موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : صعود و نزول شاخص سهام بورس
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
صعود و نزول شاخص سهام بورس
تعداد صفحه :
14
قیمت :
4500 تومان

تداوم صعود شاخص در بورس
سال 88 به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سال سختی برای بورس است. اجرای طرح تحول اقتصادی، انتخابات و احتمال تغییر سیاست های دولت و مدیریت ها، احتمال بیشتر تحریم ها، نوسان در درآمدهای نفتی و تداوم بحران اقتصادی به پیش بینی برخی کارشناسان همه و همه عواملی است که باعث شده امسال استراتژی سرمایه گذاری در بورس را متفاوت با دیگر سال ها کند.
هرچند تجربه نشان داده است بازار سرمایه کمتر به سیاست خارجی واکنش نشان می دهد و آنچه بیش از هر چیز بورس را متاثر می کند سیاست های اقتصادی دولت است که تغییر ناگهانی در آن و ابهام در برخی تصمیم گیری ها همواره بورس را متشنج و سهامداران را سرگردان کرده است. این در حالی است که نیمه دوم سال 87 خاطره بدی را در ذهن سرمایه گذاران به جا گذاشته است. توقف طولانی مدت نمادها و بلوکه شدن سرمایه سهامدارانی که قصد خروج از بازار را داشتند، موجب شد اعتماد به سرمایه گذاری در بورس تا حدودی کمرنگ شود چرا که در مقاطعی از سال گذشته تعداد نمادهای متوقف به بیش از یک چهارم نمادهای بورس رسید که نشان دهنده ریسک نقد شوندگی بالا در بورس است به طوری که مسوولان بورس تصمیم گرفتند با تحت فشار قرار دادن شرکت ، برای گرفتن اطلاعات، آنها را وادار به ارائه اطلاعات شفاف کنند تا نمادها هر چه زودتر بازگشایی شود.
روزهای یکشنبه هر هفته به جلساتی با شرکت ها اختصاص یافت ودر نهایت با نزدیک شدن به پایان سال، هر روز از تعداد نمادهای متوقف کاسته می شد تا به حد معقولی رسید اما سهامداران از خود می پرسند آیا زمان توقف و بازگشایی نمادها قانونمند خواهد شد. آیا سازمان بورس از حقوق سهامداران خود دفاع خواهد کرد.
هر چند در این زمینه اقداماتی انجام شده است اما بازگرداندن اعتماد سهامداران پروسه ای زمان بر است. آنها تا در عمل کاهش ریسک نقدشوندگی بازار را احساس نکنند، اعتماد دوباره را باز نخواهند یافت.
این در حالی است که هنوز قیمت سنگ آهن قطعی نشده و بودجه شرکت ها بر اساس پیش بینی خودشان بسته شده است. هنوز طرح تحول اجرا نشده و شرکت های پتروشیمی بودجه خود را بر اساس همان مفروضات قبلی به بازار منعکس کرده اند. نوسان قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی نیز از دیگر موضوعاتی است که بودجه شرکت ها ر ا دستخوش تغییر و قیمت سهام آنها را با نوسان مواجه خواهد کرد.
هر ساله سه ماه ابتدای سال، ماه های پررونقی برای بورس است. نزدیکی به مجامع، انرژی تازه برای سرمایه گذاری و امید به کسب سودآوری رونق نیمه اول سال نسبت به نیمه دوم را رقم می زند. امسال نیز بورس بهار را با انرژی شروع کرد و توانست شاخص را تا هشت هزار واحد بالا بکشد اما تداوم این وضعیت نسبت به سال های قبل چندان مشخص نیست. ناگفته نماند افزایش قیمت فلزات رنگین، مس و نفت در ابتدای سال رونق بورس های جهان و بورس تهران را رقم زد. اگرچه طی روز گذشته شاخص بورس های آمریکا، اروپا و آسیا با کاهش مواجه شدند اما بورس تهران همچنان روند روبه رشد شاخص خود را ادامه می دهد.افزایش بهای مس، فلزات رنگین و توافقات گروه G20 برای کمک هزار میلیاردی به کشورهای در حال توسعه، پیش از این موجب رشد برخی شاخص های آمریکا، اروپا و آسیا شد.
دیروز مس به 4309 دلار رسید. نفت نیز با 1/13 دلار کاهش در هر بشکه به 47 رسید. آلومینیوم 1426 دلار، نیکل 10585 دلار، روی 1320 دلار، سرب 1315 دلار و قلع 10860 دلار در بازارهای جهانی معامله شدند.
دیروز در بورس تهران پالایش نفت اصفهان همچون روزهای گذشته با اقبال مواجه شد و معاملات سهام آن توانست شاخص را 5/12 واحد بالا بکشد. ملی مس نیز 9 واحد تاثیر مثبت بر شاخص به جای گذاشت. بعد از آن بانک پارسیان با 1/6، فولاد خوزستان با 26/2، توسعه معادن و فلزات با 88/1، بانک کارآفرین با 42/1 پتروشیمی فن آوران با 37/1، پارس خودرو با 24/1 و مخابرات با 81/0 واحد تاثیر مثبت بر شاخص بر جای گذاشتند.
از دیگر شرکت های تاثیرگذار بر شاخص قیمت، مالی و اعتباری سینا، نفت بهران، فولاد مبارکه، ایران خودرو، مپنا، سرمایه گذاری شاهد، گروه دارویی سبحان، تولی پرس، سرمایه گذاری بوعلی و کنتورسازی ایران بودند. ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007