شنبه 30 تیر 1397
بازدید امروز : 3017 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : بودجه سالهای 86-87 ایران
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
بودجه سالهای 86-87 ایران
تعداد صفحه :
15
قیمت :
2000 تومان

پيچ و خم بودجه 86
کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس کليات لايحه اصلاحيه بودجه سال 86 تا سقف 3600 ميليارد تومان را به اتفاق آرا به تصويب رساند. كليات لايحه بودجه سال 1386 در حالي تحويل هيأت دولت شد كه بسياري از منابع آگاه در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اعلام كردند كه رقم بودجه سال آينده نزديك به 200 هزار ميليارد تومان مي‌باشد. هيأت دولت نيز پس از بحث و بررسي درباره كليات، اهداف و چارچوب‌هاي لايحه بودجه سال آينده، كليات آن را به تصويب رساند كه بر اساس آن، مقرر شده تا بودجه كل كشور با هدف تحقق رشد اقتصادي هفت درصدي در سال آينده تنظيم شود.
همچنين هيأت وزيران تأكيد كرده كه در تدوين و تنظيم بودجه سال آينده كل كشور نبايد احكام جديد براي اصلاح قانون دايمي، احكام مغاير با اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله و برنامه چهارم توسعه كشور و نيز احكام داراي ماهيت بيش از يك سال گنجانده شود. در عين حال، هيأت وزيران مقرر كرده تا در لايحه بودجه سال 85، تبصره‌هايي براي حل مسايل و مشكلات اساسي كشور از جمله زمينه‌هاي سازمان‌دهي مسايلي مانند يارانه‌ها، اشتغال، مشكل مسكن، اصلاحات اداري، بهبود وضع پژوهش و بهداشت و درمان، اجراي سياست‌هاي كلي بند "ج" اصل 44 قانون اساسي، كاهش تلفات جاده‌اي، اصلاح وضع نان و بهبود بيمه همگاني و... تنظيم و تصويب شود.
اگرچه بسياري از كارشناسان در خصوص حساسيت بودجه سال آينده با توجه به ارايه متمم بودجه سال جاري هشدار داده‌اند، اما با تصويب هيأت وزيران، مقرر شده تا لايحه بودجه سال 86 كل كشور با تأكيد بر اجراي بودجه عملياتي و پرداخت اعتبارات جاري و عمراني بر اساس كنترل نتيجه و محصول با كيفيت و قيمت مشخص، اصلاح قيمت تمام شده خدمات، حاكميت انضباط مالي در هزينه‌ها، توسعه زيرساخت‌هاي اجتماعي و اقتصادي و تمركززدايي و اعطاي اختيارات بيشتر به مسؤولان اجرايي در هزينه‌كرد اعتبارات و پاسخگويي در مقابل نتايج اقدامات را مد نظر قرار دهد. به موازات، كنترل نقدينگي با اعمال روش‌هاي مختلف، استفاده از پايه‌ پولي "ريال/ يورو" در بودجه، ساده‌سازي نظام موافقتنامه‌ها و تخصيص، سرعت بخشيدن به نظام‌هاي اداري و اجرايي و تأكيد بر تكميل طرح‌ها و پروژه‌هاي عمراني نيمه تمام زود بازده و به خصوص اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 و زمينه‌سازي براي جلب مشاركت مردم براي انجام بخشي از وظايف و اموري كه بر عهده دولت است، از ديگر تأكيدات دولت در بودجه سال آينده مي‌باشد.
خداحافظي با دلار
به نظر مي‌رسد تنظيم بودجه سال 86 با مبنا قرار دادن يورو و ريال به جاي دلار، مهم‌ترين ريسك دولت است. در اين ميان، به گفته وزير امور اقتصادي و دارايي، به رغم تلاش دولت براي مواجه نشدن با كسري بودجه در سال جاري، بخش‌هايي براي ارايه متمم بودجه به مجلس مطرح شده كه حجم آن به چهار هزار ميليارد تومان مي‌رسد. اما اگر ارايه متمم بودجه تا قبل از دي ماه امسال به مجلس صورت نگيرد، اهدافي كه در آن گنجانده شده است، به لايحه بودجه سال 86 منتقل خواهد شد.
به گفته دكتر دانش جعفري، دولت تصميم گرفته در مبادلات ارزي خود، يورو را جايگزين دلار آمريكا كند و اين امر به دليل سياست‌هاي خصمانه‌اي است كه دولت آمريكا از مدت‌ها قبل عليه ايران اعمال كرده و مشكلاتي را در ارتباط با استفاده از دلار براي كشورمان به وجود آورده است. غلام‌حسين الهام، سخنگوي دولت نيز گفت كه ما كليه درآمدهاي نفتي و درآمدهاي خارجي خود را بر اساس يورو - ريال حساب خواهيم كرد.
اين در حالي است كه يك مقام مسوول در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گفته است: پايه پولي بودجه 86 بر اساس دلار تنظيم شده و امكان تغيير آن براي سازمان مديريت وجود ندارد. به گفته وي، تاكنون ابلاغيه‌اي از سوي دفتر رياست جمهوري براي تغيير پايه پولي بودجه 86 به سازمان مديريت ارسال نشده است.
تغيير پايه مبادلات ايران از دلار به يورو، تأثيري بر روند تدوين بودجه ندارد، زيرا بودجه كشور هر سال بر اساس منابع ريالي موجود در خزانه يا منابع پيش‌بيني شده ريالي تدوين مي‌شود. وي در خصوص تأثير اين تغيير، مي‌گويد: تغيير پايه مبادلات ارزي، درآمد‌هاي ارزي كشور را تغيير مي‌دهد، زيرا با تغيير ارزش دلار يا يورو، ارزش درآمدهاي ارزي كشور كم يا زياد مي‌گردد، اما از آن جايي كه بودجه كشور بر اساس درآمدها و منابع‌ ريالي خزانه تدوين مي‌شود، تأثيري بر روند و نظام تدوين بودجه ندارد.
استاد اقتصاد كلان دانشگاه، نيز معتقد است: با تغيير پايه مبادلات ارزي از دلار به يورو، كاهش آسيب‌پذيري ارزي كشور و رشد ارزش يورو در برابري آن با دلار مي‌تواند به عنوان فرصتي در تدوين بودجه 86 مد نظر قرار گيرد. وي با اشاره به دوستانه‌تر بودن روابط ايران با اتحاديه اروپا در مقايسه با آمريكا، خاطر نشان مي‌كند:
با تغيير پايه مبادلات ارزي ضمن ايجاد رقابت ميان اروپا و آمريكا، علاوه بر تأمين منافع سياسي، منافع اقتصادي كشور نيز تأمين مي‌شود، زيرا شرايط يورو در بازار جهاني ارز بهتر از دلار بوده و تشكيل سبد ارزي با مبناي يورو، به حفظ تعادل و ثبات اقتصادي كشور كمك مي‌كند. به موازات، با تشكيل سبد ارزي و استفاده از ارزهاي مختلف مي‌توان انعطاف اقتصادي كشور را افزايش داد. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007