موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : تهیه طرح هادی روستای کوره جان،دهستان شیخ نشین،شهرستان ماسال و شاندرمن - تشریح کامل این روستاها
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تهیه طرح هادی روستای کوره جان، دهستان شیخ نشین، شهرستان ماسال و شاندرمن
تعداد صفحه :
43
قیمت :
21000 تومان

فهرست مطالب
مقدمه
تجزیه و تحلیل وضع موجود
شناخت و بررسی علل پیدایش روستا
شناسایی روستا
بررسی ویژگی های جمعیتی روستا
بررسی وضع فعالیت روستا
شناخت و تعیین نحوه کاربری فضاهای موجود و محاسبه
سطوح مربوط به هرکدام
بررسی تأسیسات آب آشامیدنی،برق،سیستم فاضلاب
بررسی شبکه ارتباطی روستا
پیشنهاداتی راجع به تهیه طرح در روستای مورد مطالعه و
اجرای آن برای ده سال آینده
مسائل،مشکلات و قابلیتهای موجود در روستا
منابع و مأخذ
مقدمه:
روستاها بعنوان اولین سکونتگاه دائمی انسان و محل فعالیتهای کشاورزی و دیگر کوششهای بهره وری از زمین،علاوه بر تأمین نیازهای روستائیان،نیاز شهر نشینان به مواد غذائی و مواد اولیه برخی صنایع شهری را نیز تأمین می کند .
به این ترتیب اهمیت روستا در مجموعه عناصر اقتصاد ملی و نقش آن در رسیدن به هدفهای خود کفائی که بالاخص در شرایط فعلی نظام اقتصاد جهانی از اهمیت ویژهای برخوردار است،آشکار می شود.شهر گرائی و مشکلات ناشی از آن که در پی تغییرات اقتصادی – اجتماعی وسیاسی جامعه به صورت حرکتهای جمعیتی از مبدأ روستا به مقصد شهر انجام میگیرد،برنامه ریزان را به روستا و شناختن آن بیشتر متوجه کرده است،چرا که عدم شناخت ظرفیت و پتانسیل روستا و فقدان برنامه ریزی برای آنکه مهاجرتهای بی رویه و حساب نشده ای را به دنبال آورده و به خرابی هر دو مکان یعنی شهر و روستا منتهی شده است.
در این بین سکونتگاههای روستایی به تبع تنوع شرایط جغرافیایی کشور چه از نظر نحوه توزیع و پراکنش جغرافیایی و چه از نظر تیپ و اندازه روستاها از تنوع برخوردارند،به طوری که از روستاهای بسیار کوچک تا روستا – شهر در نواحی مختلف کشور ملاحظه می شود.
سکونتگاههای روستایی در طی بیش از پنجاه سال برنامه ریزی در کشور از جایگاه خاصی برخوردار نبوده اند به طوری که بغیر از برنامه عمرانی چهارم و پنجم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی (56-1347) و برنامه دوم و سوم در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی (83-1373) به روستاها توجه مستقیم نشده است و در نتیجه این بی هویتی و نداشتن جایگاه در نظام برنامه ریزی کلان کشور و نیز مشکلات حاد روستاها روز به روز از جمعیت آن کاسته شده و الگوی جمعیتی کشور از روستایی با 68 درصد جمعیت روستایی در سال 1335 به شهری با بیش از 60درصد جمعیت شهری در سال 1375 تغییر یافته است.
برای اولین بار در تاریخ برنامه ریزی کشور در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تأسیس نهادهای جهاد سازندگی که تا سطح وزارت ارتقاء یافت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در چهارچوب برنامه های توسعه اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی مسایل روستایی مورد توجه قرار گرفت و مقرر گردید که برای سکونتگاههای روستایی واجد شرایط بویژه مراکز بخش،دهستان،و روستاهای مرکزی و فعال و یا برای منظومه های روستایی و روستاهای کم برخوردار و پراکنده طرح های توسعه فیزیکی تهیه گردند.در این طرحها پروژه هایی برای یک سکونتگاه روستایی و یا چند سکونتگاه روستایی بر اساس شناخت و تجزیه و تحلیل در قالب برنامه توسعه چند ساله در نظر گرفته می شود که از نظر چگونگی اختصاص طرح ها و پروژه های توسعه فیزیکی از مناسب ترین آنها به شمار میرود،بدین معنی که در فرآیند برنامه ریزی توسعه فیزیکی برنامه هایی برای سکونتگاههای روستایی پیش بینی گردیده و در یک افق زمانی میان مدت و دراز مدت به اجرا در می آید.
طرح هادی روستایی با هدف هدایت و کنترل رشد و توسعه فیزیکی روستاهای واجد شرایط توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال 1366 و زیر نظر معاونت عمران روستایی به اجرا درآمده است.
هدف از تهیه طرح هادی،حیات مجدد روستاها،جلوگیری از مهاجرت بی رویه ،افزایش امکانات رفاهی وتجهیزات و تأسیسات روستایی،هدایت توسعه فیزیکی – کالبدی در راستای تجدید هویت و تقویت بنیانهای اجتماعی موجبات ایجاد تشکلات فرهنگی – مذهبی و احیاء آداب و سنن از دست رفته و نهایتا ارتقاء کیفی سطح زندگی در عرصه روستا را به همراه خواهد داشت.
شناخت و برسی علل پیدایش روستا(وجه تسمیه)
موقعیت جغرافیایی جلگه ای و وجود زمین های حاصلخیز که منابع مناسب آب و خاک برای زراعت و باغداری محسوب میشوند،از گذشته تا کنون به عنوان مهمترین عامل در شکل گیری و ظهور روستای کوره جان مؤثر بوده است.
با توجه به اطلاعاتی که این جانب از اهالی قدیمی و ریش سفیدان محلی در این روستا به دست آورده ام ،در روزگاران گذشته وجود کوره های آجر پزی که عده ای از مردم از آن طریق امرار معاش می نموده اند،باعث شد تا نام این روستا با نام روستای «کوره جان»شناخته شود.البته در آن زمان.ولی اکنون مردم به این شغل فعالیت ندارند و جای آن را فعالیتهایی چون کشاورزی و دامداری پر نموده است.
مهمترین عوامل مؤثر در شکل گیری روستا ،زمینهای کشاورزی حاصلخیزو منابع آب جاری بود که موجب اولین ساخت و ساز در روستا شده است.بر اساس مطالعات میدانی و به گفته آگاهان محلی ،هسته اولیه روستا در اطراف مسجد شکل گرفته و در مراحل بعد با توجه به عدم محدودیت از نظر توپوگرافی و عوامل ناهمواری به تناست اراضی در داخل اراضی کشاورزی توسعه یافته اند.
شناسایی روستا
معرفی روستا به لحاظ موقعیت جغرافیایی
روستای کوره جان در 49 درجه و 8 دقیقه طول شرقی و مدار 37 درجه و 26 دقیقه عرض شمالی و با موقعیت کوهپایه ای یکی از روستاهای دهستان ماسال از بخش مرکزی در شهرستان ماسال است.
این روستا در نیمه غربی دهستان واقع و از شمال با روستای "اولم" ،شرق با روستای "شیخ نشین" ،جنوب با روستای "پیرسرا" و از غرب با روستای "خلور جان" همجوار
..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007