پنج شنبه 28 دی 1397
بازدید امروز : 1663 نفر

موضوع : دلایل رکود اقتصادی آمریکا
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
دلایل رکود اقتصادی آمریکا
تعداد صفحه :
19
قیمت :
2500 تومان

بنا بر گزارش‏هایی که در نخستین هفته‏های ژانویه ۲۰۰۸ از طریق رسانه‏های گروهی منتشر شد، اقتصاد امریکا رو به نزول است و به سمت رکود حرکت می‏کند. برای نمونه، «فایننشال کانتری واید»، شرکت غول‏آسای رهن گزارش داد که در ماه اکتبر ۲۰۰۷، مبلغ ۲/۱ میلیارد دلار زیان داشته است، و شرکت «ک. بی. هیوم»، پنجمین شرکت بزرگ ساختمانی ایالات متحده، زیان چهار ماهه‌ای برابر با ۷۷۳ میلیون دلار داشته است. (اخبار بی. بی. سی.، ۸ ژانویه ۲۰۰۸). سهام بانک سرمایه‏گذاری ایالات متحده به‌نام بانک «بیراسترنتر» در سال گذشته ۹/۱ میلیارد دلار کاهش داشته و بانک نام‏برده برای نخستین بار زیان داشته است (اخبار بی. بی. سی.، ۹ ژانویه ۲۰۰۸).
انتظار می‌رود که «سیتی گروپ»، بزرگ‏ترین بانک آمریکا و البته بزرگ‏ترین شرکت سهامی در دنیا، برای جلوگیری از افزایش زیان، ۳۲ هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کند (نشریه تایمز، ۸ ژانویه ۲۰۰۸). «سیتی گروپ» اعلام کرد که در شش ماه آخر سال ۲۰۰۷ و برای نخستین بار در تاریخ ۱۹۶ ساله‌اش، زیانی برابر با ۱۸ میلیارد دلار داشته است (اخبار ای. بی. سی.، ۱۵ ژانویه ۲۰۰۸).
بانک «مریل لینچ» که مؤسسه مالی مهمی برای سرمایه‌گذاری است، برای نخستین بار درتاریخ ۹۴ ساله‌اش، زیانی برابر با ۱۵ میلیارد دلار داشته است (نیویورک تایمز، ۱۱ ژانویه ۲۰۰۸).
چنین گرایشی درسایر کشورهای صنعتی پیش‏رفته غرب نیز مشاهده می‏شود. مثلاً اقتصاد بریتانیا، در اثر سقوط جهانی اعتبارات، که به‌علت فرو ریزی بازار رهن «ساب پیرایم‏»های ایالات متحده به سطح دنیا گسترش یافته، به‌سختی صدمه خورده است (آسوشیتدپرس، ۷ ژانویه ۲۰۰۸). بنابراین، داستان «ساب پرایم» از چه قرار است؟
در مرحلهٔ امپریالیستی سرمایه‌داری، نقش سرمایهٔ مالی (سرمایهٔ صنعتی + سرمایهٔ بانکی) بسیار خطیرتر از نقش تولید است. درحالی که اقتصاد چین بر روی تولید کالا بنا شده، شالودهٔ اقتصاد ایالات متحده بیشتر بر روی سوداگری و سفته بازی، سهام غیرقانونی و رباخواری قرار گرفته است. در نتیجه، در این صنعت وحشی، مقدار سرمایهٔ مالی از مقدار تولید ناخالص ملی فراتر رفته است. بنا بر اظهارات بانک جهانی در سال ۲۰۰۶، مقدار تولید ناخالص ملی در ایالات متحده، برابر با ۲/۱۳ هزار میلیارد دلار بود، درحالی که حجم سرمایه مالی، که برابر با مجموعهٔ پول نقد موجود در تمام بانک‏های امریکاست، به ده‏ها هزار میلیارد دلار رسیده بود. این امر که یکی از دلایل پنهانی سقوط ارزش دلار است، زوال امپریالیسم را به‌عنوان یک نظام مطرح می‌کند. این مبلغ عظیم که از طریق اعمال بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و دیگر وام دهندگان جهانی، قبلاً اقتصاد کشورهای به اصطلاح جهان سوم را ـــ مانند آن‏چه در آرژانتین در سال ۱۹۹۰ رخ داد ـــ به نابودی کشانده است، کارکثیف خود را در بازارهای ملی نیز انجام می‏دهد.
سرمایهٔ مالی از طریق اعطای وام‏های گوناگون با نرخ فزایندهٔ بهره و گرفتن رهن، بار وام گیرنده را می‏افزاید و به او کالاهای غیرضرور را به‌همراه جریمه‏های سنگین می‏فروشد. با این شگرد، هرسال صدها میلیارد دلار از جیب تنگ‏دستان بیرون می رود تا کیسهٔ اقلیتی ثروتمند را پر کند. برای این‏که بتوان با این پول انباشت شده کاری کرد، بانک‏ها با شعار «امروز وام بگیرید، فردا بپردازید،» وام‏ها و رهن‏ها را با نرخ بهرهٔ بالا به کسانی که حتی دارای سابقهٔ وام‌گیری اندک و درآمدهای غیرقابل تضمین هستند، عرضه کردند تا آن‏ها خانه یا املاکی دیگر بخرند.
این عمل را به‌نام وام با ریسک زیاد و رهن «ساب پرایم» می‏نامند. و هنگامی که وام گیرنده دیگر نمی‏تواند اقساط خود را بپردازد، کارت وامش ملغی می شود و بحران «ساب پرایم» به اقتصاد ضربه می‏زند. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
صحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007