها وارد یا خارج می شد و در نتیجه مناسب ترین محل کنترل و دریافت مالیات و عوارض گمرکی بودند . به همین منظور در کنار دروازه هایی که محل تردد کاروان های تجاری بود ، کاروانسرا یا محل هایی برای بازرسی کالا ها و دریافت عوارض احداث می کردند . علاوه بر این ، در برخی از شهر ها ، مسئولان امور برای تأمین بخشی از هزینه فعالیت های خدماتی خود عوارضی بر افراد یا چهار پایان باربر وضع می کردند .
کارکرد های اجتماعی
رفت و آمد کاروان های بازرگانی ، مسافران و کسانی که به سبب کار یا هر منظور دیگر از شهر خارج یا به آن وارد می شدند ، در پیرامون دروازه های اصلی و مهم هر شهر یک فضای اجتماعی پر تحرک و فعال پدید می آورد که موجب می شد بازار ، کاروانسرا های بزرگ ، میدان و برخی از فضا های مهم شهری در پیرامون آن ها شکل بگیرند و به این ترتیب بعضی از فعالیت های بازرگانی ، تولیدی ، اجتماعی و تفریحی در آن فضا ها جریان می یافت . فضا های پیرامون برخی از این دروازه ها در ایام تعطیل محل تجمع مردم و گذران اوقات فراغت کسانی بود که برای تماشای مسابقات کشتی ، چوگان و نمایش های مارگیران ، شعبده بازان ، رقاصان و غیره به آن جا می رفتند . چنان که دروازه شاه عبدالعظیم در دوره قاجار کمابیش دارای چنین کارکرد هایی بوده است .
حضور بعضی از گروه های مردم به خصوص گروه ها و قشر های کم درآمد در آن فضا ها موجب می شد که در برخی از موارد حاکم یا مسئولان امنیت شهر تصمیم می گرفتند که برای نشان دادن قدرت خود و ترساندن خطا کاران و مخالفان ، محکومان به اعدام را در کنار این گونه دروازه ها به مجازات برسانند . (( میدان اعدام )) در تهران نمونه ی این گونه دروازه ها بود . این میدان در اواسط دوره ی قاجار به شکل فضایی فاقد طراحی معمارانه در بیرون دروازه ی محمدیه قرار داشت .
........

تحقیقهای مشابه
بررسی معماری و ساخت انواع دیوارها و دروازه ها
26 صفحه - 4000 تومان
پروژه بررسی و مطالعه بر معماری و ساخت مکانهای مذهبی و بقای متبرکه گیلان
60 صفحه - 12000 تومان
شهر نائین - شهر هزاره های تاریخی - بررسی معماری و آثار باستانی
71 صفحه - 8000 تومان
مطالعه و بررسی معماری چین فایل بصورت پاورپوینت
34 صفحه - 5000 تومان
مطالعه و بررسی معماری قصرها و کاخهای چین فایل بصورت پاورپوینت
64 صفحه - 15000 تومان
پروژه معماری عمران بررسی نشست در ساختمان
78 صفحه - 9000 تومان
شناخت روستای جراغیل - بررسی رسوم آداب موقعیت معماری و اقلیم روستا فایل بصورت پاورپوینت
80 صفحه - 15000 تومان
پروژه بررسی و مطالعه معماری هتل
58 صفحه - 12000 تومان
مطالعه و بررسی و طراحی و ساخت باند و پی فرودگاه فایل بصورت پاورپوینت
41 صفحه - 6000 تومان
مطالعه و بررسی و طراحی و ساخت باند و پی فرودگاه فایل بصورت پاورپوینت
41 صفحه - 10000 تومان
پروژه رشته مدیریت صنعتی بررسی ساخت ماکارونی
39 صفحه - 12000 تومان
پروژه رشته گردشگری وجهانگردی بررسی جاذبه های گردشگری گیلان در ساخت لوکیشن فیلم
62 صفحه - 16000 تومان
نقد و بررسی انواع روش تدریس ریاضی
14 صفحه - 2000 تومان
پروژه رشته زراعت و کشاورزی بررسی مقایسه انواع برنج ایرانی با برنج باسماتی
57 صفحه - 10000 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی نگرش زنان در خصوص انواع زایمان - طبیعی و سزارین
118 صفحه - 16000 تومان
دماسنج - تاریخچه و بررسی و انواع آن
16 صفحه - 2000 تومان
کار حقوقی بررسی انواع خیار در حق شفعه
20 صفحه - 6000 تومان
چرخ دنده ها و بررسی آنها
11 صفحه - 1500 تومان
زیر دریایی ها و بررسی آنها
29 صفحه - 3500 تومان
پروژه بررسی و نقش تعاونی ها در توسعه اقتصادی بر اساس روش تحقیق
39 صفحه - 8000 تومان
پروژه بررسی انرژی هسته ای ایران و فشارها و مخالفت ها ی جامعه بین المللی با آن
42 صفحه - 8000 تومان
پروژه معماری عمران آشنایی با انواع پوشش دیوارهای ساختمانی - دیوار پوشها - کناف
288 صفحه - 25000 تومان
استفاده از کامپوزیت هایfrp در ساخت و بهسازی سازه ها فایل بصورت پاورپوینت
33 صفحه - 4000 تومان
آشنایی با انواع فایل ها در محیط وب
10 صفحه - 1500 تومان
پل ها و انواع آن
14 صفحه - 2000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007