موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : ارتباط موسیقی با ورزش
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
ارتباط موسیقی با ورزش
تعداد صفحه :
27
قیمت :
6000 تومان

در ورزش به علت بالا بودن شاخص های روانی و فیزیولوژیكی ، اثر موسیقی ، تصاعدی افزایش می یابد و به شادی و هیجان هنگام ورزش كمك می كند. موسیقی در حالت عادی باعث خواهد شد دستگاه پاراسمپاتیك بدن به كار افتاده وسطح مقاومت پوست افزایش یابد . همچنین درصورتی كه موسیقی ، تند وپر هیجان باشد باعث تغییر حالت تنفس وضربان قلب می شود.
از لحاظ روانی در ورزش ، حالت انگیزشی انسان بالا است و فرد وضعیت بهتری ازلحاظ هیجانی دارد و با ترشح آندوفین حالت شادی و خوشایندی دربدن به وجود می آید. طبیعتاً دراین حالت ِ بدن هنگام ورزش ، موسیقی باعث افزایش هیجان می شود.
موسیقی میتواند یک عامل محرک برای ما در هرلحظه از زندگی باشد حال اگر ما بخواهیم تاثیر آن رادرهنگام ورزش کردن کودکانمان بخوانیم در ابتدا ما نمی توانیم سبک خاصی را به آنها تحمیل کنیم ولی پیشنهاد ما این است که از موسیقی هایی که محرک های خوبی هستند در هنگام ورزش کردن استفاده کنیم، به عنوان مثال سبک(Techno ): چرا این سبک از موسیقی راما پیشنهاد می کنیم ؟
زیرا شدت و سرعت (Tempo ) این سبک نا خداگاه ما رابه حرکت در می آورد و این حرکات را اگر ما فرم و نظم خاصی به آنها دهیم حرکات فرمیک و یا ورزشی می توانیم نامگذاری کنیم که تعداد آنها و فرم صحیح شان باید مشخص باشد تا انرژی زیادی از ما هدر نرود و خستگی بعد از این حرکات به جای شادابی برای ما باقی نماند. اگر هرروز صبح در کنار فرزندانمان ورزش کنیم و آنها را به این امر عادت دهیم که فقط روزانه با موزیک 30 دقیقه ورزش کنند، بعد ازیک مدت سیستم بدن به این برنامه روزانه عادت می کند واین عادت موجب سلامتی بدن می شود که در آیندۀ آن شخص نشان داده می شود.
موسيقي ممكن است به چهار طريق به انجام ورزش و تمرينات ورزشي كمك نمايد. اول، در طول تمرينات منظم مانند دويدن، موسيقي مي‌تواند توجه ورزشكار را محدود و درنتيجه توجه شخص را نسبت به احساس خستگي منحرف كند....اين تكنيكي است كه بسياري از دوندگان ماراتن و ورزشكاران ورزشهاي سه‌گانه به آن به‌عنوان مسئله‌اي مهم و مجزا مي‌نگرند. دوم، موسيقي ميزان برانگيختگي شخص را تغيير مي‌دهد و بنابراين به‌عنوان شكلي از تحريك كه اهميت زيادي در مسابقات دارد، مورد استفاده قرار مي‌گيرد يا به‌عنوان مسك‍ّني براي فرو نشاندن اضطراب ورزشكاران تلقي مي‌گردد. يكي از عوامل مؤثر، توليد كاستهاي صوتي است كه تركيبي هستند از موسيقي محرك و آثار كلامي كه به مثابة راهكاري براي ايجاد اعتماد به نفس تلقي مي‌گردند. همچنين نويسنده از موسيقي آرام‌بخش همانند پس‌زمينه‌اي در تكنيكهاي آرامش‌بخش استفاده مي‌كند، كه از طريق آموزشهاي كلامي عموماً به كار گرفته شده‌اند.
سوم، موسيقي مي‌تواند به دليل وجود تشابهاتي بين ريتم و حركات بدن انسان مفيد واقع گردد. بنابراين تطابق موسيقي با ورزش، همواره افزايش راندمان شركت‌كنندگان در تمرينات ورزشي را نمايان ساخته است. چهارم، در ارتباط با نكتة قبلي، خصوصيات ريتمي موسيقي از الگوهاي مهارتهاي فيزيكي تقليد مي‌نمايد، بنابراين موسيقي قادر است اكتساب مهارتهاي حركتي را افزايش داده و محيط آموزشي بهتري را ايجاد نمايد. براي اثبات مدعي شواهدي در ورزشهاي ژيمناستيك و شنا ارائه شده است.
انتخاب موسيقي صحيح: تحقيقات اخير نشان مي‌دهد كه چهار عامل مهم و تأثيرگذار در خصوصيات برانگيزندة موسيقي وجود دارد. اول، به اين علت كه مردم به عكس‌العمل نشان دادن نسبت به محركهاي ريتميك، تمايل نهفته‌اي دارند. در حقيقت پاسخ ريتميك به موسيقي، نهفته‌ترين عامل است.
دوم، جنبه‌هاي هارمونيك و ملوديك موسيقي، اجراي شنونده را شكل مي‌دهد و بر حالات روحي وي تأثير مي‌گذارد. سوم، مشخصة فرهنگي‌ِ موسيقي از طريق پرورش فرهنگي ـ اجتماعي و موسيقي‌اي كه شخص قبلاً در معرض آن بوده، بر پاسخ شنونده تأثيرگذار خواهد بود. چهارم، عامل ارتباط كه مربوط مي‌شود به ارتباطات موسيقايي مفرط كه توسط موسيقي برانگيخته شده‌اند؛ به اين معني كه صدا مي‌تواند باعث ايجاد اصوات ديگري شود كه فعاليتهاي فيزيكي را خلق مي‌كند. پاسخ ريتميك و فاكتورهاي موسيقايي در درون‌ِ طبيعت موسيقي وجود دارد، حال آنكه تأثيرات فرهنگي و عوامل ارتباطي نسبت به موسيقي، عوامل خارجي محسوب مي‌گردند.
نتيجه: موسيقي اغلب منبعي بكر براي انگيزش و الهام گرفتن در ورزش و تمرينات ورزشكاران محسوب مي‌شود. يكي از مهم‌ترين نكات كه بايد به ياد داشته باشيم اين است كه سليقة موسيقايي در واقع امري بسيار شخصي است و به همين دليل از توصيه براي انتخاب نوع موسيقي پرهيز شده است زيرا اين مسئله كاملاً بستگي به تصميم شخص دارد. به هر حال اكنون شما بايد نسبت به عواملي كه گوش فرا دادن به موسيقي در امر ورزش را ارزشمندتر مي‌كند، هوشيارتر باشيد.
تمرکز
افزودن موسیقی به حرکات ورزشی می تواند به شما کمک کند که ذهنتان را بر روی چیزی به غیر از حرکات ورزشی متمرکز کنید. شما ذهنتان را به لذت بردن از موسیقی معطوف می کنید. این نوع تمرکز بر روی کارهای روزمره شما نیز تاثیر می گذارد و شما را قادر می کند تا در گرماگرم لحظات حاضر باشید.
درحالت ورزش نیزشاخص های فیزیولوژیك مانند ضربان قلب ، جریان خون و متابولیسم بدن بالا است و مطمئناً دراین حالت نیز موسیقی تأثیرات بسزایی خواهد داشت. ..................

تحقیقهای مشابه
 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2020 - 2007