موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : آشنایی با موزه چای ایران واقع در لاهیجان
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
آشنایی با موزه چای ایران واقع در لاهیجان
تعداد صفحه :
21
قیمت :
10500 تومان

این چای که با سعی و عمل تعیین است کاشف السلطنه اش در خور هر تحسین است
لاهیجان روضه رضوان شده زین طرف گیاه خاصه اکنون که بهار آمد و فروردین است
بنای موزه تاریخ چای اسکلتی از بتون و سنگ تیشه در زیر بنایی به مساحت 512 متر مربع در انتهای خیابان کاشف شرقی لاهیجان و در دو طبقه در کنار برج ، آرامگاه بنا شده است. لاهیجان مهمترین مرکز کشف و تولید چای ایران به شمار می رود و کلمه چای در ایران با نام این شهر همراه است . قدمت استفاده از چای و کشت و تولید آن در جهان حدود 5000 سال می باشد . اما ایرانیان چای را نخست به عنوان یک ماده دارویی می شناخته و تا حدود قرن 11 و 12 ( صفوی تا قاجار ) نام آن را در کتاب های پزشکی و داروشناسی فهرست کرده بودند . البته هنوز هم چای به عنوان یک ماده دارویی مورد استفاده قرار می گیرد . انتقال چای ابتدا از جاده ابریشم توسط چینی ها انجام می شد و به تدریج کشت و تولید آن در هندوستان رونق یافت و از راه های بازرگانی جنوب به ایران نیز وارد می شود . برای این که کشت و مصرف چای در همه طبقات عمومی شود سختی ها و محدودیت های زیادی کشیده شد تا سرانجام حاج محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه به تشویق مظفرالدین شاه به این امر همت گمارد . کاشف السلنه در سال 1244 هجری شمسی در تربت حیدریه به دنیا آمد . وی در 16 سالگی به استخدام امور خارجه درآمد و با سمت دبیر دومی عازم پاریس شد و در رشته حقوق دانشگاه سوربن فرانسه به تحصیل پرداخت . سپس در سال 1272 هجری شمسی به عنوان ژنرال کنسول ایران به هند رفته آن جا علاوه بر وظایف محوله به یادگیری فن چایکاری و تهیه چای پرداخت .
او طی دو سال کشف شیوه چای را با جدیت تمام فرا گرفت و با استفاده از موقعیت سیاسی خود توانست در مراحل مختلف 3000 اصله نهال چای و چندین صندوق تخم چای را به همراه نهال دیگر به ایران وارد نمود .
او که قبلا موقعیت و حاصلخیزی زمین های گیلان را بررسی نموده بود لاهیجان و تنکابن مناسب کشت این محصول دیده و به همین سبب بذر ها و نهال های چای را به این دو شهر منتقل نمود و نخستین باغ های چای را در سال 1279 شمسی احداث گردید . امروزه کشت چای از تنکابن تا رضوانشهر تالش گسترش یافته است . چند سال بعد اولین کارخانه چای کشور به پیشنهاد کاشف السلطنه در مجلس تصویب شد . او کتابی به عنوان رساله دستورالعمل زراعت چای را به چاپ رساند و به صورت عملی مراحل کشت و تولید چای – نحوه چیدن چای – انتخاب و درجه بندی چای – مالش – خشک کردن و چشش چای را به کارگران آموخت .
سرانجام سال 1308 شمسی هنگام بازگشت از چین و ژاپن در حالی که تجربیات تازه ای در زمینه توسعه کشت و تولید چای به دست آورده بود ، در راه بوشهر در یک حادثه رانندگی کشته شد . به پاس رنج ها و تلاش های وی ، او را پدر چای ایران لقب داده اند و برای قدرشناسی از او جنازه وی به لاهیجان حمل شد و در آرامگاهی که خود زمین آن را خریداری کرده بود در میان مزارع چای طبق وصیتش به خاک سپرده شد . این مقبره در حال حاضر یکی از دیدنی های شهر است که در کنار موزه تاریخ چای قرار دارد .
این موزه در سال 1375 به همت سازمان میراث فرهنگی با شماره 1769 ثبت و تبدیل به موزه شد .
مراحل کشت و تولید چای
این مراحل شامل چهار رشته فعالیت می باشد که عبارت است از :
1- کشت و ازدیاد بوته چای
2- برداشت محصول
3- نگهداری و پرورش بوته های چای
4- فرآوری ( آماده سازی برای عرضه به بازار )
چای به چهار روش بذر افکندن در خزارنه – قلمه زدن – پیوند زدن و خواباندن شاخه در خاک انجام می گیرد . در کارخانه مراحل پلاس – مالش – غربال – تخمیر – خشک و درجه بندی چای به وسیله دستگاه انجام می گیرد . تمام مراحل فوق در کیفیت چای موثر است . برداشت محصول سبز چای در سه مرحله چیدن انجام می شود که عبارتند از :
چین بهاره – چین تابستانی و چین پائیزه . چای بهاره درجه مرغوبیت بهتری دارد . برگ های برداشت شده از باغات چای به درجه یک و درجه دو تقسیم می شود . معمولا چیدن دو برگ و یک غنچه با هم را درجه یک می گویند ( جوانه برگ ) . اصطلاح درجه دو به چیدن سه برگ و یک غنچه گفته می شود .
نامگذاری بر روی چای بر اساس انواع روش تهیه – اندازه – افزوده ها و طعم ها می باشد . مانند چای شکسته – زرین – قلمی – باروتی – کله مورچه ای – کیسه ای و . . . عطر چای ماده ای است که برای خوشبو و عطرآگین کردن چای به آن افزوده می شود و چاشنی ، ماده ای است با مزه های ترش و شیرین و . . . که به مقدار کم به چای اضافه می کنند تا خوشمزه و مطبوع شود .
گاهی هم خاصیت چای مورد نظر است . لیمو و آلبالو را برای فرو نشاندن عطش و حرارت بدن و زعفران و بهار نارنج را برای رفع سردی به جای می زنند .
روش سنتی تهیه چای
در این روش بعد از چیدن برگ سبز چای آن را با زنبیل های بزرگ به خانه می آورند و روی خمیر با تخته و گونی در حیاط یا جای دیگر پهن کرده و بعد از یک روز تابش آفتاب برگ های پلاس شده را در تشت های چوبی به نام لاک ریخته و با کف دست مالش می دهند تا آب برگ از آن خارج شود . سپس چای را غربال دستی می زنند بعد از چند ساعت چای را خشک می کنند و یا به اصطلاح بو می دهند این عمل را در تابه های فلزی روی آتش یا در دستگاه های چوبی به نام فرم انجام می دهند . در پایان چای خشک شده را بر روی یک سطح صاف ریخته و با ساطور های مخصوص آن را خرد کرده و الک می کنند .
........

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007