جمعه 30 فروردین 1398
بازدید امروز : 4904 نفر

موضوع : طراحي و معماري کتابخانه ملي
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
طراحی و معماری کتابخانه ملی
تعداد صفحه :
25
قیمت :
2500 تومان

ساختمان قديمي کتابخانه ملي که در خيابان سي تير تهران واقع شده از جمله بناهاي مهمي است که طرح و نقشه آن را آندره گدار کشيده است. در سال 1312 شمسي، وزير فرهنگ وقت، مامور احداث موزه در محوطه ميدان مشق مي شود. تهيه نقشه جامع موزه و ساختمان هاي مربوط، به آندره گدار واگذار مي شود.
پس از اتمام نقشه، آن را به رضاخان جهت تأييد نشان مي دهند. متاسفانه نقشه اي که به اعتراف علي اصغر حکمت (1271- 1359) وزير فرهنگ وقت، شاهکار و در نوع خود بي نظير بود، به دستور رضا خان و به بهانه اسراف در زمين هاي شهر تهران به کنار گذاشته مي شود و وزير نيز مورد توبيخ قرار مي گيرد.(2) در همان سال، قطعه زميني در گوشه شمال غربي ميدان مشق براي کتابخانه در نظر گرفته مي شود. اين بار هم آندره گدار مامور تهيه نقشه اي متناسب با معماري موزه مي شود و نهايتاً ساختمان کتابخانه ملي همانند موزه ايران باستان در سال 1316 افتتاح مي گردد.
با توجه به اظهار نظرهاي موجود، نقشه نخستين گدار براي کتابخانه ملي با توجه به وسعت فضاي پيشنهادي، نقشه اي کامل تر بوده است. به همين دليل مدت کوتاهي پس از افتتاح کتابخانه ملي، نياز به گسترش فضاي کتابخانه کاملاً محسوس بود.
به نحوي که در آرشيوهاي موجود، مکاتبات متعددي از جانب مرحوم مهدي بياني (1285- 1346)، رياست وقت کتابخانه ملي، با آندره گدار صورت پذيرفته است که در آنها نياز به افزايش فضاي کتابخانه اشاره شده است. بالا خره در اواخر دهه 1330، دست اندرکاران کتابخانه مجبور به احداث ساختمان ضميمه اي در ضلع شرقي محوطه کتابخانه مي شوند. زيربناي ساختمان کتابخانه بر مبناي نقشه گدار،500 متر مربع و پس از احداث ساختمان الحاقي، بالغ بر 1000 متر مربع بوده است.
گدار در نماي بيروني ساختمان موزه از اطاق کسري الهام گرفته است. در ساخت بناي کتابخانه، اهتمام گدار به يکنواختي و تجانس آن با ساختمان موزه مثال زدني است. او در انتخاب نوع مصالح و ديگر مسائل مرتبط با معماري نهايت دقت را به کار برد، به گونه اي که پس از گذشت 65 سال از احداث بناي کتابخانه ملي، همچنان استوار و با شکوه مي نمايد.
شايد بتوان ادعا کرد در صورت عمل به نقشه اوليه و جامع گدار براي موزه و کتابخانه، بسياري از مشکلات پديد آمده در سال ها و بلکه دهه هاي بعد رخ نمي داد.
ارتباط گدار با کتابخانه ملي فقط در احداث بناي آن خلاصه نمي شود. در ساليان بعد نيز همواره از وجود او به عنوان فردي مطلع و صاحب نظر استفاده شده است. از جمله ماجراي کتاب هايي است که نزد دانشسراي عالي امانت بود و در جلسه اي با حضور گدار و 3نفر ديگر از صاحب نظران، تصميم به انتقال اين مجموعه به کتابخانه ملي گرفته مي شود.
کتابخانه ملی خزانه دار و پاسدار ميراث مکتوب ملت است و به اين اعتبار ريشه در خاک ميهن و گذشته ملت دارد.اما افزون بر اين گردآورنده حاصل تلاشهای فرهنگی و هنری و علمی کشور و قلب نظام اطلاع رسانی آن است و با توجه به جايگاه محوری اطلاعات در تمدن کنونی نهادی است که در عين حفظ ميراث ديروز، نقش فعال در شکل دادن به امروز و تغير جامعه به سوی فردای متعالی دارد.
ساختمان جديد کتابخانه ملی ايران در اراضی عباس آباد، شمال بزرگراه شهيد همت در زمينی به وسعت حدود ۶۲۰۰۰ متر مربع به عنوان مهمترين ساختمان عمومی است که در دوران پس از انقلاب اسلامی در ايران احداث گرديده است . ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
رفرنس نویسی با نرم افزار endnote سایت تحقیقصحافی پایان نامه رساله مقاله کتاب سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2019 - 2007