جمعه 5 خرداد 1396
بازدید امروز : 1795 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پروژه حسابداری بررسی آثار و پیامدهای اقتصادی تاسیس بورس اوراق بهادار
تحویل در محیط : word

ابتدا هزینه سفارش را از طریق پرداخت آنلاین بانک ملت و یا پرداخت آنلاین بانک ملی و یا انتقال به شماره کارت 6037991813769019 بانک ملی به نام سید علیرضا هاشمی و یا واریز به شماره حساب 0102834007003 ملی بنام سید علیرضا هاشمی و با داشتن شماره فیش واریزی اقدام به سفارش کنید.
عنوان سفارش :
پروژه حسابداری بررسی آثار و پیامدهای اقتصادی تاسیس بورس اوراق بهادار
تعداد صفحه :
102
قیمت :
5000 تومان
جهت سفارش اینجا کلیک کنید

فهرست
فصل اول :
بورس و مفاهیم اولیه آن
شاخصها
سابقه تشکیل بورس اوراق بهادار در ایران و ....
پیش بینی سود شرکت
بازار های مالی
شاخصها
ارزیابی اثرات مالیات بر ارزش افزوده در بررسی اوراق بهادار
فصل دوم:
بورس اوراق بهادار گیلان
بورس گیلان – تاریخچه و.....
انواع بورس
فصل سوم:
منابع و فواید بررسی و تشریح و نتیجه گیری
بورس در دنیا با مقایسه با ایران
بورس گیلان
بورس به زبان ساده
عبور از بحران بورس اوراق بهادار نماد اصلی بازار سرمایه
نتیجه گیری
منابع
مقدمه:
بورس اوراق بهادار، بازار رسمی و سازمان یافته سرمایه است که در آن اوراق بهادار پذیرفته شده از قبیل سهام شرکت ها و اوراق مشارکت، تحت قوانین و مقررات خاصی دادو ستد می شوند. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمایت از صاحبان پس انداز و سرمایه ها و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است. یعنی مرجع رسمی و مطمئنی است که دارندگان سرمایه و پس انداز می توانند وجوه مازاد خود را برای سرمایه گذاری در آن به جریان انداخته و با خرید اوراق بهادار از بازده مناسبی برخوردار شوند. به عبارت دیگر، شرایطی در بورس اوراق بهادار فراهم شده که سرمایه و مالکیت شرکت ها و واحد ها ی اقتصادی قابلیت مبادله می یابند؛ و بورس اوراق بهادار مکانی است که با وجود شفافیت اطلاعات و نظام عرضه و تقاضای موجود در آن، قیمت ها در سطحی معقول و عادلانه قرار داشته و سرمایه گذار با اطمینان خاطر بیش تر معامله مورد نظر خود را انجام می دهد.
از بورس اوراق بهادار معمولاً به عنوان یک بازار متمرکز، و منسجم و سازمان یافته نام می برند و این به دلیل دو ویژگی عمده این بازار است. اول، تمام معاملاتی که روی اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس انجام می شوند در تالار بورس و به دست کارگزاران و معامله گرانی صورت می گیرند که عضو بورس هستند، کارگزاران سعی می کنند اوراق بهادار را به پایین ترین قیمت برای مشتریان خود خریداری کنند. همچنین سعی دارند که اوراق بهادار را به بالاترین قیمت پیشنهاد شده به فروش برسانند. هدف از وضع مقررات در بورس اوراق بهادار این است که خریداران مطمئن شوند حداقل قیمت را برای خرید سهام پرداخت می کنند و فروشندگان نیز اطمینان حاصل کنند که اوراق بهادار را به بالاترین قیمت ممکن به فروش می رسانند.
مزایای بورس اوراق بهادار
بورس اوراق بهادار می تواند زمینه مناسبی جهت تبدیل مازاد نقدینگی وپس انداز موجود به سرمایه گذاری، تولید ثروت و ارزش آفرینی آورد. در ادامه مزایای بورس اوراق بهادار از دیدگاه های مختلف تشریح می گردد. تاریخچه بورس اوراق بهادار بازار های مختلف بر اساس نیاز دو گروه عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان محصول مورد داد و ستد شکل گرفته اند. بی شک بازار سرمایه نیز خارج از شمول این قاعده نیست. به این صورت که صاحبان واحد های اقتصادی به منظور پاسخ گویی به رشد روز افزون تقاضا برای محصولات خود به گسترش فعالیت در چارچوب همان واحد یا ایجاد واحد های جدیداقدام می کردند و به همین خاطر نیازمند سرمایه جدید بودند.
از سوی دیگر صاحبان پس انداز مایل بودند که سرمایه خود را به صورت قرض یا مشارکت، در اختیار واحد های اقتصادی قرار دهند و در ازای آن بهره دریافت کنند یا در سود آن ها شریک شوند. بنابراین بازار اولیه سرمایه با مشارکت صاحبان پس انداز به عنوان عرضه کنندگان سرمایه و واحد های اقتصادی به عنوان تقاضا کنندگان سرمایه، شکل گرفت. از آنجا که باز پرداخت سرمایه های قرض داده شده به واحد های اقتصادی در آینده صورت می گرفت و تاریخ سررسیدی برای مشارکت در واحد های اقتصادی تعیین نمی شد، صاحبان سرمایه نگران این موضوع بودند که در صورت نیاز به سرمایه خود قبل از سررسید چگونه باید به آن دسترسی داشته باشند. در پاسخ به این مشکل بازار های ثانویه دادو ستد اوراق بهادار ابتدا به صورت غیر رسمی و در طول زمان، بهخ صورت رسمی و با ساختار مشخص و در چارچوب قوانین و مقررات ایجاد شد. امروزه بازار های اوراق بهادار با توجه به نقش چشمگیری که د رتامین و تجهیز منابع سرمایه ای و هدایت آن ها به سوی واحد های اقتصادی فعال و در واقع تخصیص بهینه منابع دارند، گسترش قابل توجهی یافته است و به دلیل گسترش و پیچیده شدن فعالیت های آنها، نهاد های متنوعی با وظایف مشخص در این بازار ها ایجاد شده است. اهمیت فراوان این بازار ها در اقتصاد کشور ها باعث تدوین قوانین و مقررات گسترده و اعمال نظارت دقیق توسط نهاد های نظارتی شده است.
واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام « واندربورس» اخذ شده که در اوایل قرن پانزدهم در شهر بروژ بلژیک می زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد آمده و به دادو ستد کالا، پول و اوراق بهادار می پرداختند. این نام بعد ها به کلیه اماکنی اطلاق شد که محل داد وستد پول و کالا و اسناد مالی و تجاری بوده است. رشد بورس سهام و جا افتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی، با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره از کشاورزی به صنعتی همراه بوده است. نخستین بورس اوراق بهادار جهان، در سال 1460 میلادی در کشور بلژیک بوجود آمد. بورس لندن از سال 1801 آغاز بکار نمود که در ابتدای امر اوراق بهادار خارجی و داخلی مورد دادو ستد قرار می گرفت. بورس نیویورک در اواخر قرن هیجدهم تاسیس شده و از نظر حجم معاملات و اهمیت در بازار سرمایه آمریکا، در مقام اول قرار دارد.
در آمریکا، اولین محل شناخته شده به عنوان بورس اوراق بهادار، در نیویورک و در محوطه ای در زیر سایه درخت نارون بزرگی در « وال استریت » بود که بعد ها به قهوه خانه ای در همان نزدیکی انتقال یافت. بورس وال استریت با جمع آوری مبالغی به عنوان وروردیه از دلالان – کارگزاران – و گسترش عملیات، تقویت شد و مجتمع تجاری عظیمی مبدل گردید که بعد ها به نام « بورس سهام نیویورک» به ثبت رسید. در حال حاضر تعداد کارگزاران این بورس به چند هزار شخص حقیقی و حقوقی بالغ می گردد.
سابقه تشکیل بورس اوراق بهادار در ایران
فکر اصلی ایجاد بورس و اوراق بهادار در ایران، به سال 1315 بر می گردد. در این سال، یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات قانونی ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار، به ایران آمدند، اما مطالعات آن دو با آغاز جنگ جهانی دوم متوقف گردید. پس از کودتای 28 مرداد 1332، مجدداً در سال 1333 ماموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید. این گروه پس از دوازده سال، در سال 1345، قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه و لایحه مربوطه را به مجلس شورای ملی ارسال داشتند که این لایحه در اردیبهشت ماه سال 1345 تصویب شد. بورس اوراق بهادار تهران از پانزدهم بهمن ماه 1346، فعالیت خود را انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معئنی آغاز کرد. در پی آن سهام شرکت نفت پارس، اوراق قرضه ی دولتی، اسناد خزانه، اوراق قرضه سازمان گسترش مالکیت صنعتی و اوراق قرضه ی عباس آباد در بورس تهران پذیرفته شدند. در آن زمان اعطای معافیت های مالیاتی برای شرکت ها و موسسات پذیرفته شده در بورس، عامل مهمی در تشویق شرکت ها به عرضه ی سهام خود در بورس اوراق بهادار تهران بود.
بورس اوراق بهادار پیش از انقلاب اسلامی
طی یازده سال فعالیت قبل از انقلاب اسلامی، تعداد شرکت ها، بانک ها و شرکت های بیمه پذیرفته شده در بورس از شش بنگاه اقتصادی با سرمایه 6/2 میلیارد ریال به بیش از 230 میلیارد ریال در سال 1357 افزایش یافت. هم چنین ارزش مبادلات در بورس از 15 میلیون ریال به بیش از 150 میلیارد ریال در سال 1357 افزایش یافت.
بورس اوراق بهادار پس از انقلاب اسلامی
طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بورس اوراق بهادار فراز و نشیب های متعددی را پشت سر نهاد که در ادامه شرح مختصر هر یک از دوران ها آورده می شود.
سال های 1367-
پیروزی انقلاب اسلامی و وقوع جنگ تحمیلی رویداد ها و تحولات بسیاری را سفارش ها داشت. از دیدگاه تحولات مرتبط با بورس اوراق بهادار، نخستین رویداد، تصویب لایحه قانونی اداره امور بانک ها به موجب آن 36 بانک تجاری و خصوصی کشور در قالب نه بانک، شامل شش بانک تجاری و سه بانک تخصصی ادغام و ملی شدند. به همین ترتیب، شرکت های بیمه نیز ادغام و ملی شدند. رویداد مهم دیگر، تصویب قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران بود که به موجب آن صنایع کشور در چهار گروه دسته بندی شدند و سازمان صنایع ملی ایران نیز برای انجام ماموریت حفاظت از آن ها پدید آمد.
به این ترتیب، بر اثر ملی شدن بانک ها، بیمه و صنایع کشور، تعداد زیادی از بنگاه های اقتصادی پذیرفته شده در بورس از آن خارج شدند. هم چنبن، در سال 1362 دادوستد اوراق قرضه به دلیل داشتن بهره مشخص ربوی تشخیص داده و متوقف شد. ..................

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

شماره پاسخگوی سایت : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
www.tahghigh.net 2007 - 2017