چهارشنبه 30 خرداد 1397
بازدید امروز : 4185 نفر
موتور جستجوی سایت نیازمندیهای دانشجویی موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...
تلگرام سایت تحقیق

موضوع : پروژه صنايع گوشت و فراورده هاي دريايي
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
پروژه صنایع گوشت و فرآورده های دریایی
تعداد صفحه :
162
قیمت :
25000 تومان

توليدات و دام و طيور در سال 82
براساس آمار موجود از حدود 3/8 ميليون تن توليدات و دام و طيور در سال 82، 752 هزار تن گوشت قرمز، شش ميليون و316 هزار تن شير، يك ميليون و100هزار تن گوشت مرغ، 620 هزار تن تخم مرغ، و 3/29 هزار تن عسل بوده است. همچنين ميزان سرانه مصرف پروتئين حيواني در كشور در سال 1382، 22 گرم در روز است كه پيش بيني مي شود اين رقم تا پايان برنامه چهارم به 29 گرم در روز افزايش يابد.
سرانه مصرف گوشت
حداقل نياز روزانه فرد به پروتئين 60 گرم است. اگر 30 گرم از طريق پروتئين حيواني تأمين شود و 15 گرم گوشت در نظر گرفته شود، حداقل سرانه گوشت در سال 35 كيلو گرم مورد نياز است. طبق تحقيق آقاي دكتر ركني در زمان جنگ اين حداقل مصرف مي شده است.
سرانه مصرف گوشت در دنيا
اروپا (انگليس آلمان و فرانسه) 80 كيلو گرم در سال، آمريكا ( جنوبي و شمالي) 150 كيلو گرم در سال (توليد بالا درآمريكاي جنوبي فقير) و در هند ميزان سرانه گوشت 8 كيلو گرم است كه مورد اخير به اعتقادات دين هندو مربوط ميشود. جدول شماره 1 ميزان توليد گوشت در سال 1995 را در دنيا نشان مي دهد.
اهميت گوشت از ديدگاه تغذيه
گوشت يكي از مهمترين منابع پروتئيني به شمار مي آيد. غني بودن گوشت از پروتئين هاي ارزشمند حاوي اسيدهاي آمينه ضروري براي بدن، مواد معدني مانند آهن و روي، انواع ويتامين ها و نيز انرژي كافي سبب مي شود تا آن را در زمره بهترين و كاملترين مواد غذايي طبقه بندي نمايند. اسيد آمينه هاي ضروري (Essential Amino Acid) شامل اسيد آمينه هايي هستند كه بدن انسان قادر به ساخت آنها نيست و بايد آنها را از غذا تامين كند و از اين نظر پروتئين هاي حيواني و از جمله گوشت نسبت به پروتئين هاي گياهي ارجحيت دارند. علاوه بر اين كه اين ارجحيت به كميت پروتئين در منبع حيواني نيز بر مي گردد.
تركيب ديگر گوشت چربي است. هر چند چربي به علت ميزان انرژي بالايي كه دارد، امروزه براي خيلي از افراد با تحرك بدني معمولي خوشايند نيست، اما وجود مقدار معيني از چربي به ويژه چربي هاي غير اشباع در جيره غذايي انسان ضروري بوده، در صورت مصرف غذاهاي كم چربي و يا بدون چربي علاوه بر بروز نشانه هاي كمبود ويتامين F، كمبودهايي نيز از ويتامين هاي محلول در چربي (K, E, D, A) ايجاد مي شود. از طرف ديگر كمبود چربي مي تواند سبب كمبود انرژي شود و به همين علت جيره هاي غذايي كم چرب اغلب حجيم تر از جيره هاي غذايي پر چربي هستند. گروه ويتامين F شامل اسيدهاي چرب ضروري هستند مانند اسيدلينولئيك، اسيد لينولنيك و اسيد آرشيدونيك.
