جمعه 30 فروردین 1398
بازدید امروز : 4244 نفر

موضوع : بررسی معماری و ساخت انواع دیوارها و دروازه ها
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
بررسی معماری و ساخت انواع دیوارها و دروازه ها
تعداد صفحه :
26
قیمت :
4000 تومان

انواع دروازه ها
دروازه های بیرونی
منظور از دروازه های بیرونی شهر دروازه هایی است که فضا های درونی شهر را با بیرون آن مرتبط می ساختند . این دروازه ها در لبه ی خارجی محدوده ی شهر یعنی در حصار آن جای داشتند . در قدیم سواد ( ربض یا حومه ) معدودی از شهر های بزرگ دارای حصار و دروازه های جداگانه بود که جزء دروازه های بیرونی شهر به شمار می آمدند . همه دروازه های بیرونی همواره در امتداد مسیر جاده ها و راه های منتهی به شهر قرار داشتند . در بیشتر موارد بازار اصلی شهر از ابتدای یکی از این دروازه ها شروع می شد و گاهی تا دروازه یا دروازه های دیگر امتداد می یافت .
دروازه های درونی
همه ی دروازه هایی که در درون محدوده و حصار شهر بودند دروازه داخلی به شمار می آمدند . این دروازه ها نیز معمولا در امتداد راه های مهم داخل شهر قرار داشتند و کارکرد اصلی آن ها وجه امنیتی و انتظامی داشت و از لحاظ اجتماعی معمولا - به غیر از فضایی پیرامون دروازه ی درونی ارک – فاقد فضایی پر تحرک و پویا بودند .
برخی از کارکرد های دروازه
کارکرد ارتباطی
احداث حصار و خندق در پیرامون شهر ها برای محصور کردن شهر صورت می گرفت تا راه های ورود و دسترسی به شهر محدود و منحصر به دروازه ها بشود و ارتباط بین فضا های درونی شهر با خارج آن تحت کنترل و نظارت درآید . بنابراین وجه ارتباطی دروازه ها مهم ترین نقش و کارکرد آن ها به شمار می آمد . البته برای سهولت ارتباط و دسترسی به شهر در موافع عادی ، دروازه ها را در امتداد راه ها و جاده های مهم ارتباطی و متصل به حصار شهر می ساختند .
کارکرد دفاعی و امنیتی
جنگ ها کمابیش تا اواسط دوره ی قاجار بیشتر به صورت تن به تن و با سلاح های سرد مانند شمشیر ، نیزه و تیر و کمان انجام می گرفت و نیرو های نظامی به دو صورت سواره و پیاده نبرد می کردند . در نتیجه بهترین روش برای حفاظت از قلعه ها و شهر ها در برابر حمله بیگانگان ایجاد مانع در راه پیشروی و دسترسی سریع آنان به شهر بود ، که هم امکان غافلگیر شدن اهالی یک سکونتگاه از حمله ناگهانی از بین می رفت و هم مدافعان شهر می دانستند در برابر حمله دشمن مبارزه و مقاومت نمایند . به همین منظور در پیرامون بیشتر شهر ها خندق حفر می کردند و حصار می ساختند و در هنگام ناامنی کنترل راه های ارتباطی شهر ، دروازه ها را می بستند .
این دروازه ها برای حفظ امنیت داخلی شهر نیز سودمند بودند ، زیرا که از سو در هنگام شب و سایر مواقع ضروری آن ها را می بستند و از شهر در برابر هجوم راهزنان و غارتگران محافظت می کردند و از سوی دیگر به سبب آن که تنها راه ارتباطی شهر با خارج آن منحصر به دروازه ها بود و آن ها همواره تحت کنترل و نظارت مأموران انتظامی بودند ، میزان سرقت و دزدی در داخل شهر به حداقل ممکن کاهش می یافت زیرا که سارقان نمی توانستند به سادگی از شهر خارج شوند و در داخل آن نیز احتمال دستگیری آنان زیاد بود ، چون فضای اغلب شهر ها محدود و قابل کنترل بود ، مگر آن که نظم و امنیت شهر به سبب اغتشاش و آشوب های اجتماعی یا ناتوانی حاکم ، دچار اختلال می شد .
کارکرد اقتصادی
در گذشته یکی از منابع مهم درآمد حکومت ها مانند امروز ، مالیات ها و عوارض هایی بود که از کالا های وارداتیو صادراتی دریافت می شد و حتی این منبع در برخی از دوره ها تا حدود یک چهارم درآمد دولت را تأمین می کرد . این عوارض که در قرن اخیر به (( عوارض گمرکی )) موسوم بود ، در کنار دروازه ها از بازرگانان و صاحبان کالاهای تجاری دریافت می شد ، زیرا که دروازه ها تنها گذرگاه هایی بودند که کالا از آن ها وارد یا خارج می شد و در نتیجه مناسب ترین محل کنترل و دریافت مالیات و عوارض گمرکی بودند . به همین منظور در کنار دروازه هایی که محل تردد کاروان های تجاری بود ، کاروانسرا یا محل هایی برای بازرسی کالا ها و دریافت عوارض احداث می کردند . علاوه بر این ، در برخی از شهر ها ، مسئولان امور برای تأمین بخشی از هزینه فعالیت های خدماتی خود عوارضی بر افراد یا چهار پایان باربر وضع می کردند .
کارکرد های اجتماعی
رفت و آمد کاروان های بازرگانی ، مسافران و کسانی که به سبب کار یا هر منظور دیگر از شهر خارج یا به آن وارد می شدند ، در پیرامون دروازه های اصلی و مهم هر شهر یک فضای اجتماعی پر تحرک و فعال پدید می آورد که موجب می شد بازار ، کاروانسرا های بزرگ ، میدان و برخی از فضا های مهم شهری در پیرامون آن ها شکل بگیرند و به این ترتیب بعضی از فعالیت های بازرگانی ، تولیدی ، اجتماعی و تفریحی در آن فضا ها جریان می یافت . فضا های پیرامون برخی از این دروازه ها در ایام تعطیل محل تجمع مردم و گذران اوقات فراغت کسانی بود که برای تماشای مسابقات کشتی ، چوگان و نمایش های مارگیران ، شعبده بازان ، رقاصان و غیره به آن جا می رفتند . چنان که دروازه شاه عبدالعظیم در دوره قاجار کمابیش دارای چنین کارکرد هایی بوده است .
حضور بعضی از گروه های مردم به خصوص گروه ها و قشر های کم درآمد در آن فضا ها موجب می شد که در برخی از موارد حاکم یا مسئولان امنیت شهر تصمیم می گرفتند که برای نشان دادن قدرت خود و ترساندن خطا کاران و مخالفان ، محکومان به اعدام را در کنار این گونه دروازه ها به مجازات برسانند . (( میدان اعدام )) در تهران نمونه ی این گونه دروازه ها بود . این میدان در اواسط دوره ی قاجار به شکل فضایی فاقد طراحی معمارانه در بیرون دروازه ی محمدیه قرار داشت .
........

