سه شنبه 27 آذر 1397
بازدید امروز : 5413 نفر

موضوع : نظام مدیریتی و اقتصادی کشورهای توسعه یافته
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
نظام مدیریتی واقتصادی کشور های توسعه یافته
تعداد صفحه :
21
قیمت :
2500 تومان

واژه کشورهای توسعه یافته برای توصیف کشورهایی استفاده می‌شود که بر اساس معیارهایی به توسعه دست یافت اند. تعیین مصداق برای معیار یه توسعه یافتگی همواره مورد بحث بوده‌است، اما به طور کلی معیارهای اقتصادی معمولان شاخص اصلی کشورهای توسعه یافته بوده‌است. برای مثال، میزان سرانه درامد یکی از مهمترین معیار هست، و بنابر این، کشورهایی که دارای نرخ تولید ناخالص داخلی بالایی هستند، توسعه یافته محسوب می‌شوند.
معیار مهم اقتصادی دیگر، میزان صنعتی بودن کشور هست. یکی دیگر از معیارهایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته، شاخص توسعه انسانی می‌باشد. این شاخص، معیارهای اقتصادی نظیر درآمد را با امری همچون میزان امید زندگی و سطح آموزش عمومی ترکیب می‌کند. به این ترتیب، کشورهایی که نمرهٔ بالاتری در شاخص توسعه انسانی هستند، توسعه یافته محسوب می‌شوند و به بقیه کشور‌ها، کشورهای در حال توسعه گفته می‌شود.
واژه توسعه پايدار كه از دهه هفتاد ميلادي در جهان مطرح گرديد، در كشورهاي توسعه يافته طي دو دهه مورد توجه برنامه ريزان توسعه قرار گرفت بنحوي كه بحث پايداري به عنوان ركني از ابعاد توسعه و در واقع بست ر توسعه جاي خود را باز نمود . اين در حالي است كه در اين كشورها سازماندهي امور بر مبناي علم مديريت سا ل ها مورد تجربه قرار گرفته بود . در ايران بواسطه نوع حكومت استبدادي تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و جوان بودن سازمان مديريتي كشور پس از پيروزي انقلاب و رخداد هاي مهمي نظير جنگ تحميلي بر عليه جمهوري اسلامي ايران، اعمال تحري م هاي سياسي ، اقتصادي و همچنين فرهنگي موجب گرديد تا مديريت توسعه پايدار تا دهه نود ميلادي جايگاهي سازمان يافته در نظام مديريتي كشور پيدا ننمايد. برنامه ريزي توسعه اقتصادي كشور در طي سال هاي گذش ته سه دوره پنجساله را پشت سر گذاشته و در حال حاضر چهارمين دوره پنجساله خود را تجربه مي نمايد. چشم انداز بيست ساله توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور نيز از آغاز برنامه چهارم تدوين و در مسير اجرايي قرار گرفت.
مديريت اجرايي كشور نيز عملاً چهار دوره را پشت سر گذاشته است كه با واژه هاي مختلف بشرح زير از آن ياد مي گردد؛ دورة آغازين پس از پيروزي انقلاب اسلامي، دوره جنگ تحميلي، دورة سازندگي و دورة اصلاحات و اين واژه ها از طريق مديران اجرايي در دوره هاي مختلف عنوان شده بود . اكنون با آغاز برنامه چهارم توسعه و در سال هاي آغازين برنامه توسعه بيست ساله كشور سازماندهي مديريت اجرايي و بخصوص مديريت توسعه پايدار كشور با چالش هايي مواجه م ي باشد. در اين مقاله تلاش شده است ضمن مرور بر موضوعات مرتبط با مديريت اجرايي ، ديدگاه ها، سياستگزاري ها، فرصت ها و تهديدهاي پيش روي مدير ي ت كشور در دور ه هاي مختلف ارزيابي گرديد ه و چالش هاي پيش روي مديريت اجرايي كشور بخصوص در چارچوب مبحث توسعه پايدار مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد.
در قانون اساسی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان، دولت¬ها مکلف به تأمین سطح مطلوبی از سلامت در جامعه شده¬اند و بر این مبنا شاخص «میزان دسترسی شهروندان به خدمات سلامتی» در سطوح چهارگانه مراقبت¬های سلامتی همواره از سیاست¬های اولویت¬ دار دولت بوده است. «اقتصادی بودن» خدمات بهداشتی و درمانی نیز اولویت و شاخص مهم دیگری در سیاست¬گذاری¬ های بهداشتی و درمانی است.
دربسیاری از کشورها «فرآیند تخصیص منابع» بدون در نظر گرفتن نیاز و تقاضای واقعی مردم و تنها بر اساس برآوردهای نسبی، بعضاً توسط افراد غیرکارشناس انجام می¬ شود. علاوه بر این بسیاری از کشورها مقوله «پژوهش در نظام سلامت» را به عنوان راه¬ حل مشکلات خود در نظر نمی¬گیرند و تنها به وارد کردن فن¬ آوری¬ ها، تجربیات و یافته¬ های دیگر کشورها بسنده می¬کنند. این امر همیشه مشکل¬ آفرین بوده است، چراکه صنعت مراقبت¬های سلامتی را وابسته و نه مولّد می¬ نمایند. از سوی دیگر مشارکت ناکافی همه طرف¬های درگیر در مقوله سلامت، اعم از بیماران، پزشکان و یا حتی سازمان¬های خیریه و شرکت¬های دارویی، خصوصاً در تصمیم¬ گیری¬ های مرتبط با پژوهش در بخش سلامت با مشکل مواجه بوده است. این وضعیت هرچند در کشور ما کمتر مطرح است ولی تدوین یک برنامه منسجم و استراتژی اثربخش منجر به بهبود عملکرد سیستم سلامت خواهد شد.
عدم توجه به علوم و فن¬ آوری¬ های نوین و مسائل جدید و مطرح روز در امر سیاست¬ گذاری سلامت موضوع مهم دیگر و از عوامل عقب¬ ماندگی کشورهای در حال توسعه در «نوآوری و شکوفایی» است. شناخت فرصت¬ها و چالش¬های مربوط به علوم و فن¬آوری¬های جدید مدیریتی در حوزه سلامت می¬تواند به عنوان اساس برنامه‎‎ریزی کلان در بهبود عملکرد و ارتقاء دست¬آوردهای نظام سلامت تلقی گردد. در این راستا توجه به مسائل روز در زمینه مدیریت و توسعه سازمانی و بهره¬ گیری از توان کارشناسی متخصصین ذی¬ربط را می¬توان فرصت ارزشمندی برای ارتقای نظام سلامت دانست.
........


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007