موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : تعیین و ارتقاء جایگاه ورزش همگانی در ایران
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
تعیین و ارتقاء جایگاه ورزش همگانی در ایران
تعداد صفحه :
15
قیمت :
4500 تومان

مقدمه :
در دنیای کنونی ، ورزش از نظر مفهوم توسعه یافتگی معنای گسترده و ژرفی یافته است و تقریباً تمامی کشورها می کوشند تا زمینه های توسعه و گسترش خود را از فراسوی فعالیتهای ورزشی بهتر بشناسند .
از طرف دیگر ، کشورهای عقب نگه داشته شده تلاش می کنند با موفقیت در میدانهای ورزشی از رقابت جهانب باز نمانند . بنابراین ورزش پدیده ای همگانی است و با گسترش آن مردم و قشرهای گوناگون یک جامعه از فواید آن بهره مند می شوند .
از این رو ، فراهم آوردن زمینه های لازم برای رشد همه جانبه آن تکلیفی ملی به شمار می رود . همچنین انجام فعالیت های ورزشی ، اوقات فراغت مردم کشورهای مختلف را پر می کند و به جرأت می توان گفت که در برخی از کشورها حتی می تواند در سرنوشت سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی از عوامل تعیین کننده باشد . (9)
هرچند ورزش همگانی یک عامل اساسی در تأمین سلامتی و کیفیت زندگی افراد جامعه می باشد ، ولی مردم بر اساس فرهنگ و نگرش ، باورها و همچنین با توجه به ویژگی های فردی ( سن ، جنس ، شغل ) و وضعیت مادی خود در ورزش همگانی شرکت می کنند . (8) و (4)
زندگی ماشینی امروز ، تحرک بدنی افراد بسیار کم است و مخصوصاً در بین شهرنشینی ها باعث ایجاد ناراحتی ها و بیماریهای مختلف شده است . (4) ورزش تنها عاملی است که می تواند این کمبود فقر حرکتی را جبران کند و سلامتی را تأمین نماید . از طرف دیگر ، برخورداری از یک زندگی پرثمر و لذت بخش در صورتی میسر می شود که شخص در سنین بالا از سلامتی برخوردار باشند . (4)
چنانچه به همگانی کردن ورزش توجه و برای تمام گروه های سنی برنامه های ورزشی مناسب درنظر گرفته می شود ، یا میادین و امکانات ورزشی توسعه یابد . مردم هرچه بیشتر به ورزش کردن روی می آورند . با توسعه ورزش بین اقشار مختلف جامعه ، هزینه های مربوط به دارو و درمان کاهش می یابد . اعتیاد و سرگرمی های ناسالم بسیار کم می شوند و کارای بیشتر افراد به زندگی آنها رونق می بخشد . (5)
ورزش به استفاده درست و مثبت از زمان های آزاد و وقت های بیکاری کمک می کند و باعث می شود افراد دور هم جمع گردند و از فرد گرایی جلوگیری می کند . ورزش همچنین تا حدی از رفتارهای ضدبشری و ضداخلاقی جلوگیری می کند . (6)
ورزش همگانی را می توان از جنبه های مختلف مانند وضعیت مشارکت افراد ، تنوع فعالیت های بدنی ، جایگاه ورزش همگانی ، نقش رسانه ها در ورزش همگانی و دهها جنبه دیگر مورد بررسی قرار داد . (13)
بنابراین هدف تحقیق حاضر تعیین جایگاه و ارتقاء ورزش همگانی می باشد . که با توجه به این موضوع تحقیق به بخش های زیر طبقه بندی شده است : ابعاد و تعریف ورزش همگانی
وضعیت ورزش همگانی در ایران و جهان
تأثیر رسانه ها و نقش آنها بر ورزش همگانی
انگیزه های مردم مناطق مختلف برای شرکت در ورزش همگانی
ورزش همگانی و تفریحی ، بیانگر دموکراسی در ورزش است ؛ یعنی همه بتوانند ؛ در هر زمان ، در هر کجا ، با هر فرد یا گروه دلخواه ، با هر شدتی که مایل باشند و به هر رشته ورزشی که علاقه مندند ، بپردازند و نشاط و سلامتی جسمی و روانی خود را به سهولت و ارزان ترین قیمت تأمین نمایند . و ظرفیت های اخلاقی ، رفتاری ، اجتماعی ، عاطفی شان را رشد دهند . (6)
با توجه به تمامی بیانات گفته شده این سؤال در ذهن محقق بوجود می آید که ورزش همگانی چه جایگاهی در بین افراد دارد ؟
ورزش همگانی در رسانه ها چه جایگاهی دارد ؟ رسانه ها چه کمکی در جهت ارتقاء ورزش همگانی می توانند بکنند ؟
افراد شرکت کننده در ورزش همگانی با چه اهداف و انگایزه هایی در ورزش همگانی شرکت می کنند ؟
اهداف تحقیق :
تعیین جایگاه و ارتقاء ورزش همگانی
اهداف اختصاصی :
بررسی وضعیت ورزش همگانی در ایران وجهان
نقش رسانه ها بر ورزش همگانی انگیزه های مردم مناطق مختلف برای رشکت در ورزش همگانی
1-1 تعریف و ابعاد ورزش همگانی
قرن ها واژه ورزش به معنای هر نوع سرگرمی و مشغولیت در زندگی تلقی می شود . حال آن که در قرن 19 و 20 م . به نوعی از فعالیت های ثابت رقابتی تعریف گردید که در بین ورزشکاران انجام می شود . بر این اساس ، مفهوم ورزش همگانی نه تنها دربرگیرنده کامل ابعاد ورزشی است بلکه انواع مختلف فعالیتهای جسمانی از بازیهای غیرمنظم خودجوش تا تمرینات بدنی منظم را در برمی گیرد . (13)
یوکاووری (2002) ورزش همگانی را به معنای لذت ، رضایت ، آرامش ، تعادل ، تسلط ، موقیت ، نشاط ، دوستی ، آشنایی ، بازی جوانمردانه ، ادراک ، رشد و تکامل ، سلامتی ، آمادگی جسمانی و خوب بودن درنظر می گیرد . از نظر کارل سون (2000)
ورزش همگانی ، ورزشی است که انسان آن را کاملاً آزادانه انتخاب کرده باشد . (10)
همچنین یورگن پالم (1991) و (2000) بیان کرده است که منظور از ورزش همگانی ، تأمین سلامتی و بهبود زندگی همه انسان ها به وسیله ورزش با کم هزینه ترین برنامه هاست . (12) ..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2021 - 2007