جمعه 30 فروردین 1398
بازدید امروز : 2635 نفر

موضوع : صادرات غیر نفتی و موانع پیش رو
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
صادرات غیر نفتی و موانع پیش رو
تعداد صفحه :
7
قیمت :
1000 تومان

تلاش براي رسيدن به اهداف چشم انداز ۲۰ساله و ايجاد ظرفيت‌هاي جديد درجهت توسعه صادرات غيرنفتي همواره از جمله راهبردهاي بلند مدت كشور در عرصه اقتصاد در طول سال‌هاي اخير بوده است.
هرچند كه در طول برنامه‌هاي اول‌،دوم و سوم توسعه اقتصادي كشور‌، وضعيت صادرات غيرنفتي ايران از رقم پيش بيني شده كمتر بود‌، اما در سال نخست چهارمين برنامه توسعه اقتصادي،اجتماعي و فرهنگي كشور اين ميزان از رقم پيش بيني شده نيز فراتر رفت.
براساس آمارهاي رسمي‌،ميزان صادرات غيرنفتي كشور در نيمه نخست امسال با رشد ۵۷/۸درصدي صادرات غيرنفتي كشور‌، معادل كل سال ۸۳رشد داشت كه اين امر بيانگر عزم جدي مسوولان براي رهايي از وابستگي به صادرات نفت و برنامه‌ريزي براي افقي روشن‌تر در عرصه صادرات غيرنفتي مي‌باشد. بر اساس ارزيابي‌هاي انجام شده در صورت تداوم رشد صادرات غيرنفتي اين ميزان در سال‌جاري نزديك به ۱۶ميليارد دلار خواهد بود.
نگاهي به روند صادرات كشور در سال‌هاي گذشته بيانگر ارتقاي سطح صادرات غيرنفتي در سال‌جاري است‌، براساس برخي آمارهاي رسمي ميزان صادرت غيرنفتي ايران در فاصله سال‌هاي ۷۴تا ۷۷حدود 3ميليارد دلار بود‌، اما از سال ۷۸ به بعد به تدريج روند صادرات غيرنفتي كشور رشد فزاينده‌اي به خود گرفت و در سال ۸۰ اين رقم به 3ميليارد و ۹۱۷ميليون دلارو درسال ۸۱ به‌ 4ميليارد و ۴۲۲ميليون دلار رسيد. اما درسال ۸۲صادرات غيرنفتي كشور از مرز 6ميليارد دلار گذشت.
ضمن اينكه اين رقم در سال۸2 نيز رقمي معادل ۱۰ميليارد و ۵۰۰ميليون دلار را تجربه كرد و از سال ۸۴به بعد صادرات غيرنفتي براي نخستين بازار پيش‌بيني برنامه چهارم فراتر رفت و به حدود ۱۲ميليارد دلار رسيد. اين وضعيت نشان از آن دارد كه صادرات در بستر توسعه در حال خيزش بوده و سياست‌هاي دولت نيز تاثير مثبت را در روند صادرات گذاشته است و انتظار مي‌رود در پايان سال ۱۳۸۸يعني پايان برنامه چهارم توسعه‌، صادرات غيرنفتي كشور به دست كم ۳۵ميليارد دلار يعني سرانه ۵۰۰دلار برسد.
بدون ترديد براي دستيابي به اهداف چشم‌انداز ۲۰ساله بايد برنامه ريزي دقيقي در خصوص تعيين اهداف و راهكارهاي دستيابي به آنها صورت گيرد، اين در حالي است كه براي تعيين هدف، علاوه بر برنامه‌ريزي‌، وقت و زمان بايد صرف شود.
از سوي ديگر پيش از پايان چشم انداز ۲۰ساله بايد به برابري صادرات غير نفتي با صادرات نفتي دست يابيم و اين مهم بايد به عنوان يك هدف والا سر لوحه كار مسوولان قرار گيرد. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007