تحقیقهای مشابه
بررسی معماری و ساخت انواع دیوارها و دروازه ها
26 صفحه - 4000 تومان
پروژه بررسی و مطالعه بر معماری و ساخت مکانهای مذهبی و بقای متبرکه گیلان
60 صفحه - 12000 تومان
شهر نائین - شهر هزاره های تاریخی - بررسی معماری و آثار باستانی
71 صفحه - 8000 تومان
مطالعه و بررسی معماری چین فایل بصورت پاورپوینت
34 صفحه - 5000 تومان
مطالعه و بررسی معماری قصرها و کاخهای چین فایل بصورت پاورپوینت
64 صفحه - 15000 تومان
پروژه معماری عمران بررسی نشست در ساختمان
78 صفحه - 9000 تومان
شناخت روستای جراغیل - بررسی رسوم آداب موقعیت معماری و اقلیم روستا فایل بصورت پاورپوینت
80 صفحه - 15000 تومان
پروژه بررسی و مطالعه معماری هتل
58 صفحه - 12000 تومان
مطالعه و بررسی و طراحی و ساخت باند و پی فرودگاه فایل بصورت پاورپوینت
41 صفحه - 6000 تومان
مطالعه و بررسی و طراحی و ساخت باند و پی فرودگاه فایل بصورت پاورپوینت
41 صفحه - 10000 تومان
پروژه رشته مدیریت صنعتی بررسی ساخت ماکارونی
39 صفحه - 12000 تومان
پروژه رشته گردشگری وجهانگردی بررسی جاذبه های گردشگری گیلان در ساخت لوکیشن فیلم
62 صفحه - 16000 تومان
نقد و بررسی انواع روش تدریس ریاضی
14 صفحه - 2000 تومان
پروژه رشته زراعت و کشاورزی بررسی مقایسه انواع برنج ایرانی با برنج باسماتی
57 صفحه - 10000 تومان
پروژه رشته علوم اجتماعی بررسی نگرش زنان در خصوص انواع زایمان - طبیعی و سزارین
118 صفحه - 16000 تومان
دماسنج - تاریخچه و بررسی و انواع آن
16 صفحه - 2000 تومان
کار حقوقی بررسی انواع خیار در حق شفعه
20 صفحه - 6000 تومان
چرخ دنده ها و بررسی آنها
11 صفحه - 1500 تومان
زیر دریایی ها و بررسی آنها
29 صفحه - 3500 تومان
پروژه بررسی و نقش تعاونی ها در توسعه اقتصادی بر اساس روش تحقیق
39 صفحه - 8000 تومان
پروژه بررسی انرژی هسته ای ایران و فشارها و مخالفت ها ی جامعه بین المللی با آن
42 صفحه - 8000 تومان
پروژه معماری عمران آشنایی با انواع پوشش دیوارهای ساختمانی - دیوار پوشها - کناف
288 صفحه - 28000 تومان
استفاده از کامپوزیت هایfrp در ساخت و بهسازی سازه ها فایل بصورت پاورپوینت
33 صفحه - 4000 تومان
آشنایی با انواع فایل ها در محیط وب
10 صفحه - 1500 تومان
پل ها و انواع آن
14 صفحه - 2000 تومان
پروژه ریاضی و آمار انواع نمودار ها و آمار ریاضی
65 صفحه - 9000 تومان

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007