گوشت از نظر انواع ويتامين هاي محلول در چربي و محلول در آب اهميت دارد. گوشت يكي از منابع سرشار انواع ويتامين هاي B است كه در اثر حرارت مقداري از آن بين مي رود. اسيد پانتوتنيك و اسيدفوليك نيز درگوشت موجود هستند. اسيد آسكوربيك (ويتامين C) در اثر حرارت و پختن از بين مي رود. بعد از پروتئين، چربي و ويتامين ها، مواد معدني و هيدرات هاي كربن نيز در گوشت اهميت دارند. مواد معدني د رگوشت تازه حدود يك درصد مي باشد و بيشتر شامل فسفات ها و سولفات هاي پتاسيم و همچنين سديم، منيزيم، كلسيم، كلر، آهن و روي نيزمي باشد، كه در اين ميان آهن و روي از نظر تغذيه از اهميت خاصي برخوردار است. فلوئور، برم، يد، سيليسيم و مس نيز در گوشت وجود دارد.
گليكوژن گوشت از نظر تغذيه حائز اهميت نيست و تغييرات پس از كشتار (گليكوليز پس از مرگ، پايين آمدن PH گوشت، تردي و ايجاد طعم و مزه درگوشت) نقش مهمي دارد. تغييرات پس از كشتار در مقاومت گوشت در برابر فساد اهميت خاصي دارد و كمبود گليكوژن گوشت، اين توانايي گوشت سالم را پايين مي آورد.
بو و طعم مخصوص گوشت در اثر تركيبات مختلف طعم دهنده و آروماتيك (معطر) موجود در آن به وجود مي آيد. اين مواد سبب تحريك و ترشح غدد بزاقي و شيره معده شده و در نتيجه جذب مواد غذايي را سهولت مي بخشند و درافزايش اشتها نيز موثرند. اسيدهاي آمينه، پيتيدها، اسيدهاي كربنيك، مواد قندي و همچنين برخي از نمك هاي آلي از اين جمله هستند. ميزان اين مواد در طي مراحل تردي و رسيدن و پخت به حداكثر مي رسد. اختلاف طعم گوشت هاي حاصل از دام هاي كشتاري مختلف به علت مواد آروماتيك محلول در چربي است و تركيبات مواد آروماتيك فرار محلول در آب در اين اختلاف تاثير ندارد.
تغييرات پس از كشتار (صلابت نعشي يا Rigormortis)
در بدن دام زنده، فعاليت عضلاني عبارت است از كار ماهيچه در اثر انقباض و توليد گرما جهت تنظيم حرارت. انرژي عضلاني توسط تجزيه مواد غذايي خورده شده، ايجاد و به صورت تركيبات پر انرژي مانند ATP و كراتين فسفات جهت انقباض هاي عضلاني ذخيره مي گردد. در عضلات دام زنده گليكوليز به دو صورت هوازي و بي هوازي انجام مي پذيرد. گليكوليز بي هوازي كامل نيست و توسط يكسري فعاليت هاي آنزيماتيك، اسيد پيرويك و سپس اسيد لاكتيك ايجاد مي شود.
صلابت يا جمود نعشي پديده اي است كه در حين تغييرات پس از كشتار در عضلات دام كشتار شده به علت پايين آمدن ميزان ATP ايجاد شده، با سفت شدن ماهيچه(گوشت) همراه است.
هنگامي كه ميزان ATP به 80% مقدار اوليه برسد، صلابت نعشي شروع خواهد شد. پس از كشتار به علت توقف جريان خون و نرسيدن اكسيژن و مواد غذايي به بافت ها و عدم خروج مواد زايد متابوليك توسط جريان خون، تغييرات قابل ملاحظه اي در بافت عضلاني ايجاد مي شود.
ماهيچه ها پس از خون گيري، معمولاً در حال استراحت مي باشند. اگرچه انقباضات خفيف و گاهي موضعي در لاشه ها مشاهده مي گردد. ..................


ترجمه انگلیسی به فارسی سایت تحقیق

برای پیدا کردن ما فقط کافیست «سایت تحقیق» را در گوگل سرچ کنید

ترجمه فارسی به انگلیسی سایت تحقیق
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
Tel : 09118370377
Email : tahghighnet@yahoo.com
Telegram : @tahghighnet
channel: https://t.me/tahghighchannel
Instagram : tahghighnetinsta
www.tahghigh.net
2018 - 2007