موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : نقش زبان فارسی در اخلاق
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
نقش زبان فارسی در اخلاق
تعداد صفحه :
6
قیمت :
4500 تومان

یكی از مسائل مهمی كه در ادبیات داریم، اخلاق است. در واقع، چنان ادبیات و اخلاق به هم نزدیك اند كه بعضی معتقدند ادبیات یعنی اخلاق.
در زبان فارسی نیز نزدیكی اصطلاح ادب و ادبیات نشان می دهد، رابطه دقیقی میان آن دو وجود دارد. مانند این كه اصلاً ادبیات همان اخلاق است.
ولی در ایران نه تنها بعضی متوجه نشدند اخلاق در مركز ادبیات است، بلكه خیال می كنند كسی كه مسائل اخلاقی را مطرح می كند حالت خطیب و موعظه گر را می یابد. این اشتباه است.
اخلاق هیچ گاه از مركز ادبیات خارج نشده است. به قول همینگوی، رمان های بزرگ از احساس بی عدالتی زاییده می شوند. هیچ رمان بزرگی نداریم كه اخلاق در مركز آن مطرح نشده باشد.
منتهی تفاوت در شیوه بیان و ارائه مطلب وجود دارد. گاهی نصیحت می كنید. همان طور كه در اندرزنامه ها دیده می شود، ولی كار ادبیات این نیست. ادبیات ما در قالب داستان و شعر به نحو ظریفی، به گونه ای كه خواننده متوجه نشود، كار اخلاقی خود را انجام می دهد.
توجه داشته باشید كه به هر شكلی مسأله اخلاقی را بیان كنید، قدرت و نفوذ شكل ادبی را نخواهد داشت. از تولستوی پرسیدند در «آناكارنینا» چه می خواستید بگویید؟ گفت: اگر بخواهم بگویم چه می خواستم بگویم، باید دوباره «آنا كارنینا» را بنویسم.
یعنی بیان تولستوی همان داستان است. اخیراً نقل قولی از ویتگنشتاین خواندم كه گفته است: «تولستوی جایی موفق بود كه داستان می گفت و هر جا می خواست راجع به مسائلی كه در موردش داستان نوشته حرف بزند، خراب می كرد.» به طور دقیق تر، می توانم شما را توجه دهم به داستان های قدیمی كه در پایانش می نوشتند:
«و این حكایت بدان آوردم» و از این قبیل. امروزه، كسی این كار را نمی كند.
حكایت را می نویسند واجازه می دهند مخاطب خود نتیجه بگیرد، زیرا چه بسا خواننده نتایج بیشتر و بهتری بگیرد. نباید راه را بر نتیجه گیری مخاطب بست. ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007