سه شنبه 28 اسفند 1397
بازدید امروز : 1905 نفر

موضوع : قلاویز و قلاویز کاری
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
قلاویزو قلاویز کاری
تعداد صفحه :
16
قیمت :
2500 تومان

قلاويزكاري، اقتصادي‌ترين روش موجود براي ايجاد رزوه در قطعه كارهاي مختلف است. واضح است كه براي دستيابي به حداقل هزينه، بايد از ابزار بهينه همراه با عوامل صحيح ماشينكاري، استفاده كرد. در تعيين قلاويز بهينه، عوامل موثر مختلفي دخالت دارند كه از آن جمله مي‌توان به جنس قطعه‌كار، نوع سوراخ، ماشين ابزار مورد‌استفاده و در برخي موارد شكل قطعه كار، اشاره كرد.
بعضي از اين عوامل، مشخص‌كننده شكل ظاهري قلاويز هستند. به محض مشاهده يك قلاويز، مي‌توان به برخي از خصوصيات آن پي برد. مثلاً قلاويز مناسب براي ايجاد رزوه در يك سوراخ ته‌بسته را براحتي مي‌توان از قلاويز مناسب براي سوراخ راه‌بدر، تميز داد.
برخي عوامل ديگر، تعيين‌كننده زواياي برشي قلاويز بوده و به مشاهده ظاهري قابل تشخيص نبوده و براي تعيين آنها بايد از وسايل اندازه‌گيري استفاده كرد. مثلاً، قلاويز مناسب براي كار بر روي آلياژهاي كرم نيكل را نمي‌توان تنها از روي شكل ظاهري آن تشخيص داد.
در اين مقاله، عوامل موثر در قلاويزكاري و تأثير آنها بر روي تعيين نوع قلاويز مناسب، بررسي شده است. همچنين قلاويزهاي فرم‌دهي، حديده‌ها و «سنجدهاي برو-نرو» نيز به طور مختصر مورد بحث قرار خواهند گرفت.
ساقه قلاويز[1]
ساقه قلاويزهاي عادي براساس استاندارد DIN به‌صورت زير دسته‌بندي مي‌شوند:
1. ساقه كوتاه براساس DIN352 براي رزوه‌هاي دنده درشت
2. ساقه كوتاه براساس DIN2181 براي رزوه‌هاي دنده ريز
3. ساقه معمولي براساس DIN376 براي دنده‌هاي رزوه درشت
4. ساقه معمولي براساس DIN374 براي دنده‌هاي رزوه ريز
5. ساقه تقويت‌شده براساس DIN371 براي رزوه‌هاي دنده درشت
شكل 1، نحوه تقسيم‌بندي يادشده را نشان مي دهد. بديهي است كه در صورت استفاده از ساقه تقويت شده، امكان ايجاد رزوه با طول بلند وجود ندارد، ولي گشتاور بيشتري را مي‌توان بر اين نوع قلاويز اعمال كرد. بجز نمونه‌هاي استاندارد فوق، انواع ساقه‌هاي قلاويز ديگري نيز وجود دارند (شكل2) كه برخي از آنها عبارتند از:• ساقه خيلي بلند براي دسترسي به سوراخ‌هاي دور از دسترس، • ساقه خيلي كوتاه براي استفاده در ماشين‌هاي اتوماتيك مخصوص، • ساقه كوتاه براي جوش‌دادن به ميله واسطه و يا ساقه‌هاي عصايي شكل براي استفاده در ماشين‌هاي مخصوص مهره‌زني. شكل 1
شكل 2
مخروط سر قلاويز و اهميت آن
عمليات براده‌برداري، اصولاً تنها در ناحيه مخروط سر قلاويز انجام مي‌گيرد و بقيه دنده‌هاي قلاويز نقش هدايت‌كننده قلاويز را بر عهده دارند. براساس شكل3، هر يك از دنده‌هاي ناقص موجود در قسمت مخروطي شكل سر قلاويز، قسمتي از محل براده‌برداري را انجام مي‌دهند و سرانجام، رزوه توسط آخرين دنده مخروط و يا در واقع اولين دنده با پروفيل كامل، شكل نهايي خود را پيدا مي‌كند و دنده‌هاي بعدي هيچ‌گونه عمل براده‌برداري را انجام نمي‌دهند. بديهي است كه بيشترين فشار بر اين ناحيه وارد شده و تمامي زواياي برشي اين ناحيه از اهميت بسيار بالايي برخوردار بوده و به هيچ عنوان نبايد در آنها تغييري ايجاد كرد.
گفتني است كه اين‌گونه تغييرات ناخواسته، غالباً به‌خاطر انجام تيزكاري مجدد قلاويز بدون رعايت عوامل مربوطه، صورت مي‌گيرد.
........

تحقیقهای مشابه

ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007