موتور جستجوی پیشرفته مقالات و تحقیقات و ...

موضوع : اخلاق اسلامی ویژگی‏ها و امتیازات
تحویل در محیط : word

عنوان سفارش :
اخلاق اسلامی ویژگی ها و امتیازات
تعداد صفحه :
16
قیمت :
6000 تومان

اخلاق اسلامی ویژگی‏های و امتیازات
هر نظام اخلاقی دینی، متكی بر وحی است و این ویژگی باعث می‏شود راهنمایی‏های اخلاقی آن مصون از خطا باشد و احكام اخلاقی را در حقیقت بیان كننده راه‏های تحقق كمال انسان می‏دانیم. اخلاق اسلامی اخلاقی دینی است و همه ویژگی‏ها و امتیازات یك نظام اخلاقی دینی را دارا است بنابراین قبل از بیان جنبه‏های اختصاصی اخلاق اسلامی مناسب است برخی از امتیازات نظام اخلاقی دینی را بر شماریم.
۱) هر نظام اخلاقی دینی، متكی بر وحی است و این ویژگی باعث می‏شود راهنمایی‏های اخلاقی آن مصون از خطا باشد. احكام اخلاقی را در حقیقت بیان كننده راه‏های تحقق كمال انسان می‏دانیم یعنی هر دستور یا رهنمود اخلاقی در واقع بیان می‏كند كه اگر فلان فعل را انجام دهیم به كمال وجودی خود نزدیك‏تر می‏شویم و یا اگر فلان عمل را ترك كنیم از دوری نسبت به كمال خویش مصون می‏مانیم بنابراین هر آمر یا ناهی كه حكمی اخلاقی صادر می‏كند، زمانی می‏تواند حكمی درست صادر كند كه ماهیت انسان و ضعف‏ها و قوت‏های او را به خوبی بشناسد و بداند كه كمال حقیقی انسان چیست و از چه راه‏هایی می‏توان این كمال را محقق ساخت.
با توجه به این دیدگاه اگر آمر و ناهی احكام اخلاقی خداوند عالم مطلق باشد خدایی كه آفریننده انسان است و همه ابعاد وجود او و چگونگی رابطه او با همه هستی را می‏شناسد اطمینان خواهیم داشت كه عمل به دستورات او ثمربخش و محقق كننده كمال انسان است؛ در حالی كه اگر حكم اخلاقی از سوی موجودی محدود صادر شود، چنین اطمینانی را نخواهیم داشت.
۲) پیروی از هر حكم اخلاقی نیازمند انگیزه است. انسان‏ها در صورتی برای انجام عملی برانگیخته می‏شوند كه به طریقی بر درستی آن واقف شوند. راه وقوف بر درستی احكام اخلاقی یا وجدان اخلاقی انسان‏هاست یا توصیه‏ای كه از سوی توصیه كننده‏ای آگاه و دلسوز صادر شود. احكام اخلاقی دینی، از منبع وحی صادر می‏شود و هیچ تردیدی در خصوص آگاهی و خیرخواهی خداوند در دل مؤمنان وجود ندارد؛ در نتیجه انگیزه و اطمینانی قوی در پیروزی از آن احكام در جان مؤمنان پدید می‏آید.
۳) اخلاق دینی ضامن اجرایی قوی درونی و همیشگی دارد؛ انسان مؤمن با اعتقاد به وجود خداوند و باور به معاد تعهد بیشتری با اجرای احكام اخلاقی پیدا می‏كند.
۴) اخلاق دینی از طریق جهان بینی دینی در جان انسان مؤمن تحكیم می‏شود در جهان بینی دینی همه عالم هدفدار آفریده شده است و به سوی غایتی حكیمانه در حركت است و انسان مؤمن با انجام وظایف اخلاقی خویش خود را با نظام هستی هماهنگ می‏كند و به سوی سرانجامی خوشایند و مطمئن رهسپار می‏شود.
..................

 • مجری کارهای پژوهشی عمومی، علمی پژوهشی و مروری
 • کارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده
 • تحلیل کمی و کیفی
 • انجام کلیه خدمات نگارش، ترجمه تخصصی ، ویرایش مقاله ها و پایان نامه ها
 • انجام رفرنس نویسی استاندارد با نرم افزار EndNote
 • آماده سازی پاورپوینت مربوط به ارائه در جلسات و همایشها
 • Tel : 09120906507 - 09118370377
  Email : tahghighnet@yahoo.com
  Telegram : @tahghighnet
  Instagram : tahghighnetinsta
  www.tahghigh.net
  2022 - 2007